Zvyk je železná košeľa a keď sme si raz počas svojich dní zvykli na klasiku, nechce sa nám už špekulovať s nejakým divným pohárikom. Už na prvý pohľad pôsobí… veľko.

Predstava aplikácie do vnútra tela prináša rovnako veľké obavy. A čo potom? Ako sa s ním budem cítiť? Ako to vyberiem, keď to bude plné? Kde si to vymením? Nebude to pocitovo aj vizuálne priveľký masaker? Všetky tieto pocity vám prebehnú hlavou, keď v rukách prvýkrát držíte menštruačný kalíšok. A sú úplne normálne.

 

Ja som kalíšok, teší ma

Hneď na prvý pohľad si môžete všimnúť, že kalíšok je príjemný na dotyk. Žiadne ostré hrany na ňom samozrejme nenájdete, pri stlačení je veľmi pružný. Všetko je vyrobené tak, aby sa vo vašom tele bezproblémovo rozvinul a aby ste ho necítili. Akože vôbec. A okrem komfortu je prvoradé aj zdravie, takže je vyrobený z lekárskeho silikónu. Ten je antialergénny a veľmi ľahko sa čistí, čo sa pri takýchto produktoch obzvlášť hodí. Už na dotyk z vás teda prvotné obavy trochu opadnú. Ten, kto ho navrhoval, očividne myslel na všetko a vy cítite, že pre vaše telo to zďaleka nebude taký „zaberák“, ako sa na začiatok mohlo zdať.

 

Na začiatok opatrne

Začnite samozrejme nevyhnutnou pár minútovou sterilizáciou vo vriacej vode… a potom sa držte, lebo prichádza aplikácia. 😊 Asi vám je na prvý pohľad jasné, že dostať tohto pomocníka do seba bude chcieť nejaké tie grify. Opäť ale netreba príliš špekulovať a postačí zdravý sedliacky rozum. Kalíšok prehnite do písmena C, takto, aha:

a zavádzanie bude zrazu hračka. Hoci je tento spôsob najrozšírenejší, existujú aj ďalšie, ako kalíšok do seba poskladať. Časom objavíte ten svoj.

Prvá aplikácia bude asi dosť vtipná a nemotorná, preto si ju treba trocha nacvičiť. Pokiaľ ste ale zvyknutá na tampóny, nebude pre vás celý proces až taký cudzí. Stačí na to ísť pomaličky, opatrne a ideálne nie počas silnej menštruácie, všakže. Pokojne pri tom ležte, čupte, kľačte, seďte, stojte, balansujte na jednej nohe – fantázii ani pohodliu sa medze nekladú!

 

Nečakaná voľnosť

Po zavedení sa kalíšok vo vás znova rozvinie a dokonale priľne ku stenám pošvy, takže nepretečie ani kvapka. Práve v tom je jeho čaro. Môžete behať, skákať, robiť mlynské kolá, plávať aj tancovať 5 hodín na technopárty a aj tak budete v suchu. Doslova. Teda pokiaľ nebudete práve od bolesti umierať v posteli.

Dokonca môžete spraviť aj stojku bez strachu, že nahromadená krv nejako vtečie nazad, odkiaľ prišla. Ono ste si možno aj všimli, že menštruačná krv je dosť hustá, takže žblnkať hore-dole vo vás určite nič nebude. 😊 Jeho tvar a rysky po obvode sa postarajú o to, aby sa pevne držal na svojom mieste.

Všimnúť si môžete aj drobné dierky, ktoré po zasunutí vytvoria podtlak, takže nie, skutočne z vás nevypadne a hýbať sa môžete bez obáv. Ba existujú aj špeciálne jednorazové kalíšky, počas ktorých môžete mať pohlavný styk.

Najviac vás ale určite zaujíma, aký je to pocit mať v sebe kalíšok.

Žiadny. Pri správnom zavedení a dobre zvolenej veľkosti necítite absolútne nič. Na škriabanie, tlačenie či akýkoľvek iný diskomfort zabudnite.

 

Nijaký krvák sa nekoná

Po 4 – 12 hodinách prichádza čas na jeho vyprázdnenie. Tento interval si treba vysledovať; predsa len, každá z nás má intenzitu menštruácie odlišnú. Na toalete opatrne prerušíte podtlak stlačením dna kalíšku. Vytiahnete ho (má aj praktickú stopku, ktorá niektorým pomáha a niektorým zas zavadzia; pokojne ju odstrihnite, keby dačo). Obsah vylejete.

Kalíšok umyjete (preto sa hodí mať najmä v práci v kabelke prichystanú fľašu s vodou – nechcete predsa desiť náhodných návštevníkov WC predčasným Helovínom v umývadle). Zavediete nazad.

Možno ale budete prekvapená, že aj pri druhom dni, keď spravidla všetky krvácame ako odušu, sa kalíšok naplní oveľa neskôr, než by ste čakali. Tam, kde je tampón už nepríjemne napučaný, kalíšok môže byť stále pokojne aj spolovice prázdny. On totiž tekutinu nesaje, len zachytáva a vďaka tomu jej pojme až 3x viac. Aj vďaka odmerke po obvode si môžete odkontrolovať, o koľko mm životodarnej tekutiny ste ľahšia. Na prvý pohľad to môže vyznieť divne a mierne odpudzujúco, ale je to len krv – prirodzená súčasť vášho tela. Aspoň si uvedomíte, že nie ste až taká chodiaca krvná banka a že z vás nevyjde denne pol litra, aj keď sa občas tak cítite. 😊 Pred ďalšou menštruáciou kalíšok vždy vyvarte vo vode. A to je vlastne všetko. Vidíte, žiadna veda sa nekoná a celý adaptačný proces je veľmi rýchly.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi