Slovo hravý si automaticky spájame s predstavou dieťaťa, psíka, mačky. Pritom táto vlastnosť nám môže nielen spestriť život, ale zároveň je studňou plnou intenzívnych radostí. Pretože ten, kto si aj v dospelom veku a na staré kolená zachová schopnosť hrať sa, si zároveň zachováva mladosť, esprit, tvorivosť a je obľúbený v spoločnosti.

Ak ste už hravosť stratili, nezúfajte, poľahky sa dá vrátiť. Stačí si urobiť menšiu revíziu v živote. Predovšetkým sa zamyslite nad tým, ako plynú vaše dni. Samé povinnosti, zhon, práca, negatívne správy od okolia aj z médií? A minimum oddychu, uvoľnenia, smiechu a spontánnej radosti? Asi je načase s tým niečo urobiť. Neodkladajte to na zajtra, začnite hneď. Hoci tým, že si v aute pustíte hudbu a zaspievate duet s obľúbeným spevákom. Alebo namiesto večerných správ vypnete televízor a zahráte sa s deťmi pexeso. Život je príliš krátky na to, aby sme ho venovali len vážnym veciam.

 

Pomocou hry sa aj ľahšie učíme

Hrou vytvárame prostredie rovnosti a slobody a dávame najavo, že nemáme v úmysle niekoho ovládnuť a niekomu vládnuť. Keď sa psychológovia vrátili v čase a nazreli do rodiny pravekých lovcov a zberačov, skonštatovali, že práve hra bola spôsobom, ktorý znižoval mieru agresie a uľahčoval vzájomnú spoluprácu. Ich teórie potvrdili zoológovia, pretože podobné princípy spolužitia platia aj u zvierat. Predstavte si hru dvoch šteniatok, ktoré na seba s vrčaním skáču, hryzú sa, zápasia. Na jednej strane si tým merajú sily a skúšajú hranice, kam ich spoluhráč pustí. Na druhej strane však takouto formou utužujú vzájomné vzťahy. Tým, že pri hre musia potlačiť vrodenú agresiu, dávajú najavo, že tomu druhému nemienia ani ublížiť, ani ho ovládnuť. Inú formu má hra na lov, kde ide o precvičovanie útoku na korisť.

U väčšiny zvierat sa hra s vekom dostáva do úzadia, my ľudia si však hravosť dokážeme udržať počas celého života. Môže mať rôzne podoby – tanec, sánkovanie, spoločenské hry, ale aj písanie kníh, cestovanie. Je skrátka základom všetkých tvorivých činností. Pomocou hry deti ľahšie vstrebávajú vedomosti a dospelí rýchlejšie zvládnu určité zručnosti.

Hra je tiež jednou zo základných stratégií firiem, ktoré takouto formou chcú zvýšiť produktivitu, posilniť schopnosť vzájomnej spolupráce a utužiť lojálnosť svojich zamestnancov. Známe team-buildingy slúžia práve na upevnenie spolupatričnosti medzi jednotlivými členmi kolektívu.

Hra ako základ kreativity

Umenie hrať sa je pre nás ľudí z pohľadu sociológov a psychológov nadstavbou biologického zmyslu života, ktorý spočíva v zachovaní rodu. Hra je základom kreativity, ktorá rozvíja predstavivosť, zjemňuje ducha. Je stavebným materiálom pre rôzne druhy umenia, vedy, ale aj náboženstva. Hra je výbornou formou vzdelávania, a to nielen detí. Taktiež podporuje zmysel pre humor. Podľa jedného z výskumov zaoberajúceho sa vzťahmi medzi mužmi a ženami, práve hravosť obe skupiny vyzdvihli u svojich skutočných či vysnívaných partnerov a partneriek. Humor a hravosť povýšili dokonca nad vzhľad, dosiahnuté vzdelanie, majetok či spoločenské postavenie. Ženy tieto vlastnosti u muža vyhľadávajú preto, lebo si ich spájajú s galantnosťou, vnímavosťou a vyrovnanou povahou.

Hra je prepojená aj s ďalšou relatívnou povinnosťou – prácou. Vysnívaným povolaním je to, ktoré poskytuje slobodu, uplatnenie tvorivosti a pomáha v rozvoji, napredovaní, prináša uspokojenie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.