Existuje viac ako sto rôznych druhov ochorení pečene. Mnohé sú genetické, ďalšie vznikajú poškodením pečene na základe rôznych faktorov – väčšinou vírusov, alkoholu aj liekov. V poslednom čase však veľké riziko pre pečeň predstavuje najmä nárast obezity. Napríklad v Amerike za posledných 15 rokov stúpol počet ľudí, ktorí zomreli na choroby pečene alebo cirhózu, až o 30 percent.

 

Maká bez prestávky

Bez pečene niet života. Preto keď zlyhá, čo je konečné štádium mnohých ochorení, vrátane známej cirhózy, nastáva smrť. Pečeň sa síce dá transplantovať, ide však o náročnú operáciu a darcov je veľmi málo.

Pečeň je najväčšou žľazou v ľudskom organizme a ovplyvňuje takmer všetky procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Pracuje bez prestávky a dalo by sa povedať, že má úlohu „triedičky“. To, čo do organizmu prichádza, dôkladne preskúma, to dobré uchová a pošle ďalej do tkanív a orgánov, a to zlé sa snaží buď hneď vylúčiť, alebo spracovať tak, aby to v organizme škodilo čo najmenej. V pečeni sa metabolizuje aj alkohol, lieky či rôzne jedy. Má tiež dôležitú úlohu pri hospodárení s cukrom (pomáha v organizme udržiavať jeho stálu hladinu), reguluje zásoby tuku, kontroluje produkciu a vylučovanie cholesterolu. (Aj preto sa na mnohé ochorenia pečene často príde náhodne, keď lekár pri preventívnej prehliadke zistí vysokú hladinu cholesterolu v krvi). Pečeň nám pomáha aj pri trávení, pretože jej bunky produkujú žlč. A výraznou mierou sa podieľa aj na imunite, lebo zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe protilátok. Z toho všetkého vyplýva, že je veľmi nerozumné, keď si pečeň ničíme. Je síce pravda, že sa vie aj sama výborne zregenerovať, ale len do určitej miery. Keď na ňu jedy útočia dlhý čas a nepretržite, môže sa nenávratne poškodiť.

 

Aj tuk vedie k cirhóze

Aby ste sa dopracovali až k cirhóze pečene, nemusíte milovať alkohol. Úplne stačí, že milujete nezdravé jedlo. A že si ho doprajete často a vo veľkým množstvách. Tak, ako sa vám tuk ukladá okolo pása či stehien a vidíte na sebe každé kilo navyše, ukladá sa aj v pečeni. Začne sa hromadiť v pečeňových bunkách a pečeň postupne nie je schopná normálne fungovať, dochádza k jej zjazveniu až k cirhóze (klasické stvrdnutie pečene). Spočiatku pritom na sebe nemusíte pozorovať žiadne ťažkosti. Len zhoršené pečeňové testy dávajú tušiť, že sa niečo deje. Ak si včas vstúpite do svedomia, začnete sa zdravo stravovať a schudnete, ste zachránení. Ale ak nie, v podstate dopadnete rovnako ako ľudia, ktorí holdujú alkoholu.

Odhaduje sa, že vo vyspelých krajinách trápi stukovatenie pečene až 30 percent obyvateľstva! K rizikovým skupinám patria najmä cukrovkári a obézni.

Žltačka aj rakovina

Pečeň môžu ničiť aj mnohé ďalšie choroby. Známe sú napríklad poruchy metabolizmu železa a medi. Taktiež vírus mononukleózy útočí aj na pečeň, no a najznámejšia je vírusová hepatitída – žltačka. U nás sa stretávame najmä so žltačkou typu A, B a C.

Žltačku typu A vyvoláva vírus, ktorý sa prenáša orálno-fekálnou cestou, aj preto sa jej hovorí „choroba špinavých rúk“. To však neznamená, že špinavé ruky musíte mať vy. Nikdy neviete, kto vám pripravuje a servíruje jedlo v reštaurácii či v pouličnom bufete. Taktiež sa môžete nakaziť po vypití kontaminovanej vody alebo zjedení zle umytého ovocia či zeleniny. Áčková žltačka sa spočiatku prejavuje ako chrípka, až neskôr sa môže objaviť tmavý moč a zožltnutie očných bielkov. A nekonečná únava. Väčšinou sa však lieči bez následkov.

Horšie sú žltačky typu B a C. Žltačka typu B sa prenáša krvou, slinami a spermiami a je stokrát nákazlivejšie ako infekcia HIV. Na Slovensku sa proti nej povinne očkuje od roku 1998, staršie ročníky teda chránené nie sú. No a žltačka typu C ohrozuje najmä narkomanov, pretože sa prenáša najviac krvou, ale nakaziť sa ňou možno aj pri pírsingu či tetovaní v krajinách s nižším hygienickým štandardom. Žltačky typu B a C väčšinou vedú po rokoch k rakovine pečene.

Rakovina pečene sa buď vyvinie z cirhózy, alebo ide o sekundárnu rakovinu, ktorá vzniká tak, že v pečeni sa objavia metastázy z nádoru sídliaceho v inej časti tela. Napríklad do pečene veľmi často metastázuje nádor v prsníkoch.

 

Na chorú pečeň vás upozornia tieto príznaky

  • Nadmerná únava
  • Bolesť brucha a opuch (naliatie brucha, aj končatín)
  • Tmavohnedý moč
  • Nadmerné svrbenie pokožky, jej podráždenie
  • Strata chuti do jedla
  • Nevoľnosť, napínanie na vracanie a vracanie
  • Zožltnutie kože a očných bielkov
  • Nadmerné vytváranie modrín

Pozor na rizikové faktory

Dnes poznáme najmä tieto rizikové faktory, ktoré môžu viesť k ochoreniam pečene:

  • Nadmerné pitie alkoholu
  • Nadužívanie liekov
  • Pírsing alebo tetovanie
  • Transfúzia krvi, ale najmä styk s krvou iných ľudí (napr. použitie tej istej ihly pri drogovo závislých ľuďoch)
  • Otrava chemikáliami či rastlinnými toxínmi (napr. jedovaté huby)
  • Obezita
  • Nechránený sex

 

Toto naozaj nie je čaj!

Možno si spomínate na prípad spred piatich rokov, keď matke štyroch detí diagnostikovali akútne zlyhanie pečene. Len zázrakom z toho vyviazla živá. Žena sa v čase chrípkovej epidémie nechtiac predávkovala paracetamolom, keď užila všetkým dobre známe voľnopredajné lieky na bolesť a horúčku a spolu s tým vypila niekoľko horúcich nápojov, ktoré sa predávajú vo forme prášku a tiež obsahujú paracetamol. Rozhodne by ste však nimi v čase choroby nemali nahrádzať čaj, pretože ide o liečivo! Lieky s účinnou látkou paracetamol patria k najpoužívanejším najmä pri bežných ochoreniach dýchacích ciest, pri horúčke a bolesti (hlavy, zubov). To, že sú voľnopredajné, však neznamená, že nemôžu byť nebezpečné, najmä ak prešvihnete odporúčané dávkovanie. Nadmerné užívanie týchto liekov môže spôsobiť vážne poškodenie pečene. Na celom svete ročne zomrie z tohto dôvodu takmer 500 ľudí, ďalších takmer 30-tisíc musí byť hospitalizovaných a mnohí aj po liečbe majú vážne následky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.