Divé príbuzenstvo mrkvy dodnes rastie na stráňach krajín južnej Ázie. Hoci vyšľachtené druhy majú v našej kuchyni svoje pevné miesto, cesty, ktorými k nám mrkva putovala, sú nejasné. Isté však je, že mrkva je zdrojom mnohých cenných živín a mali by sme ju jesť denne.

Je predovšetkým bohatým zdrojom betakaroténu, ktorý posilňuje imunitu, chráni zrak, srdce a má množstvo ďalších pozitívnych vlastností. Mrkva obsahuje vitamíny C, D a E. Zo skupiny vitamínov B spomeňme najmä B6 a biotín, dôležitý pre metabolizmus tukov a bielkovín. Mrkva obsahuje aj vitamín K, ktorý podporuje zrážanie krvi a posilňuje kosti.

Z minerálnych látok nájdeme v mrkve vápnik, draslík, železo, fosfor. Mrkva udržiava v kondícii pečeň, je mimoriadne prospešná pre ľudí, ktorí trpia nadmernou tvorbou obličkových a močových kameňov a pomáha tiež reumatikom. Kaša z varenej mrkvy pomáha liečiť pľúcne ochorenia a zmierňuje príznaky astmy.

Mrkva je ľahko stráviteľná, aj preto patrí medzi prvé príkrmy, ktoré sa podávajú bábätkám. Mrkva podusená na oleji či na masle stimuluje tvorbu materského mlieka, takže je výborná aj pre mamičky.

Ale, pozor, rýchlená jarná mrkva môže v sebe zadržiavať dusičnany. Aby ste minimalizovali ich množstvo, pred jedením ju poriadne oškrabte a odstráňte tiež všetky zelené časti.

Pre ústne zdravie

Mrkva osoží ďasnám, udržiava zdravú sliznicu úst. Zároveň podporuje tvorbu slín, ktoré potláčajú množenie baktérií a tým pádom aj nepríjemný zápach z úst (halitóza). Ak nemáte po ruke zubnú kefku, schrúmte mrkvu.

Mrkva je cenným zdrojom ochranných antioxidantov, ako sú:

Betakarotén – pôsobí protizápalovo, spomaľuje prejavy starnutia pokožky, významne podporuje imunitu a bráni množeniu rakovinových buniek. Aby sa účinnejšie vstrebával, do mrkvového šalátu alebo varenej mrkvy pridajte rastlinný olej, orechy alebo iný zdroj zdravých tukov. Viac betakaroténu obsahuje mrkva ako jarná karotka.

Alfakarotén (alebo a-karotén) – stará sa o zdravie očí, pokožky, srdce, kostí, chráni pred rôznymi druhmi rakoviny.

Luteín – je dôležitý pre zdravie očí.

Lykopén – znižuje riziko rakoviny a srdcovo-cievnych ochorení, ľahšie sa však vstrebáva z varenej zeleniny.

Polyacetylény – chránia pred leukémiou, rakovinou hrubého čreva a krotia množenie rakovinových buniek. Chránia sliznice pred napadnutím hubami a baktériami.

Antokyány – pomáhajú nám pri liečby zápalov a rakoviny. Platí, že čím sýtejšia je farby mrkvy, tým viac týchto látok obsahuje, pretože ide vlastne o prírodné farbivo.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.