Hovorme viac o mužskom zdraví

Realita na Slovensku je však taká, že väčšina mužov po päťdesiatke, ktorí sú najrizikovejšou skupinou pacientov, pravidelnú prevenciu zanedbáva a k lekárovi prichádzajú, až keď nastanú vážnejšie problémy. Pritom vďaka moderným možnostiam liečby a včasnej diagnostike je pri tomto type rakoviny relatívne vysoká šanca úspešnej liečby.

 

Je všetko v poriadku?

Problémy pri močení, prítomnosť krvi v moči alebo ejakuláte či bolestivá ejakulácia, to všetko môže byť len jedným z varovných signálov toho, že niečo nie je v poriadku. Zákernosťou rakoviny prostaty i semenníkov je najmä to, že spočiatku vôbec nebolí a zdravotné ťažkosti sa ohlásia až v neskoršom štádiu ochorenia, keď je šanca na úspešné vyliečenie pacienta podstatne nižšia. Tiež už dávno neplatí, že toto ochorenie postihuje iba skôr narodených. Štatistiky ukazujú, že tento druh onkologického ochorenia si vyberá čoraz častejšie aj mladších mužov. Rakovina prostaty je u mužov na Slovensku 4. najčastejším zhubným nádorom a 2. najčastejšou príčinou úmrtia v mužskej populácii.

Darujte niečo výnimočné

Z uvedeného teda jednoznačne vyplýva, že včasná prevencia v oblasti reprodukčného zdravia mužov by mohla u nás ročne zachrániť stovky životov. Myšlienku zlepšenia osvety môžeme rôznymi spôsobmi podporiť aj my ženy. Ideálne tak, že budeme svoje milované polovičky nabádať k samovyšetreniu semenníkov a pravidelnej návšteve urológa. Alebo mu môžeme venovať niečo špeciálne – napríklad laboratórny balíček PRE MUŽA, ktorý je určený mužom všetkých vekových kategórií.

 

Čo obsahuje balíček Pre muža?

Okrem základných vyšetrení, akým je stanovenie hladiny glukózy v krvi, obličkové a pečeňové testy, posúdenie porúch metabolizmu tukov či hladiny cholesterolu, dokážu vyšetrenia Pre muža odhaliť aj ďalšie nemenej dôležité parametre vášho zdravia, ktoré môžu poukázať na hormonálnu a minerálnu nerovnováhu, anémiu, poruchy zrážanlivosti krvi, poruchu štítnej žľazy a nedostatok vitamínu D, ktorý podľa najnovších medicínskych štúdií súvisí aj s tvorbou testosterónu či dokonca sexuálnym libidom. Z hľadiska mužského zdravia je nevyhnutnou súčasťou balíčka aj stanovenie prostatického špecifického antigénu, ktorý sa v skratke označuje ako PSA. Mužom, ktorí v minulosti absolvovali prehliadku v ambulancii urológa, skratka PSA nie je celkom neznáma. Považuje sa za základný skríningový marker a je dôležitým ukazovateľom pri diagnostike rakoviny prostaty a jeho hladina sa stanovuje zo vzorky krvi. Pri jeho zvýšenej hodnote je nevyhnutná následná konzultácia výsledku s urológom.

 

Hlavne žiadna panika

Zvýšené hladiny PSA nesvedčia len o rakovine prostaty. Pacient môže mať zápal prostaty alebo nezhubné zväčšenie prostaty. K zvýšeniu PSA môže dôjsť aj prechodne, a to pri tlaku na prostatu, pri digitálnom rektálnom vyšetrení, biopsii, pohlavnom styku, po bicyklovaní a podobne. Preto je dôležité, aby bola zvýšená hodnota konzultovaná s urológom a spojená s urologickým vyšetrením. Ak vznikne podozrenie z prítomnosti rakoviny, je nevyhnutné podstúpiť biopsiu prostaty, ktorou sa definitívne diagnóza vylúči alebo potvrdí.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.