Vitamín C podporuje náš imunitný, cievny aj centrálny nervový systém. Pomáha uvoľňovať v organizme antistresové hormóny, preto sa vďaka nemu môžeme cítiť viac v pohode a upokojiť sa, keď na nás doliehajú všetky predvianočné povinnosti a termíny.

Málokto vie, že „céčko“ znižuje riziko srdcových ochorení, keďže nám pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi. A ako je známe, zvýšená hladina cholesterolu vedie k ateroskleróze a tá je hlavným rizikovým faktorom infarktu aj mozgovej príhody. Zároveň vitamín C pomáha zlepšovať prietok krvi, pretože má pozitívny vplyv na rozširovanie ciev. Takto nás chráni pred vytvorením a uviaznutím krvnej zrazeniny v cievach, čo by mohlo mať fatálne následky.

Okrem toho „céčko“ znižuje aj riziko rakoviny. Dokonca sa odporúča ako podporný prostriedok pri liečbe niektorých druhov rakoviny, pretože práve keď telo bojuje s touto vážnou chorobou, nič mu nepomôže viac ako silná imunita.

Vitamín C nám pomáha liečiť a naprávať v tele poškodenia vyvolané nielen chorobou, ale aj zranením. Doslova opravuje poškodené tkanivá, pomôže pri otvorených ranách a popáleninách.

V neposlednom rade nás chráni pred anémiou (málokrvnosťou). Pomáha totiž zlepšiť vstrebávanie železa.

Odporúčaná denná dávka je od 75 do 120 mg vitamínu C. Kým 75 mg sa odporúča pre dospelú ženu, 95 mg by mal prijať dospelý muž a 100 až 120 mg by mali prijímať fajčiari a dojčiace ženy. Fajčenie, ale aj stres výrazne zvyšujú spotrebu tohto vitamínu. Najlepšie je, keď ho prijímame v prirodzenej forme – teda z ovocia a zeleniny. Z akých zdrojov môžeme získať najviac „céčka“ v zime?

Šípky

Obsahujú viac ako 500 mg vitamínu C na 100 g plodov (niektoré zdroje uvádzajú až 800 mg). Problém je, že varom sa vitamín C ničí, preto šípkový čaj nie je najlepšou voľbou. Môžete však šípky pokrájať, zaliať ich studenou vodou, nechať lúhovať a potom len prihriať maximálne na 40 stupňov.

Petržlenová vňať

Zo 100 g petržlenovej vňate získate 120 až 150 mg vitamínu C. Petržlenovú vňať si môžete jednoducho vypestovať aj doma na parapetnej doske. Môžete ju pridávať do šalátov, cestovín alebo do polievok (avšak až tesne pred jedením, aby ste vňať nesypali do horúcej polievky, tak sa časť vitamínu C zničí). Výborné je tiež petržlenové pesto.

 

Citrusové plody

Grapefruit, citrón, pomaranč – v zime sú u nás dostupné a ich ceny nebývajú vysoké. Citrusy sú výborným zdrojom vitamínu C. Citróny ho majú približne toľko, ako aj pomaranče – asi 53 mg na 100 g. Okrem toho citrusy sú dobrým zdrojom energie. Pri nadmernej únave si namiesto kávy radšej doprajte pomarančový džús. Vôňa citrusov, najmä pomarančov, zároveň redukuje stres a upokojuje.

Kivi

Jedno kivi stačí na pokrytie dennej dávky vitamínu C. Kivi má „céčka“ viac ako pomaranč a okrem toho obsahuje enzým, ktorý nám pomáha s trávením bielkovín a tiež dostatok vlákniny, ktorá prečistí črevá a zabraňuje zápche. No a získate z neho aj draslík a meď.

Ananás

Môžete z neho získať asi 80 gramov vitamínu C. Zároveň ananás obsahuje tráviaci enzým, ktorý pomáha rozkladať potraviny, urýchľuje metabolizmus a znižuje nadúvanie. Ananás je výborným jedlom po náročnom cvičení alebo fyzickej námahe, pretože pomáha telu rýchlejšie sa zotaviť po veľkom výkone.

 

Papája

Ak ste ešte nikdy neochutnali tieto exotické plody, určite to skúste. Sú bohatým zdrojom „céčka“ (1 šálka nakrájaného ovocia obsahuje 88 mg vitamínu C), výborne posilňujú kosti a tiež prečisťujú dutiny.

Paprika

Zelená paprika obsahuje asi 80 mg vitamínu C na 100 gramov. Výborným zdrojom céčka je však aj čili. Polovica šálky nakrájaných čili papričiek vám dodá viac ako 100 mg vitamínu C. A kapsaicín, ktorý čili obsahuje, pomáha znižovať bolesť svalov a kĺbov a je výborným preventívnym prostriedkom proti rakovine žalúdka.

 

Mäta pieporná

Poznáme ju ako súčasť letných drinkov alebo vo forme mätového čaju, ktorý ma pozitívny vplyv najmä na tráviaci systém. Mäta je však aj výborným zdrojom vitamínu C. Zo 100 gramov byliny ho získate asi 31,8 mg, čo je približne polovica dennej dávky.

 

Brokolica

Už necelá šálka brokolice stačí na pokrytie dennej dávky vitamínu C. Surová brokolica obsahuje približne 90 mg vitamínu C na 100 g, uvarená 65 mg. Viaceré vedecké výskumy tiež dokázali, že brokolica obsahuje látky s ochranným účinkom proti rakovine.

Kel

Z jednej šálky kelu získate asi 80,4 mg vitamínu C. Zároveň vám poskytne dvojnásobnú odporúčanú dávku denného príjmu vitamínu A a až sedemnásobnú dávku odporúčaného denného množstva vitamínu K, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri zrážaní krvi a je nevyhnutný pre pevné kosti.

 

Špenát

Zo 100 gramov špenátu získate polovicu dennej dávky vitamínu C, zároveň štvrtinu dennej dávky horčíka aj železa. Obsahuje tiež kyselinu listovú, dôležitú najmä pre ženy, ktoré sa chystajú otehotnieť, keďže chráni plod pred vývinovými chybami, napríklad rázštepom. Špenát tiež pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi.

 

Kvasená kapusta

Kapusta obsahuje v 100 g asi 36,6 mg vitamínu C, čo je približne polovica odporúčanej dennej dávky. Kvasením sa však obsah „céčka“ zvyšuje, navyše v takejto kapuste nájdete probiotické baktérie, ktoré sú výborné pre našu imunitu, zdravie tráviaceho systému, ale podporujú napríklad aj pamäť a nervový systém.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.