Každý diabetik, ktorému záleží na dobrej kondícii a výkone v priebehu dňa, vie, aké dôležité je dodržiavanie pravidiel inzulínovej liečby, ku ktorým patrí aj udržiavanie správnej hladiny cukru. Až doteraz to znamenalo, že pacienti s diabetom 1. a 2. typu si museli aplikovať krátkodobo pôsobiaci inzulín približne 20 až 30 minút pred jedlom. Lenže nie vždy sa toto pravidlo dalo dodržať. Neplánované dlhšie pracovné stretnutie alebo dopravná zápcha môžu časový plán diabetika kedykoľvek narušiť a aplikácia inzulínu, ktorá musí prebehnúť v stanovený čas pred jedlom, aby zaistila stabilnú hladinu krvného cukru aj potom, čo pacient doje, sa stane nereálnou. A tým sa, samozrejme, zvyšujú zdravotné riziká.

Riziko hyperglykémie

Hladina cukru v krvi, ktorá po jedle vyskočí na vysoké hodnoty, totiž spôsobuje množstvo najrôznejších komplikácií, z ktorých únava, slabosť či prípadné závraty sú tými najbanálnejšími. Vyššia glykémia po jedle môže prispievať k rozvoju dlhodobých komplikácií. Pacienti s diabetom sú najviac ohrození poškodením zraku, ktoré môže viesť až k slepote, poruchami funkcie obličiek alebo poškodením nervových vlákien.

Moderný prístup

Moderná inzulínová liečba život diabetikom uľahčuje. Nielenže pomáha predchádzať postprandiálnej hyperglykémii alebo zvýšenej hladiny cukru v krvi po jedle, ale navyše sa s ňou dá výrazne ľahšie dodržiavať správny režim. Takzvaný inzulín k jedlu totiž stačí užiť tesne predtým, než pacienti začnú jesť. Odpadá tak neustále plánovanie toho, kedy je nutné vziať si inzulín, kedy presne sa najesť a únavné preorganizovanie si harmonogramu vždy, keď ho niečo naruší.

Ľahší život

Ako sa k nemu dopracovať? Inzulín sa k jedlu aplikuje injekčne, pôsobí krátkodobo a jeho účinok nastupuje veľmi rýchlo. Krátkodobo pôsobiaci inzulín k jedlu, u ktorého stačí aplikovať dávku len niekoľko minút pred jedlom, alebo dokonca tesne pred jedlom, prispieva k správnemu presunu glukózy z krvi do buniek organizmu. Hladina krvného cukru (glykémia) sa teda neprimerane nezdvihne a pacient si drží hladinu cukru pod kontrolou. Dá sa tak výrazne zlepšiť kompenzácia diabetu len tým, že znížime vzostup glykémie po jedle. Napriek tomu, že táto nová metóda liečby diabetu dáva „cukrovkárom“ väčšiu flexibilitu a uľahčuje im život, základom úspešnej liečby stále zostávajú režimové opatrenia súvisiace do stravovaním. Zásadnou chybou je vynechanie predpísaného inzulínu pred jedlom a nevhodné množstvo alebo zloženie stravy.

Stále na hliadke

Monitorovaný krvný cukor po jedle prispieva k tomu, aby diabetici dosiahli odporúčané hodnoty glykovaného hemoglobínu, tzv. dlhého cukru. Čo tento ukazovateľ znamená? Lekár vďaka nemu môže posúdiť, ako dobre sa pacientovi darí v liečbe z dlhodobého hľadiska. Lekári tieto hodnoty kontrolujú zvyčajne po troch až šiestich mesiacoch a vy sa tak môžete dozvedieť, či sa o svoj krvný cukor staráte správne. Pohľad na výsledky je tiež príležitosťou prekonzultovať správnosť režimu a stravovanie. Nezvládnutá vysoká hladina krvného cukru po jedle sa týka pacientov s diabetom 1. a 2. typu. Podľa odborníkov sa môžu niektorí diabetici dostávať do stavu hyperglykémie až na polovicu dňa. S modernou inzulínovou liečbou je ale starostlivosť o krvný cukor jednoduchšia a každodenný život tak môže byť oveľa príjemnejší než doposiaľ.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.