Zákerné rotavírusy sú príčinou silných hnačkových ochorení. Napádajú najčastejšie deti od šiestich mesiacov do 5 rokov, ale môžu napadnúť dokonca už dojčatá. Medzi vysoko ohrozené skupiny patria aj predčasne narodené deti a deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou, rovnako aj dospelé osoby so zníženou imunitou či seniori. Akonáhle rotavírus osídli tráviaci trakt dieťaťa, dochádza k jeho masívnemu rozmnožovaniu. Navyše, inkubačná doba je veľmi krátka, maximálne 2 dni a infekcia sa spočiatku neprejavuje žiadnymi príznakmi. Takéto dieťa ešte pokojne môže navštevovať materskú škôlku, a ľahko tak zanesie infekciu do celého kolektívu. Rotavírusy sú bohužiaľ veľmi odolné, takže môžu dlhé týždne pretrvať na predmetoch, aj keď nezanedbávame hygienické opatrenia. Práve preto sa najčastejšie deti nakazia tak, že siahajú na všemožné veci, a potom si dajú ručičku do úst. Predmety ako sú napríklad hračky, sa pritom ľahko kontaminujú, takže infekcii môžeme len ťažko zabrániť, aj keď úzkostlivo dodržiavame zásady hygieny.

Ako sa rotavírus prejavuje

Podozrenie na rotavírus je namieste vždy, keď dieťa začne zvracať a objaví sa hnačka a horúčka. Tá môže byť aj vysoká, niekedy aj cez 40 ° C. To môže byť veľmi nebezpečné, pretože detský organizmus je ešte krehký. Hnačka je vodnatá a stolica je v tomto prípade často zelená. Dieťa môže mať nafúknuté bruško, ktoré ho. Samozrejme, v takomto prípade aj stratí chuť do jedla. Približne pätina chorých si vyžaduje hospitalizáciu. Choroba je typická tým, že rovnako náhle, ako začala, rýchlo skončí. Môže však trvať aj týždeň. K vyššie spomínaným ťažkostiam sa môže pridať aj nádcha a kašeľ.

Základom sú tekutiny

Základom liečby pri ochorení rotavírusom je dostatočný príjem tekutín. Hnačka totiž dieťa silne dehydratuje. Nebezpečenstvo infekcie teda spočíva v rýchlom odvodnení detského organizmu, a následnom poškodení obličiek, pečene a mozgu. V týchto prípadoch je nevyhnutná hospitalizácia a podávanie infúznych roztokov. Navyše sa môže stať, že dieťa vypitú tekutinu vzápätí vyzvracia. V takom prípade mu dávajte piť po lyžičkách, ale sústavne. Pri vysokých horúčkach sú namieste lieky, ale pozor: U detí to nesmú byť lieky obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (aspirín alebo acylpyrín a pod.). Inak riskujete, že dieťa ochorie Reyovým syndrómom, ktorý napáda celé telo a môže mať vážne následky. Pri chorobe aj po nej je vhodné, aby dieťa užívalo probiotiká, aby sa mu obnovila črevná mikroflóra.

Dieťa do jedla nenúťte, nesmie byť však hladné

Ak vám napadá, že pri takýchto ťažkostiach by bolo namieste u malého pacienta obmedziť príjem jedla, zadržte! Hladovka nie je vhodným riešením. Dieťa pokojne môže jesť aj bežnú stravu (predpokladáme, že malým deťom sa nepodávame ostré korenie ani príliš mastné a všeobecne ťažké jedlá). Do jedla ho nenútime, nemalo by však zostať hladné. Ak dieťatko mamička ešte dojčí, určite je vhodné pokračovať. Len v ťažších prípadoch možno dojčenie prerušiť na 6 až 12 hodín. Odborníci ale nabádajú k opatrnosti, pokiaľ ide o výrobky z kravského mlieka, radšej s nimi počkajte ešte tak dva týždne po chorobe. Stále je však nevyhnutné piť veľa tekutín. Tie podávame vlažné, v menších objemoch, počas celého dňa. Najvhodnejšia je neperlivá minerálka, nesladený čierny čaj, špeciálne rehydratačné roztoky s minerálmi, ktoré dostanete (voľnopredajne) v lekárni. Pri infekcii prechádzame na protihnačkovú diétu, zahŕňajúcu ryžové a mrkvové odvary. Diétna strava môže obsahovať napríklad roztlačené banány, zemiakovú alebo ryžovú kašu, zeleninovú polievku (bez tuku), rozmixovanú ryžu s hydinovým mäsom a staršie pečivo.

Majte ale na pamäti, že po každej rotavírusovej infekcii stúpa u detí imunita voči týmto mikroorganizmom, preto sa po 5. roku veku nákaza už neobjavuje tak často. To ale neznamená, že sa objaviť nemôže. Rotavírusovou infekciou môžu ochorieť aj dospelí, tí ju ale takmer vždy prekonajú bez väčších problémov. Skutočne nebezpečná však môže byť v prípade seniorov.

Kde je riziko najväčšie

Rotavírusové infekcie si deti často „odovzdávajú“ v škôlke či v škole. Rizikové sú toalety, pretože keď si dieťa po použití toalety neumyje dostatočne ruky, odnesie si na nich pravdepodobne práve tieto mikroorganizmy, pretože sa zrejme pred tým dotýkalo záchodovej dosky. Práve tam majú rotavírusy „stretávku“. Preto deťom neustále pripomínajte, aby si po každej návšteve toalety dôkladne umývali ruky. Keď už k nákaze dôjde, nezabudnite na dostatok tekutín.

Okrúhly diabol

Rotavírusy sú guľové mikroorganizmy. Existuje osem druhov rotavírusov, ktoré sa ešte delia na typy, čo bohužiaľ tiež znamená, že po prekonanej infekcii nemusíme byť imúnny: Proste nás napadne iný typ rotavírusu. Najviac infekcií, až 90 %, spôsobuje rotavírus A. Rotavírusy sú vysoko odolné voči teplu, kyselinám aj bežným dezinfekčným prostriedkom. Na rukách prežívajú 4 hodiny, no pri izbovej teplote vydržia na kontaminovaných predmetoch aj niekoľko týždňov. Najvhodnejšie podmienky pre život majú pri nižších teplotách, a preto ich výskyt prudko rastie počas chladnejších mesiacov. Rotavírusy sa prenášajú tzv. fekálno-orálnou cestou – prostredníctvom neumytých rúk, kontaminovanou potravou či tekutinami, a nedá sa vylúčiť ani vzdušná cesta. Na vyvolanie ochorenia pritom stačí už niekoľko desiatok rotavírusov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.