Vitamíny potrebujeme rovnako, ako vodu či vzduch. Nezaobídeme sa bez nich, a až na niekoľko výnimiek si ich naše telo nedokáže samo vyrobiť, a preto ich musíme získavať z potravy. Nič sa ale nemá preháňať, a ak sa jedná o vitamíny, platí to dvojnásobne. Existuje totiž veľa nezmyslov, ktorým ešte ľudia veria. Napríklad, že…

… liečia chrípku

Najrozšírenejším mýtom, a to najmä v tomto období je, že vitamín C nás zbaví chrípky. Túto ideu spopularizoval v 70. rokoch laureát Nobelovej ceny Linus Pauling a odvtedy sú lekárne plné preparátov založených na „céčku“. Tieto výrobky nás majú zaručene zbaviť nielen chrípky, ale aj iných vírusových ochorení. Lenže od toho času bolo uskutočnených množstvo vedeckých štúdií, ktoré dokázali, že vitamín C zaháňa vírusové ochorenia iba u maratónskych bežcov, lyžiarov a vojakov pri subarktickom výcviku a na bežného človeka nemá v tomto smere žiadny vplyv. Zvýšené užívanie vitamínu C má zmysel iba v prípade, že nie je v dostatočnom množstve prijímaný z potravy. Jeho nedostatok totiž znižuje účinnosť imunitného systému. Ak ale pravidelne konzumujete ovocie a zeleninu, vyššie dávky céčka na chrípku nemajú výraznejší efekt. Chorobu však môžu skrátiť.

… náhrady stačia

Užívate synteticky vyrobené vitamíny? Nie vždy je práve táto voľba najideálnejšia. Telo ich totiž nedokáže vstrebať tak dobre, ako tie prírodné. Vitamíny, ktoré pochádzajú z prírodných zdrojov (zo stravy), sú účinnejšie. Ovocie a zeleninu však nemôžete tepelne upravovať, inak príde k znehodnoteniu vitamínov. Najšetrnejšie je k nim dusenie. V opačnom prípade je lepšie vziať si synteticky vyrobený vitamín, než nesprávne tepelne upravenú zeleninu alebo ovocie.

… čím ich užívate viac, tým lepšie

Kdeže… V tukoch rozpustné vitamíny A, D, E a K sa v organizme ukladajú do zásoby, a ak ich telo nedokáže priebežne spracovať, môžu vyvolať toxické reakcie. Škodlivý je aj mimoriadne vysoký príjem vitamínu C, ktorý môže spôsobiť vznik obličkových kameňov alebo tráviace problémy.

… všetci potrebujeme tie isté

Nie! Pre deti sú lepšie iné množstvá a druhy vitamínov ako pre dospelých. Rodinné balenie vitamínového spektra preto nie je najvhodnejším riešením. Zatiaľ čo pre deti sú dôležité najmä vitamíny a minerály podporujúce zdravý rast (napríklad vitamín D, vápnik, fosfor a fluór), starším ľuďom a seniorom chýbajú najmä vitamíny skupiny B a je pre nich dôležitý aj zvýšený prísun antioxidantov (vitamíny A, E, C, selén, zinok, draslík a železo). Užívať rovnaké vitamíny sa neoplatí ani z hľadiska možného rizika predávkovania. Detské telo znesie inú odporúčanú dávku vitamínov a minerálov než dospelý človek. Výnimkou je azda iba vitamín D, ktorého nedostatkom trpia najmä v zime úplne všetci.

… zabránia vzniku rakoviny

Predstava, že antioxidanty, medzi ktoré patria najmä vitamíny A, B, C a E, môžu výrazne znížiť riziko vzniku rakoviny je skôr zbožným želaním, než vedecky potvrdeným faktom. To ale neznamená, že by nepomáhali. Nečakajte však zázraky.

… stačia rovnaké dávky

Asi ste už videli rôzne tabuľky, ktoré stanovujú odporúčané denné dávky vitamínov. Tieto tabuľky však opisujú iba dávky vitamínov, ktoré by mal prijať zdravý človek, aby si udržal svoje zdravie, a neberú pritom do úvahy špecifické problémy a životný štýl jednotlivca. Iný nároky na príjem vitamínov bude mať účtovníčka a iné vrcholová športovkyňa alebo človek s vysokou psychickou záťažou.

Zapamätajte si

Pre správnu funkciu ľudského organizmu je dôležitý vyvážený jedálniček, ktorý by mal obsahovať všetky potrebné látky. Dávajte si teda dobrý pozor na to, čo jete a nemyslite si, že niektoré diétne chyby dokážu nahradiť vitamíny v tabletkách. Tie majú byť vždy iba doplnkom ku strave.

Na čo si dať pozor?

Vitamín E

V minulosti sa verilo, že vitamín E predchádza vzniku rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení. Podľa najnovších výskumov však môže jeho nadmerné užívanie človeku uškodiť.

Jód

Tento minerál je spájaný so štítnou žľazou a príliš málo, alebo príliš veľa jódu môže spôsobiť jej nedostatočnú aktivitu. O tom, či vôbec máte jód užívať vo forme doplnkov sa poraďte so svojím lekárom.

Železo

Je dôležité pre krvotvorbu. Dopĺňať by ste ho však mali iba v prípade, že máte laboratórne potvrdený jeho nedostatok. Nadbytok železa v tele totiž môže poškodiť pečeň a srdce.

Vitamín B6

Vitamíny zo skupiny B označovanej ako B komplex sú pre naše zdravie veľmi dôležité. Nachádzajú sa ale v mnohých potravinách, preto zvyčajne nie je nutné ich užívanie vo forme doplnkov. Príliš vysoké dávky vitamínu B6 totiž môžu byť pre naše telo toxické.

Vápnik

Dopĺňať vápnik kvôli zdravým kostiam je zbytočné. Podľa výskumov sa tieto látky až do kostí vôbec nedostanú. Namiesto toho môže kalcifikovať tepny a spôsobovať obličkové kamene.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.