Jarná únava môže mať viacero dôvodov. V zime sme do jedálneho lístka zaradili menej čerstvého ovocia a zeleniny. Chladný vzduch a nízke teploty sa takisto podpísali pod úbytok energie. „Počas zimných mesiacov bolo málo svetla. V dôsledku toho máme nedostatok vitamínu D, ktorý sa vplyvom slnka tvorí v našej koži,“ hovorí Želmíra Daňová, lekárka internistka z Nemocnice Malacky. „V našich laboratóriách určujeme denne hodnoty vitamínu D priemerne u 400 pacientov. Požiadavku na jeho stanovenie máme hlavne od pediatrov, všeobecných lekárov, internistov, nefrológov a endokrinológov,“ vysvetľuje Katarína Schenková, manažérka oddelenia biochémie v Centrálnom laboratóriu Medirex v Bratislave. Odborníčka potvrdzuje, že deficit vitamínu D sa prejavuje najmä v zimnom a jarnom období, keď je menej slnka. „Odhadom 50 až 75 % populácie má nedostatok tohto vitamínu,“ upozorňuje. Rizikovou skupinou sú hlavne starší ľudia, ktorí sa menej pohybujú na slnku, ale aj generácia detí či dospelých, ktorí trávia voľný čas pred počítačom.

Slnečný vitamín

Ak rozbor krvi potvrdí nedostatok vitamínu D, je to problém. S pribúdajúcimi slnečnými lúčmi by sme mali byť viac vonku a v lete si urobiť zásoby na zimu. V jedle sa tento vitamín prirodzene vyskytuje v rybách, vaječnom žĺtku, v kakau či v hubách. Jeho deficit sa môže vážne odzrkadliť na našom zdraví. „Vitamín D v organizme významne ovplyvňuje imunitný systém, zvyšuje obranyschopnosť organizmu a znižuje sklon k vzniku autoimunitných ochorení. Jeho nedostatok môže súvisieť so vznikom nádorových ochorení, s poruchou glukózovej tolerancie či svalovou slabosťou,“ spresňuje doktorka Schenková.

Pretrvávajúca únava signalizuje problém

Jarná únava trvá krátko. Preto, ak sú stavy ospalosti a vyčerpania výrazné a pretrvávajú viac ako niekoľko dní či týždňov, treba vyhľadať odborníka. Za únavou sa môže skrývať celý rad zdravotných ťažkostí. „Patria sem zápalové, reumatické, neurologické či nádorové ochorenia. Ďalej sú to poruchy imunitného systému, alergie, anémia či diabetes, pričom spektrum ochorení, pri ktorých je únava sprievodným príznakom, je široké,“ vysvetľuje Želmíra Daňová.

Ak sa cítime slabí, zo dňa na deň nám vystúpi teplota na 40 stupňov Celzia, pridajú sa bolesti hlavy, svalov, kĺbov, hrdla a nádcha, ide o dôležitý signál. S veľkou pravdepodobnosťou to nebude jarnou únavou, ale vírusom chrípky. Chrípku treba „vyležať“. Dbať na dostatok tekutín, vitamínov a nežiadať od lekára recept na antibiotiká. Na vírusy totiž táto skupina liekov nepôsobí. Skutočný dôvod ochorenia odhalia krvné testy v laboratóriu. Krv je dôležitým ukazovateľom zdravotných problémov. „Stáva sa, že našimi vyšetreniami odhalíme ochorenia, ktorých sprievodným znakom býva únava. Napríklad v jarných mesiacoch sa môžu zvýrazniť prejavy anémie, takže príčinu únavy zistíme našimi testami,“ dodáva Ján Lazúr, manažér klinickej hematológie a transfúziológie Centrálneho laboratória Medirex v Košiciach.

Ak sa za únavou neskrýva žiadne ochorenie, dokážeme ju ľahko zvládnuť. Mali by sme sa viac pohybovať na čerstvom vzduchu a nájsť si šport, ktorému sa budeme pravidelne venovať. Nesmieme zabúdať ani na oddych, dostatočný spánok a príjem vitamínov. Takisto by sme sa mali chrániť pred infekciami dodržiavaním zásad hygieny.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi