1. Každý deň sa hodinu prechádzajte

Človek nie je prispôsobený na dlhé sedenie. Preto nám súčasný, prevažne sedavý spôsob života spôsobuje zdravotné problémy. Čiastočne ich môžeme kompenzovať tým, že každý deň si urobíme minimálne hodinovú prechádzku. Okrem iného nám pomáha bojovať proti osteoporóze a kŕčovým žilám. Pri chôdzi na čerstvom vzduchu podporujeme činnosť pľúc, aj srdcovo-cievneho systému. Krv sa lepšie okysličuje, čím sa podporuje mozog, pamäť, vzdelávanie a kreativita. Chôdza pomáha nášmu metabolizmu, takže aj vďaka nej môžeme bojovať s obezitou, ale napríklad aj so zápchou. Vedci tiež zistili, že u žien po menopauze pravidelná hodinová prechádzka denne znížila riziko rakoviny prsníka. Sledovali 73-tisíc žien počas 17 rokov a jednoznačne potvrdili, že čím viac ženy chodili, tým bolo riziko nižšie. Tri či štyri hodiny týždenne však bolo málo, ženy museli chodiť aspoň 7 hodín týždenne, teda hodinu denne.

 

  1. Nespite viac ako osem hodín

Veľa sa hovorí o tom, že dnešní ľudia málo spia, čo zvyšuje riziko obezity, cukrovky, prináša to tiež problémy s pamäťou, sústredenosťou počas dňa, prehĺbenie depresií, zníženie imunity a zvýšenie rizika rakoviny. Ak si niekto myslí, že spánok doženie cez víkend, keď bude spať desať hodín, je to chyba. Ak spíme dlhšie ako osem hodín, narúšame tým svoje biologické hodiny. Telo sa cíti podobne ako pri probléme „jet lag“, teda keď letíme cez niekoľko časových pásiem a po príjazde do cudzej krajiny sa musíme prispôsobiť časovému posunu.

Naše biologické hodiny sú nastavené tak, aby sme sa zobudili, keď je telo oddýchnuté a optimálne pripravené na ďalší deň. Keď tento čas prešvihneme a zobudíme sa o dve – tri hodiny neskôr, telo nebude oddýchnuté viac, ale paradoxne budeme unavení, čo opäť bráni jasnému premýšľaniu, zvyšuje to tiež riziko úrazov, môže nás bolieť hlava, zhoršia sa chronické ochorenia. Veľkou záťažou je pridlhý spánok aj na chrbticu.

 

  1. Výrazne znížite príjem soli

Možno sa vám zdá, že až tak veľmi nesolíte. Treba si však uvedomiť, že soľ sa nachádza v množstve potravín, ktoré denne kupujeme. Napríklad už len chlieb a rožky jej obsahujú niekedy, viac ako je zdravé. Čo je na soli také zlé? Prispieva k zvyšovaniu krvného tlaku, čo negatívne vplýva na srdce aj na obličky. Navyše, samotná soľ škodí obličkám. Naše obličky starnú spolu s nami a s vekom stúpa aj riziko ich zníženej funkcie až zlyhávania.

  1. Prestaňte fajčiť

Na celom svete následkom fajčenia ročne zomrie 6 miliónov ľudí, vrátane asi 600-tisíc, ktorí sami nefajčia, avšak zabíja ich pasívne fajčenie, teda fakt, že sa pohybujú v zafajčenom priestore, pretože napríklad žijú s fajčiarom alebo pracujú v baroch, kde sa fajčí. Napriek mnohým kampaniam o škodlivosti fajčenia, predpokladá sa, že v roku 2030 fajčenie zabije dokonca až 8 miliónov ľudí. Fajčenie je rizikovým faktorom najmä rakoviny pľúc, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, srdcovo-cievnych chorôb vrátane infarktu a mozgovej mŕtvice, astmy, alergie, rakoviny ústnej dutiny, jazyka a iných.

 

  1. Chráňte sa pred slnkom

Melanóm, teda rakovina kože, je stále na vzostupe. Jej najvýraznejším rizikovým faktorom je priame UV žiarenie zo slnka či v soláriách. Soláriám sa úplne vyhnite a keď sa pohybujete vonku na priamom slnku, mali by ste svoju pokožku chrániť krémom s ochranným UV faktorom a oči slnečnými okuliarmi. Rakovina kože postihuje čoraz mladšie ročníky. Jej nebezpečenstvo je v tom, že veľmi rýchlo metastázuje a preto sa ťažko lieči.

 

  1. Nevenujte celý svoj život len práci

Je skvelé, keď vás práca nielen živí, ale aj napĺňa pocitmi spokojnosti, úspechu a šťastia, ale aj tak treba nájsť rovnováhu medzi prácou a oddychom. Inak sa to podpíše na vašom zdraví. A nielen v tom, že pri sedavej robote vás bude bolieť chrbát, budete mať zvýšené riziko kŕčových žil a obezity. Ale najmä v tom, že ak roky pracujete dlhšie ako 40 hodín, podľa vedcov máte zvýšené riziko cievnej mozgovej príhody. Stojí to za to? Určite nie. Okrem toho ľudia, ktorí nedokážu oddychovať, môžu ľahko upadnúť do depresie a ohrozuje ich syndróm vyhorenia, ktorý sa spája s depresiou.

  1. Pestro sa stravujte

Strava sa na našich ochoreniach podieľa 30 až 70 percentami, niektoré choroby ovplyvňuje viac, iné menej. Sú také, ktoré vyslovene vzniknú vplyvom nevhodnej stravy a sú také, ktoré sa len samotnou stravou dajú aj vyliečiť. Ak chcete, aby strava prispievala k vášmu zdraviu, mali by ste denne jesť ovocie aj zeleninu, mäso by ste mali mať na tanieri maximálne 2- až 3-krát týždenne, celozrnné výrobky by ste mali uprednostňovať pred výrobkami z bielej múky a čo najviac sa treba vyhýbať polotovarom a spracovaným výrobkom. Najväčšiu časť produktov vo vašom nákupnom košíku by mali tvoriť potraviny s nízkou dobou spotreby, ovocie a zelenina vypestované tam, kde žijete. Keď z času na čas zhrešíte, nie je to problém. Problém je, keď sa dlhodobo stravujete jednostranne alebo úplne nevhodne – napríklad uprednostňujete ťažké mastné jedlá, spracované mäsové výrobky plné tuku, soli a chémie, prípravky obsahujúce mnohé prídavné látky…

 

  1. Majte pod kontrolou toxíny

A to nielen tie, ktoré prijímate v strave v podobe pridaných chemických látok alebo transportnej chémie, ktorá sa nachádza v privezenom ovocí a zelenine. Dajte pozor aj na chemické látky, ktoré sa do vášho tela dostávajú spolu s kozmetikou. Koža je priepustný orgán, keď sa denne umývate s nevhodnými sprchovými gélmi, používate šampóny s obsahom látok, ktoré sú karcinogénne (rakovinotvorné), farbíte si vlasy alebo používate dekoratívnu kozmetiku s obsahom ťažkých kovov (najmä olovo a ortuť), to všetko sa môže odraziť na vašom zdraví. Napokon, len nedávno rodina jednej ženy vysúdila v Amerike od výrobcu kozmetiky 65 miliónov eur po tom, čo zomrela na rakovinu vaječníkov. Žena denne počas 30 rokov používa detský púder a ďalšie výrobky intímnej hygieny obsahujúce látky, ktoré podľa vedeckých výskumov mohli spôsobiť rakovinu vaječníkov. Podobné žaloby na kozmetické spoločnosti riešia v Amerike mnohé súdy.

Dôležité sú aj chemické látky nachádzajúce sa v prostredí, v ktorom žijete. Jedna vedecká štúdia napríklad dokázala, že deti, ktoré žili v blízkosti diaľnic, trpeli vo zvýšenej miere leukémiou spôsobenou karcinogénnymi látkami z výfukových plynov.

 

  1. Radšej výbuch ako tichá bolesť

Ventilujte svoje emócie. Keď vás niečo trápi, hovorte o tom, dajte to zo seba von, aj keby to malo znamenať nepríjemnú hádku s partnerom či so šéfom. Ak máte v sebe staré traumy, zájdite za psychológom a vyliečite si ich. Potláčané emocionálne zranenia sa zvyknúť vyplavovať na fyzickej úrovni – môže vás z nich bolievať hlava, chrbát, môžete mať tráviace ťažkosti, kožné problémy, autoimunitné ochorenia, dokonca prispievajú k rozvoju rakoviny.

 

  1. Obklopte sa priateľmi

Sociálne kontakty sú nesmierne dôležité pre naše zdravie. Osamotení ľudia zomierajú skôr ako tí, ktorí majú bohaté sociálne vzťahy. Priatelia posilňujú naše srdcové aj duševné zdravie. Samotárom hrozí zvýšené riziko vysokého krvného tlaku a následne infarktu či cievnej mozgovej príhody, depresie aj cukrovky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.