Podľa psychológa Charlesa Schaefera začne väčšina detí spať cez noc vo veku od 3 do 4 mesiacov. Mnoho rodičov však nevedomky podporuje nesprávne spánkové návyky, ktoré môžu pretrvávať roky. Ak je vaše dieťa staršie ako 6 mesiacov a stále je nočná sova, je čas nastaviť večerný harmonogram. Ak vás zaujíma ako, čítajte ďalej.

 

Pravidelná rutina je alfou a omegou

Mnoho malých detí má problém rozlíšiť, kedy je deň a kedy noc. Akoby aj nie, keď driemu dlhší čas v popoludňajších hodinách a večer pred spaním sa v nich prebúdza hravosť. Ako to teda vyriešiť? Podľa výskumu je možné naučiť deti vnímať rozdiel medzi dňom a nocou od ich narodenia. Najlepšie urobíte, ak zobudíte svoje dieťa zajtra, pozajtra a každý deň v rovnakom čase, čím mu vytvoríte rutinu. Detskú postieľku umiestnite blízko okna a udržujte žalúzie hore. Prirodzené svetlo totiž pomáha bábätkám organizovať ich cirkadiánne rytmy. Tento proces rovnako podporuje aj jeho zaspávanie. Ak sa zobudí zo spánku v dennom svetle, pochopí, že je čas vstať. Ak sa prebudí v noci v tme, naučí sa ísť spať.

Nezabúdajte ani na niektoré pokojné rituály. Vopred si určte čas, v akom budete dieťa večer ukladať na spánok. Oblečte ho do pyžamy, položte do postieľky a zhasnite svetlá. Aby cítilo vašu prítomnosť, prečítajte mu rozprávku alebo zaspievajte uspávanku. Tá mu pomôže spomaliť zmyslový a motorický systém.

 

Ach, to kŕmenie

Dodržiavanie pravidelnej rutiny sa týka nepochybne aj kŕmenia. Ak vaše dieťa stále vyžaduje nočné kŕmenie, dajte mu mlieko pri slabom osvetlení. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste zabránili stimulácii vášho dieťaťa. Počas dňa, naopak, nakŕmte dieťa vo chvíli, keď je aktívne, prípadne mu pošteklíte nôžky alebo zaspievajte pesničku. Dôležité je, aby si začalo všímať rozdiel medzi dňom a nocou.

Plaču sa nevyhnete

Hoci sa vám to bude zdať na začiatku kruté, začnite dávať svoje dieťa večer do postieľky v čase, keď je ešte stále hore. Je to totiž jediná najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť. Ak napríklad počas kŕmenia pred spaním zaspí na vašich rukách, tak ho dostatočne zobuďte, aby boli jeho oči otvorené, keď ho položíte do postieľky. Môže, samozrejme, dôjsť k veľkému náreku, ale nedajte sa ovplyvniť, aj keď to pre vás bude oveľa ťažšia skúška ako pre dieťa. Plač skôr či neskôr pominie a vy sa nám ešte poďakujete.

Taktiež sa nebojte nechať plakať aj veľmi malé dieťa, hoci vám ho bude ľúto. V skutočnosti, čím je dieťa mladšie, tým ľahší bude preňho tento proces. Dojčatá staršie ako 5 alebo 6 mesiacov budú naštvanejšie, pretože ste pre nich zmenili pravidlá. Na druhej strane, 3-mesačné dieťa pozná iba rutinu, ktorú vytvoríte.

 

Nepovoľte, vydržte!

Nemôžete sa dívať na ten plač? Len vydržte. Vaše dieťa si spomenie, že plač neprináša žiadne výsledky. Keď protestuje, predlžte dobu odozvy na každých desať minút. A nech sa stane čokoľvek, nevzdávajte sa.

 

Ste na dobrej ceste

Máme pre vás dobrú správu – väčšina detí sa adaptuje zhruba o tri až päť dní. A to nie je taká dlhá doba, však? 🙂 Hoci niektoré deti potrebujú častejšie ubezpečiť sa, že ich kontrolujete, je to v poriadku. Aby ste ich však príliš nepodnecovali zakaždým, keď vstúpite, nahliadnite len cez škáru dverí. Tie, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, pohlaďte a potichu sa z izby vytraťte.

 

Hurá, dieťa spí

Nie, nesníva sa vám, vaše dieťa naozaj zaspalo. Možno budete mať tendenciu chodiť kontrolovať svojho potomka, ale upokojte sa, odpočívajte a vychutnávajte si to ticho. Teraz, keď ste urobili takýto pokrok, nezničte to rýchlym ponáhľaním, ak začujete drobné mrnčanie. Nechajte svoje dieťa upokojiť sa. Aj vy sa predsa potrebujete uvoľniť, aby ste mohli zaspať.

 

Dokázali ste to, už žiaden plač

Tak a sme na konci – zaslúžite si palec hore. Nielenže ste sa znovu vrátili k svojmu pokojnému spánku, ale dali ste dieťaťu dôležitý dar. Správne spánkové návyky sú pre blaho dieťaťa rovnako dôležité ako dodržiavanie hygieny. Samozrejme, do cesty vám vstúpia prekážky ako choroba či nový súrodenec, ale vaše dieťa bude na ne reagovať o čosi miernejšie. Predsa len má pamäť v poriadku. 🙂

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi