Ide o typický ženský problém – kvasinky na sliznici pošvy. Aké sú príčiny?   

Kvasinková vulvovaginitída patrí medzi najčastejšie infekcie dolnej časti pohlavných orgánov. Je častým problémom hlavne ženskej populácie a postihuje vulvu (vonkajšie rodidlá), vagínu (pošvu), menej cervix (kŕčok maternice). Túto infekciu väčšina ľudí vníma ako ženskú, trápiť však môže rovnako aj mužov. Hoci sa u nich vyskytuje často len v skrytej forme, aj oni by sa mali liečiť spolu s partnerkami. „Chlapské“ prejavy však bývajú oveľa miernejšie než silné ťažkosti, ktoré trápia pri vaginálnej mykóze ženy.

Samotný pošvový ekosystém predstavuje prirodzenú ochranu genitálnych orgánov ženy pred vznikom a šírením zápalu. Ochorenie je však vyvolané až premnožením kvasinky. Jej premnoženie spôsobuje hlavne zmena pošvového prostredia (zmena z kyslého na zásadité), ale aj iné faktory. K tomu potrebuje vlhko, teplo a dostatok cukru.

 

Ako spozorujeme, že ide o kandidózu?

Vulvovaginálna kandidóza sa prejavuje predovšetkým pálením a svrbením sliznice pohlavných orgánov rôznej intenzity, suchosťou pošvy a z toho vyplývajúcou bolesťou pri pohlavnom styku. Typický je biely hrudkovitý výtok bez zápachu, ktorý pri iných typoch infekcií zapácha. Príznaky sú sprevádzané začervenaním a zdurením sliznice vonkajších rodidiel a pošvy. Väčšinou je priamy vzťah medzi množstvom kvasiniek a intenzitou príznakov ochorenia.

 

Blíži sa čas dovoleniek, častého kúpania sa. Môžeme sa nakaziť v bazéne? Ako?    

Mnoho žien má problémy s vaginálnou mykózou práve v lete. Kvasinky majú rady vlhké a teplé prostredie. K tomu prispieva teplé letné počasie spojené s nosením syntetickej spodnej bielizne, mokrých plaviek, rovnako aj úzkeho priliehavého oblečenia, v ktorých sa oblasť genitálií zaparuje.

Riziko predstavuje aj kúpanie v bazénoch. Mykózu nespôsobuje to, že je bazén špinavý alebo v ňom niekto infekciu „zanechal“. Naopak, riziko spôsobuje práve jeho čistota, dezinfekcia, množstvo chlóru. Tie sa pri kúpaní dostanú aj do pošvy a tam zlikvidujú prirodzenú mikroflóru. Chlórovaná voda nielen dráždi a vysušuje pokožku celého tela, ale rovnako pôsobí aj na sliznicu pošvy.

Z tohto uhla pohľadu – je lepšie sa kúpať v jazerách? Menej riskujeme, že sa domov vrátime s pocitmi pálenia či svrbenia na intímnych miestach?

Aj v jazerách na nás číhajú rôzne nebezpečenstvá, predovšetkým sinice, ktoré na ich povrchu vytvárajú zelený povlak a na vašom zdraví sa môžu podpísať aj v podobe vaginálnej infekcie. Teda skôr ako sa vyberiete k najbližšiemu jazeru, zistite, čo na kvalitu jeho vody hovoria hygienici. Ich zoznam nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky – www.uvzsr.sk.

Opatrnosť sa odporúča aj pri kúpaní vo vodnej ploche s bahnitým dnom a tam, kde sa zdržuje veľa vtákov, ktoré vodu svojimi výkalmi znečisťujú. Okrem gynekologických problémov sa môže objaviť aj kožný ekzém alebo tráviace ťažkosti.

Podľa odborníkov aj lekárov je morská voda pre vaše zdravie najmenej nebezpečná, soľ v nej má dokonca mierne dezinfekčné účinky. To však neznamená na pláži stráviť celý deň v jedných plavkách a ignorovať sprchu.

 

Prečo sa niektorým ženám kvasinková infekcia stále vracia?

Dôvodov na opakovanú kvasinkovú infekciu môže byť niekoľko, najmä však nesprávna liečba už pri prvej kandidóze. Samozrejme, nesprávne hygienické či sexuálne návyky, nosenie syntetickej spodnej bielizne, používanie parfumovaných toaletných pomôcok, konzumovanie sladkých jedál a mnoho ďalších faktorov prispieva k vzniku kvasinkovej infekcie. Častokrát ženy, u ktorých sa infekcie opakujú, trpia práve poruchou bunkovej imunity.

 

Aká je teda liečba, ako by sme sa mali stravovať a aké zásady hygieny dodržiavať, aby sa nám kandidóza neopakovala?

Liečba je podľa závažnosti ochorenia lokálna alebo celková. Pri jednoduchých nekomplikovaných infekciách sa najčastejšie používajú lokálne azolové antimykotiká, ktorých je celý rad.

Pri častých recidívach je potrebné zvoliť vhodný diagnosticko-terapeutický algoritmus. Jeho cieľom je odhaliť rizikové faktory, ktoré sa musia terapeuticky ovplyvniť. Liečba takto postihnutých žien je veľmi náročná. Vyžaduje trpezlivosť a dostatočný čas na komplexnú analýzu zdravotných rizík, ako aj sociálnych, sexuálnych a hygienických zvyklostí pacientky.

Na doplnkovú liečbu sa môžu použiť prípravky na podporu imunity, ktoré pomáhajú odstraňovať zápal a jeho sprievodné javy.

Pri opakovaných infekciách je vhodná okrem farmakologickej liečby aj celková úprava stravovacieho režimu, minimálne po dobu 3 – 6 mesiacov.

Vhodné je zahrnúť do jedálnička:

  • čerstvú zeleninu – baklažán, paprika, hlávkový šalát, karfiol, petržlen, pažítka, brokolica, reďkovka, špargľa, uhorky, kel, špenát, mrkva, paradajky, zemiaky, červená kapusta, cibuľa,
  • čerstvé ovocie – ananás, pomaranče, papaya, marhule, broskyne, nektarinky, avokádo,
  • mäsové výrobky – kačica, losos, čerstvé ryby, ovca, sliepka, hovädzie mäso, teľa, bravčové mäso, raky, morka,
  • vaječné jedlá,
  • semená – oriešky, sezamové semená, semeno ľanu slnečnicového jadierka, mandle, orechy,
  • mliečne výrobky s obsahom probiotických kultúr ako bryndza alebo jogurty,
  • nápoje – káva, minerálne vody, čaje (zelené, bylinkové, kvetové).

 

Vylúčené by mali byť z jedálnička:

  • potraviny obsahujúce droždie,
  • výrobky z bielej múky, kysnuté pečivo, kypriace prášky,
  • suché koreniny,
  • plesňové syry,
  • huby,
  • alkoholické nápoje,
  • sladkosti, zákusky,
  • kečup, horčica, majonéza, smotana, hotové šalátové omáčky,
  • ovocné šťavy a paradajková šťava,
  • suché cereálie,
  • sójové produkty.

Nezabudnúť! Pred jedlom každé ovocie a zeleninu dôkladne umyť, aby sa odstránili kvasinky z ich povrchu.

 

Prevencia:

  • nosenie bavlnenej spodnej bielizne,
  • pred a po plávaní v bazéne sa osprchovať,
  • nezdržiavať sa v mokrých plavkách,
  • pravidelná a správna hygiena (po toalete sa utierať spredu dozadu), udržiavať okolie pošvy suché,
  • použitie napr. tampónov napustených iba vazelínou, zabráni sa kontaktu vody s vnútorným prostredím pošvy,
  • liečba primárneho ochorenia,
  • dodržiavanie zásad bezpečného sexu,
  • eliminovanie nerovnováhy hormónov,
  • preliečenie partnera pri opakovaných infekciách,
  • obmedzenie konzumácie sladkých jedál a pod.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

RNDr. Miroslava Pőczová, PhD.
Všetky články autora
Vyštudovala Prírodovedeckú fakultu UK V Bratislave, odbor biológia, špecializácia mikrobiológia. V roku 2002 absolvovala rigoróznu skúšku, v roku 2009 obhájila dizertačnú prácu a v roku 2010 získala špecializáciu v odbore Laboratórne a diagnostické metódy v klinickej mikrobiológii. Na pozícii laboratórny diagnostik pracovala v spoločnosti HPL spol. s.r.o. od 1. 2. 2006. Za vedúcu oddelenia bola menovaná 1. 1. 2012. Na pozícii vedúcej úseku mykológie pokračuje aj v spoločnosti Medirex a.s. Od roku 2016 je členom lektorského zboru pre praktickú časť vzdelávacieho programu a skúšobnej komisie špecializačného odboru Laboratórne a diagnostické metódy v klinickej mikrobiológii na Lekárskej fakulte SZU v Bratislave. Venuje sa publikačnej a prednáškovej činnosti. Je autorkou a spoluautorkou odborných článkov vo viacerých slovenských a zahraničných časopisoch z oblasti lekárskej bakteriológie, mykológie a školiteľom viacerých záverečných prác. V rámci mykologickej laboratórnej diagnostiky sa venuje najmä slizničným a systémovým mykózam.