Tvárový nerv za bežných okolností zodpovedá za našu mimiku pri prejavovaní emócií – mení výraz tváre pri plači, smiechu, smútku, radosti. Pôsobením chladu či prievanu vzniká opuch a stlačenie nervu v kostnom kanále. Tento stav spôsobuje ochrnutie svalstva polovice tváre, čím sa naša tvár zmení na pokrivenú masku. Jedno oko zostáva otvorené či čiastočne privreté, kútik úst ovisne, vytekajú z neho sliny a človek sa nedokáže napiť, nevie pokrčiť čelo. Problémom sa stáva žutie jedla aj prehĺtanie. Keďže takéto prejavy môžu byť príznakom rôznych iných ochorení, medzi inými aj mŕtvice, dôležitá je presná diagnóza, aby lekár mohol nasadiť účinnú liečbu. Čím skôr sa dostanete do nemocnice, tým lepšie.

Množstvo vyšetrení

Príznaky ochrnutia tvárového nervu sa objavia nečakane a môžu vyvolať paniku, zato pre lekára sú väčšinou dosť jasné. „K stanoveniu diagnózy väčšinou stačí klinické neurologické vyšetrenie pacienta. Vo vzácnych prípadoch, najmä pri opakovaných obrnách tvárového nervu, indikujeme magnetickú rezonanciu mozgu pre vylúčenie lézie v priebehu tvárového nervu v lebke (nádory, respektíve kontakt nervu s tepnou). Pri podozrení na infekčný dôvod poškodenia tvárového nervu (napríklad borelióza alebo herpetické infekcie) sa realizuje aj lumbálna punkcia. Ďalším vyšetrením je vyšetrenie EMG (elektromyografia), ktorým po 7 až 10 dňoch od vzniku ťažkostí hodnotíme prognózu ochorenia, to znamená, akú má pacient šancu na úplné vyliečenie,“ vysvetľuje Oto Petrík, primár Neurologického oddelenia Nemocnice s poliklinikou Sv. Lukáša v Galante, Svet zdravia.

Najdôležitejšia je rehabilitácia

Podľa neurológa, základom liečby sú kortikoidy v tabletkovej forme, ktoré treba užívať šesť až sedem dní. Keďže oko na poškodenej strane tváre sa nedá dovrieť, aby sa predišlo vysychaniu a poškodeniu rohovky, treba používať umelé slzy. Ako podpornú liečbu mnohí odporúčajú podávanie vitamínov skupiny B, ale lekár Petrík hovorí: „Vitamíny skupiny B sú síce zaužívaná liečba, ale nebol preukázaný jednoznačný liečebný efekt. Najdôležitejším liečebným postupom je komplexná rehabilitácia, s ktorou treba začať čo najskôr od vzniku ochorenia.“

Buďte trpezliví

Pri najlepšej starostlivosti, vrátane rehabilitácie, trvá minimálne päť až šesť týždňov, kým sa stav zlepší. Na ochrnutie tvárového nervu sa síce nezomiera, s určitými následkami však treba rátať. „Je veľa pacientov, ktorí ostanú bez následkov, ale veľká časť pacientov ostáva trvalo poškodená. Častým následkom poškodenia tvárového nervu je čiastočné ochrnutie jednej polovice tvárového svalstva a ďalším sú tzv. synkinézy (abnormálna synchronizácia mimických svalov, napríklad pri pokuse o zavretie oka, dôjde paradoxne aj k nadvihnutiu ústneho kútika). Samotné synkinézy sa dajú liečebne ovplyvniť podaním botulotoxínu.“

Účinná prevencia?

Ochrnutie tvárového nervu môže postihnúť hocikoho, sú však ľudia, ktorí sú viac citliví. Niekto môže behať v tej najväčšej zime bez čiapky a šálu a nič sa nestane, inému stačí, že ho ofúkne a problém je na svete. A zaručený a stopercentný recept na to, ako sa ochoreniu vyhnúť? Taký neexistuje. Navyše, vždy záleží na tom, čo spôsobilo poškodenie tvárového nervu. „Drvivú väčšinu prípadov poškodenia tvárového nervu tvorí expozícia chladom, takže v tomto prípade je jedno, či máte pätnásť alebo deväťdesiat rokov. V menšej miere je toto ochorenie spôsobené herpetickými vírusmi, a tými sú viac ohrození starší ľudia a ľudia so zníženou imunitou. Ďalším menej častým dôvodom je borelióza, ktorú prenášajú kliešte, čiže v tomto prípade sú viac ohrození ľudia, ktorí boli v kontakte s kliešťom. O účinnej prevencii sa vzhľadom na tieto dôvody ochorenia nedá veľmi hovoriť,“ uzatvára rozhovor odborník.

Pozor na klimatizáciu

Hoci stopercentná prevencia pred ochrnutím tvárového nervu neexistuje, mali by ste sa chrániť pred chladom a prievanom. Najhoršia a najnebezpečnejšia je kombinácia zimy a vlhka. Riziko však hrozí aj v lete, a to z nesprávne nastavenej klimatizácie a veľkému rozdielu teplôt medzi vonkajšími a vnútornými priestormi.

Teplo, teplo a ešte raz teplo

  • Dôležitou súčasťou rehabilitácie je teplo. Na postihnutú časť tváre sa prikladajú horúce zábaly, parafín, nahrieva sa soluxom.
  • Pacientovi sa venuje rehabilitačný špecialista, jednotlivé svaly však môže podľa pokynov precvičovať aj doma pred zrkadlom, a to niekoľkokrát denne.
  • Pomáha tiež jemná masáž, prípadne jemné poklepkávanie postihnutých častí.
  • Pri rehabilitáciách sa využívajú napríklad aj prvky Vojtovej metódy.
  • Zlepšiť stav pacienta môže prístroj vysielajúci pulzné magnetické pole.
  • Pacient by nemal prechladnúť a nesmie sa vystavovať prievanu a chladu, ani prudkým teplotným zmenám.
  • Aj keď je leto a horúčavy, nemal by sa zdržiavať v klimatizovaných priestoroch. Neodporúča sa ani pobyt na priamom slnku.
  • Postihnuté oko je vhodné na noc zalepovať, aby sa zabránilo jeho vysychaniu a poškodeniu.
  • Pacient by mal čo najviac oddychovať, aby sa čím skôr zotavil nielen fyzicky, ale aj psychicky. Pri ťažších stavoch s následkami sa odporúča psychoterapia pod dohľadom odborníka.
  • Spočiatku by pacient nemal veľa rozprávať, smiať sa, plakať.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.