Väčšina slovenských detí má už od prvého ročníka základnej školy dva krúžky. Ako ukázal prieskum, v organizovaní času svojim ratolestiam vedú rodičia v Žilinskom kraji, kde sa mimoškolským aktivitám venuje skoro každé dieťa. Nasleduje Košický, Trenčiansky, Bratislavský a Trnavský kraj. Za aktivity mimo školy zaplatia rodičia v priemere 120 eur ročne. Najviac, až 250 eur, v Bratislavskom kraji, a najmenej, 75 eur, v Žilinskom.

 

U detí vedie šport

Pri výbere krúžkov sa školáci na Slovensku zaujímajú najmä o šport – je to vyše 40 percent detí. O polovicu menej detí chodí na výtvarný krúžok, tanec alebo hudobnú. Ako rodičia by sme mali byť ústretoví a nechať dieťa vyskúšať všetko, čo ho robí šťastným. Nie je dobré nútiť dieťa do nejakej aktivity len pre to, lebo my chceme, aby v nej napredovalo, alebo len pre to, lebo s ňou už raz začalo a my sme mu predplatili určitý počet hodín.

Ako zachovať balans

Je určite dobré, aby dieťa malo záujmy, aby sa hýbalo, skúšalo nové veci a zažívalo úspechy aj zlyhania. Zároveň však treba myslieť na to, že nesmie byť neustále orientované na výkon a vypĺňanie času. Medzi školskými povinnosťami, krúžkami a neorganizovaným časom treba zachovať prirodzený balans. Výskumy ukázali, že bežný školák prichádza domov, práve pre množstvo mimoškolských aktivít, až okolo ôsmej hodiny večer. Oberá ho to o čas strávený s rodinou, ako aj o možnosť nudiť sa, a teda naučiť sa spoľahnúť iba na seba. Aj samotná Maria Montessori vnímala ako dôležité, aby sa dieťa dokázalo aj nudiť. To znamená, vydržalo v pokoji aj v čase, ktorý mu neorganizujeme, v priestore bez neustálych podnetov. Keď dieťaťu zaplníme celý deň aktivitami, jeho mozog je tak prestimulovaný, že voľný čas, ktorý si má samo vyplniť, mu spôsobuje úzkosť a nepokoj.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.