Boli časy, keď naši pohanskí predkovia považovali mnohoženstvo za úplne prirodzenú vec a problémom nebolo ani to, keď sa o jednu ženu a jej deti starali viacerí muži. Jedným z najstarších svadobných obradov bol únos nevesty, historici ho evidujú vo všetkých obdobiach a v podobe neškodného zvyku počas svadobnej hostiny sa zachoval až dodnes. Ďalším zvykom, ktorý sa ale našťastie nezachoval, bolo kupovanie si nevesty, presnejšie ženích musel zaplatiť nevestinej rodine.

Kresťanstvo prinieslo najväčšiu zmenu v tom, že za jediné spoločensky tolerované spolužitie sa začal považovať pár tvorený mužom a ženou. Neskôr do platnosti vstúpila povinnosť cirkevného sobáša, ktorý za prítomnosti dvoch svedkov posvätil kňaz, pričom tento sľub bol doživotný, nezrušiteľný. Až od roku 1811 bol povolený aj civilný sobáš.

Svadby boli v minulosti predovšetkým prostriedkom, ako spojiť majetky a zabezpečiť dedičov. Dievča, ktoré sa nevydalo, bolo hanbou rodiny a vykúpilo sa iba tým, že sa utiahlo do kláštora.

 

ŠAMPANSKÉ A RUŽOVÉ LUPENE? ZABUDNITE!

Svadobná noc v minulosti nebola žiadnou romantickou záležitosťou, ale neraz až nepríjemnou povinnosťou, na splnenie ktorej dohliadali príbuzní a občas aj celá dedina. Zaujímavo to muselo vyzerať pri svadobných oslavách starých Slovanov. Aby zabezpečili Matke zemi a mladému páru plodnosť, sexu sa museli venovať všetci dospelí bez ohľadu na vek. A navyše verejne a hromadne. Slovanská nevesta musela mať za sebou prvé sexuálne skúsenosti, inak ju ženích nechcel. Toto všetko sa postupne snažila cirkev potlačiť a aj sa jej to napokon podarilo. Postupne sa do rodín zaviedol zvyk zachovať dievčaťu panenstvo pre svojho vyvoleného. Zašlo to až tak ďaleko, že bezchybný stav nevesty pre sobášom kontrolovala pôrodná babica. Dievča, ktoré ponižujúcou prehliadkou neprešlo, a bolo jedno, či o vienok zelený prišlo dobrovoľne alebo ju znásilnili, bolo verejne odsúdené, dokonca bičované a vyhnané z dediny. Aby svadobná noc prebehla podľa pravidiel, dohliadali na ňu vybraní príbuzní, ktorí na záver nechali kolovať plachtu s panenskou krvou. A keď sa ženíchovi, najmä postaršiemu, nedarilo splniť svoju úlohu, zastúpil ho ktosi z rodiny.

ABY ŽENÍCH NEUŠIEL

Svadobné šaty v minulosti boli jednoduché, bez výrazného zdobenia. Hoci si dievčina obliekla to najlepšie, čo v šatníku mala, oblečením dávala najavo svoju skromnosť a schopnosť dobre hospodáriť s peniazmi.

Dlhé svadobné šaty a čipkovaný závoj si prvýkrát v histórii obliekla kráľovná Viktória, ktorá sa vydávala v roku 1840. Týmto zároveň založila tradíciu neviest oblečených v bielej, ktorá symbolizuje nevinnosť a čistotu panenstva.

Čo sa svadobných závojov týka, symbolizovali nevestinu poslušnosť a pokoru voči budúcemu manželovi. Zároveň pod ním dievčina skrývala tvár, ktorú mohol ženích uzrieť až po obrade. Možno sa rodina v časoch, keď sobáše dohovárali bez súhlasu svojich detí, takto chcela poistiť, aby ženích neutiekol spred oltára ešte pred zložením manželského sľubu.

 

SLADKÝ ŽIVOT MANŽELSKÝ

Prvé svadobné torty boli z chlebového cesta. K zvykom v starovekom Ríme patrilo, že v priebehu obradu bochník slávnostne rozlomili nad hlavou nevesty, čím jej požehnali dlhý šťastný život a čo najviac detí. V Anglicku zas počas stredoveku svadobní hostia nosili  budúcim novomanželom koláče, ktoré vŕšili jeden na druhý. Úlohou nevesty a ženích bolo nakloniť sa ponad sladkú prekážku tak, aby sa mohli pobozkať. Keď sa to podarilo, čakal ich sladký manželský život. Pravdepodobne tieto koláčové pyramídy boli predchodcami poschodovej torty, z ktorej mladomanželia spoločne odkrajujú a rozdávajú hosťom. Prvý kúsok, ako aj prvé poschodie torty by však mali zostať doma, v mrazničke, aby ho mohli zjesť pri oslave prvého výročia svadby.

Čo sa svadobných koláčikov týka, tie by podľa zvyku mali byť čo najpestrejšie a plnené aspoň tromi rôznymi náplňami. A nevesta sa v žiadnom prípade nesmie podieľať na ich pečení, inak si odoženie šťastie.

 

Staré, nové, požičané…

Nevesta by podľa starého viktoriánskeho zvyku mala mať v deň svadby na sebe niečo… 

staré (napríklad rodinný šperk), pretože tým uchováva puto k rodine, kde sa narodila a ktorá ju vychovala.

…nové, ako symbol nového začiatku.

…požičané (napríklad čipkovanú vreckovku), ideálne od šťastne vydatej ženy, čím sa šťastie prenesie aj na ňu a jej manželstvo.

…modré (napríklad podväzok či modré kvety v kytici), čím si zabezpečí lásku, vernosť, spokojnosť.

Viete, že…

…ženích by nemal mať okolo krku motýlika, lebo mladomanželom uletí šťastie?

…závoj nevesty je nielen symbolom čistoty a panenstva, ale slúžil aj ako ochrana pred zlými duchmi? Rovnaké poslanie mali družičky. Tým, že majú šaty podobné nevestiným, ich úlohou je zmiasť zlé sily, ktoré by sa snažili prekaziť sobáš.

…svadobnú kyticu by mal kupovať ženích? A keď ju na konci svadby nevesta hodí medzi svadobčanov, nemali by ju nechať spadnúť na zem, prináša to smolu.

…nevesta nesmie mať na sebe pravé perly? Sú symbolom sĺz.

…keď sa družičke odkrojený kus svadobnej torty na tanieri prevráti, zostane na ocot?

…minca v topánke prinesie mladému páru peniaze? Keď si nevesta dá do črievičky štvorlístok, tak aj šťastie.

…prvé svadobné kytice nemali s romantikou nič spoločné? Viazali sa totiž z cesnaku, obilia či byliniek. Ich úlohou bolo odháňať temné sily. Dnešné kytice symbolizujú plodnosť a lásku až za hrob.

…nevestin podväzok nemá len ozdobnú funkciu? Keď jej ho ženích dá dole, mal by ho vystreliť medzi slobodných mládencov. Kto ho chytí, ten sa do roka ožení.

…smolu prináša, keď ženích kupuje svadobné prstene počas piatka?

…ženích nevestu prenáša cez prah preto, aby sa na ňu nenalepili zlí duchovia, ktorí tam číhajú?

…manželská obrúčku je symbolom večnej lásky? Prstienky si vzájomne vymieňali už starovekí Egypťania, vyrábali ich z kovu, dreva, kostí a tí chudobnejší si ich posplietali z trávy či z kvetov. U Rimanov tradícia kázala nosiť prsteň na ľavom prostredníku, pretože tadiaľ vedie žila priamo do srdca. Zvyk sa zachoval dodnes.

 

Svadobné rekordy

* Najkrajší oficiálny svadobný bozk si dali princ Charles a lady Diana na balkóne Buckinghamského paláca.

* Extrémne krátke manželstvo uzavreli Britney Spears a Jason Alexander. Trvalo iba 55 hodín, potom ho speváčka anulovala.

* Najväčšiu svadobnú tortu vyrobili v USA – vážila takmer 7000 kilogramov, mala 7 poschodí, merala cez 5 metrov a ochutnalo ju okolo 60 000 hostí.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.