Bolesťami chrbta aspoň občas trpí štvrtina ľudí medzi 30 a 50 rokmi. Väčšinou s nimi ani nejdú k lekárovi, nejako to pretrpia alebo si vezmú voľnopredajný liek proti bolesti. Ale keď chrbát hnevá častejšie alebo dlhšie, mali by sme lekára navštíviť. Nielen kvôli možnému poškodeniu chrbtice, ale hlavne preto, že napríklad bolesti v bedrovej oblasti môžu mať príčinu mimo pohybového aparátu a vaša chrbtica i svaly môžu byť úplne v poriadku.

Ak ste „obišli“ praktického lekára, zašli priamo k špecialistom a ortopéd alebo neurológ vám povedali, že vašej chrbtici nič nie je, mali by ste sa pri bolestiach v oblasti bedier zamyslieť nad obličkami. Pre choroby obličiek sú totiž bolesti v bedrovej oblasti typické. Praktickí lekári to vedia, a preto pri zdĺhavých problémoch s chrbtom pacientov na vyšetrenie obličiek posielajú. Chronické zápaly obličiek mávajú len mierne príznaky, ktoré často pripisujeme nachladnutiu alebo ťažkostiam súvisiacimi s vyšším vekom. Pri bolesti chrbta je preto odborné vyšetrenie obličiek namieste. Alarmujúce by malo byť, keď nás bolí chrbát a k tomu sa pridajú ťažkosti s močením. Potom naozaj nie je načo dlho čakať.

Zdanlivo bežné ťažkosti môžu byť nebezpečné

Mätúcou bolesťou v bedrách sa môžu prejavovať aj gynekologické ochorenia. Ostatne, aj menštruačné bolesti sa niekedy objavujú okrem podbruška aj v krížoch. Gynekológ teda patrí k odborníkom, ktorých stojí za to pri chronických bolestiach chrbta navštíviť. Ďalším špecialistom, ktorý vám môže byť nápomocný, je gastroenterológ. Bolesťami chrbta sa totiž môžu prejaviť tiež črevné zápaly a choroby, ako sú Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. Tie je potrebné čo najskôr začať liečiť, inak riskujete prinajmenšom to, že „praskne črevo“ a lekári vám po akútnom zásahu budú musieť vytvoriť umelý vývod.

Keď máme bolesti v oblasti hrudnej chrbtice, ako prvá nás asi napadne nejaká srdcovo-cievna choroba (infarkt väčšinou bolí za hrudnou kosťou, ale napr. poškodenie srdcovnice, teda aorty, vedie k bolesti medzi lopatkami). Príčinou ale môže byť aj „obyčajné“ pálenie záhy, správne refluxná choroba pažeráka, ktorú by mal liečiť gastroenterológ. Časté pálenie záhy nezanedbajte, môže viesť k poškodeniu pažeráka. Bolesťami v hrudnej oblasti sa prejavuje žalúdočný vred, ale aj choroby pľúc a dýchacieho systému všeobecne. Môžete mať aj zápal rebrových chrupaviek.
Problémy s chrbtom teda môžu mať celú škálu príčin. Nezabúdajme ale, že zlé držanie tela a jednostranné preťažovanie chrbtice a svalov stále patrí medzi tie najčastejšie príčiny bolestí.

Na zle bedrá si „zarábame“ od detstva

Malý školák prehýbajúci sa pod ťarchou aktovky, ktorá je skoro väčšia ako on sám – to je veľmi častý pohľad spred našich školských zariadení. Nezabúdajte, že školské tašky a batohy by nemali byť ťažšie ako desatina váhy dieťaťa, ktoré ich nosia. To sa ale prakticky nedá dodržať najmä pri množstve učebníc, zošitov i pomôcok, ktoré učitelia pri výuke požadujú. Skúste preto aspoň svojej ratolesti zo školského batohu či aktovky nekompromisne vyberať všetko, čo v daný deň nepotrebuje. Dôležité tiež je, aby batoh alebo taška dieťaťu dobre sedeli. A dávajte mu so sebou na desiatu ovocie. Inak hrozí, že ho rozbolí chrbát kvôli tráviacemu ústrojenstvu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.