Preúčanie na pravú bolo bežné    

V minulosti sa totiž písanie ľavou rukou považovalo za neželanú inakosť a deti hneď pri nástupe do školy začali preúčať na pravú ruku, hoci s ľavačkou im šlo všetko oveľa prirodzenejšie. V súčasnosti už nikto nepreúča ľavákov, dokonca výskumy potvrdili, že lateralita je určená už v maminom brušku. Pozorujte svojho drobca pri hre, ktorú rúčku preferuje pri kreslení, umývaní zúbkov, česaní, uchopovaní predmetov a iných bežných činnostiach. Všimnite si, ktorou rukou berie veci, keď mu ich podávame, ktorú nôžku pri obliekaní navlečie ako prvú.  Definitívne by sa malo dieťa vyprofilovať v predškolskom veku, na zistenie laterality existuje niekoľko testov. Napríklad spojenie ručičiek ako pri modlení – ktorý palec je navrchu, tá ruka je vraj dominantná. Nič však nie je na sto percent. Ak si nie ste úplne istí, dajte dieťa otestovať odborníkovi.

 

Je vaše dieťa ľavák?

Približne 10 percent populácie využíva ako svoju dominantnú ruku ľavú a pretĺkajú sa tak svetom pravákov. To, ktorú ruku bude dieťa používať, by malo byť isté ešte pred tým, ako pôjde do školy. Pri niektorých je to jasné už od malička, iné deti s tým však môžu mať problém a striedavo využívajú obe ruky.

Dominanciu ruky diagnostikuje pri vyšetrení špeciálny pedagóg. Pokiaľ nie je ruka vyhranená, je potrebné predkladať pomôcky do stredu pracovnej plochy dieťaťa (napr. lyžice, príbor, ceruzky, pastelky, nožnice), aby sme dieťaťu nepodsunuli nesprávnu dominantnú stranu. Rodičia môžu pozorovať tendencie detí pri jednoduchých úkonoch, ktoré vykonávajú inštinktívne, ako napríklad hádzanie predmetov, zalievanie kvetín, umývanie zubov, točenie predmetov. Deťom však treba nechať čas, aby sa používanie dominantnej ruky ustálilo.

Väčšinou sa dominancia ruky vyhraní medzi 5 až 6 rokom života dieťaťa. Nevyhranená dominancia ruky je dôvodom k odkladu školskej dochádzky. Zhruba u 2 percent populácie nedôjde k vyhraneniu dominantnej ruky, potom je vhodné riadiť sa dominanciou oka a nohy. Pokiaľ ani tie nie sú vyhranené, je vhodné prikloniť sa práve k pravej ruke. Rozhodne nie je dobré písať či kresliť oboma rukami!

Viac tvorivosti

Ľaváci viac využívajú pravú mozgovú hemisféru. Vďaka tomu sú veľmi kreatívni, deti majú naozaj bujnú fantáziu. Je medzi nimi veľa inteligentných a tvorivých ľudí (z osobností napríklad Greta Garbo, Mark Twain, Julia Robertsová, Bill Clinton, Bill Gates, …). Majú tiež lepšie vyvinuté vizuálne myslenie a najčastejšie sa uplatnia v tvorivých profesiách.

 

Čo vás čaká

Keď váš ľaváčik pôjde do školy, pripravte sa na niekoľko odlišností. Je dobré vybaviť s pani učiteľkou, že drobca posadí na ľavú stranu lavice, deti sa nebudú pri činnostiach navzájom drgať. Keďže píše ľavou, bude si rukou zakrývať to, čo už napísal, a tak je dodržať napríklad rovnako veľké písmenká podľa vzoru v cvičebnici niekedy veľký problém. Preto, ak je taká možnosť, zadovážte si písanku s predlohami na obidvoch stranách. Keď takú nezoženiete, jednoducho prepíšte dieťaťu písmeno na druhú stranu zošita. Zo začiatku môžu školáci písať niektoré písmená či čísla obrazovo, postupne si to však určite zafixujú a prejdú na ich „normálnu“ verziu. Ľaváci tiež nemôžu používať klasické plniace pero, pretože by si rozmazávali všetko, čo práve napísali. Našťastie sa ponuka pomôcok pre ľavákov stále rozširujem, a tak už nemusia bojovať s toľkými komplikáciami ako v minulosti.

„Opačné“ pomôcky do školy

Pero – pri písaní ľaváci tlačia pero po papieri a následkom je úplné roztlačenie hrotu plniaceho pera. Preto je hrot ľaváckeho pera spevnený. Guličkové perá majú navyše navrhnutý ergonomický tvar, aby ho školáci dokázali správne držať v ruke.

Trojhranné farbičky majú špeciálne zárezy, aby ich dieťa mohlo správne chytiť a nenamáhalo si pri kreslení nesprávne svaly. Na trhu sú aj vo verzii so zárezmi prispôsobenými pre pravákov.

Strúhadlo pre pravákov má tiež opačne umiestnený nôž. Ľavácke ho má osadený tak, aby mohlo strúhať ceruzky smerom doľava.

Pravítko je očíslované z pravej strany, pretože pri rysovaní ľavák ťahá čiaru sprava doľava. Pri používaní praváckeho pravítka postupuje od väčších čísel k menším, čo môže komplikovať život najmä deťom.

Ľavácke nožnice majú vsadené nože opačne a ľavák tak vidí čo strihá a nožnice nemusí otvárať palcom ľavej ruky. Na trhu sú už aj nožnice s ergonomicky tvarovanými rúčkami.

 

Šikovné pomôcky pre bežný život

Škrabka na zemiaky je asi najpoužívanejšou pomôckou dospelých. Pri praváckej škrabke sú nože umiestnené opačne, čo znamená, že ľavák ju musí držať nožom od seba. Pri ľaváckej verzii môže pracovať smerom k telu, ako to bežne robia praváci.

Nože pre ľavákov sú brúsené na ľavej strane.

Vývrtka má špirálu točenú opačne, pretože ľavák otáča smerom doľava.

Otvárač na konzervy už potrápil nejedného ľaváka. Našťastie aj tie už existujú aj v opačnej verzii. Pri nej môže ľavák zacvaknúť otvárač pravou rukou a otáčať ľavou, tak ako mu je to prirodzené.

Varešky majú ergonomicky tvarovanú rukoväť pre držanie v ľavej ruke.

Peňaženka je predmetom dennodennej potreby a málokto si uvedomí, že aj tu sa ľaváci museli prispôsobiť. Ľavácka verzia má priehradku na mince naľavo a miesto na odkladanie kreditných kariet vpravo.

 

Majú sviatok

Dnes našťastie ľavákov úplne akceptujeme. V  spoločnosti tvoria približne 10 až 15 percentnú menšinu. Dokonca už majú aj svoj sviatok, je ním 13. august – Medzinárodný deň ľavákov. Aspoň v tomto sú oproti pravákom privilegovaní, tí svoj deň totiž zatiaľ nemajú. Možno aj táto výsada pomôže rodičom uvedomiť si, že ak z ich potomka vyrastie ľavák, nebude o nič ukrátený. Skôr naopak, vďaka lepšie vyvinutej kreativite bude jeho život možno oveľa bohatší na zážitky ako život nás – obyčajných pravákov .

 

 

 
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.