Po namáhavej práci je únava prirodzená. Stačí si oddýchnuť, a hneď sa cítite lepšie. Niekedy to však nepomôže a vtedy treba uvažovať, čo s tým.

 

VAROVNÝ SIGNÁL

Bežná, prechodná únava nie je nič neprirodzené. Je to vlastne varovný signál vyzývajúci nás na oddych. Vďaka tomuto varovaniu môžeme zatiahnuť záchrannú brzdu a ochrániť svoj organizmus pred preťažením, vyčerpaním a poškodením. To všetko by mohlo nastať, keby sme príznaky únavy ignorovali a pokračovali v životnom štýle a činnostiach, ktoré ju vyvolávajú a poškodzujú náš organizmus.

Ak varovné signály počúvneme a oddýchneme si, bežná únava po niekoľkých hodinách, nanajvýš dňoch pominie. Oddych pritom môže mať rôzne podoby – niekedy sa potrebujeme poriadne vyspať, inokedy doplniť energiu jedlom, v niektorých prípadoch pomôže zmena prostredia alebo činnosti.

 

AKO SA PREJAVUJE?

Prejavy sa líšia podľa toho, či ide predovšetkým o únavu fyzickú, alebo psychickú, ale v mnohých prípadoch sa môžu prelínať. Ak sme vyčerpaní viac fyzicky, môžeme byť zimomraví, mávame menšiu silu, chýba nám čulosť, mihá sa nám pred očami, hučí nám v ušiach. Ak prevažuje psychické vyčerpanie, sme ospalí, nevieme sa poriadne sústrediť, zabúdame a veľmi nevnímame, čo sa okolo nás deje.

 

KEĎ ORGANIZMUS NEPOČÚVAME

Ak si pri bežnej únave neoddýchneme, spočiatku sa ešte dá premôcť. Neskôr však nie a dôsledkom je chronická únava, ktorú už nezdoláme nijakým oddychom. Navyše nás môžu začať bolieť svaly, kĺby a hlava, pridruží sa aj zvýšená teplota, poruchy spánku aj krátkodobej pamäti či pocit napätia. Tieto ťažkosti trvajú mesiace až roky a zatiaľ na ne neexistuje liečba.

Ak únava trvá viac týždňov, mal by sa človek vybrať k lekárovi, pretože to môže byť jeden z príznakov niektorých chorôb. Únava sprevádza napríklad cukrovku či zníženú činnosť štítnej žľazy a je typická pri depresii a v spojení s dýchavičnosťou pri nedostatku železa v krvi.

ABY nad vami ÚNAVA NEZVÍŤAZILA

Nie nadarmo sa vraví, že oddychovať sa človek musí naučiť. Ľahnúť si na gauč totiž ešte neznamená, že vstanete oddýchnutí. Čo teda na únavu platí?

 

✔         Jedzte zdravo a pestro.

✔         Spite dosť a spite dosť denne. Dospávanie cez víkendy nepomôže.

✔         Neprepínajte sily. Naučte sa rozlišovať, čo je a čo nie je dôležité. Jeden človek nemôže zvládnuť všetko a na sto percent.

✔         Dovolenku si vyberajte po častiach. Lepšie ako tri týždne v lete je vziať si dva a v ďalších častiach dovolenkovať po týždni, prípadne si občas o deň predĺžiť víkend.

✔         Dostatočne, a najmä pravidelne sa hýbte. Únava sa totiž nedá „vyležať“.

✔         Aj banálne infekcie treba vyliečiť, nie prechodiť.

✔         Snažte sa vyriešiť, čo vás trápi. Napríklad aj fakt, že vás dlhodobo neuspokojuje zamestnanie, sa môže negatívne podpísať na vašej psychike a zdraví.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.