1. Čo sa deje s telom?

Pri dlhom sedení trpí najviac chrbtica. Bolesti najčastejšie zasahujú krížovú oblasť. Výnimkou nie je ani šija a záhlavie, a to pri fixovanom postavení tela a krku v jednej polohe. Ak je telo pri sedení takpovediac zavesené na chrbtici, utláčajú sa platničky a stavce a tiež aj vnútrobrušné orgány.

 

  1. Nefixujte sa

Z ortopedického hľadiska je veľmi výhodné, ak sediaci napríklad v kancelárii za počítačom nemá dlhodobo fixovanú polohu na jednu stranu. To už po niekoľkých hodinách vyvolá rôzne pocity stuhnutosti až bolesti, ktoré začínajú od krčnej chrbtice a putujú cez rameno až do prstov. Z tohto dôvodu odporúčame nielen dodržiavať správne sedenie, ale aj meniť polohy a pohyb.

 

  1. Pokúste sa sedieť správne

Zdravý pacient by mal mať vytvorený prirodzený návyk a mal by sedieť bez pomôcok. K tomu je potrebné napríklad posilňovanie svalstva. Ak nemáte návyk k správnemu sedeniu, je potrebné cvičiť, využívať špeciálnu stoličku a využiť podporné pomôcky ako napríklad vankúšiky. Stolička má byť zasunutá čo najbližšie k stolu, aby ste na nej sedeli celou časťou zadku. Krk je mierne vysunutý dopredu, ramená zas smerujú dozadu a spodná časť chrbta je zatočená dovnútra – akoby ste od hlavy po pás vytvárali vlnovku. Je dôležité mať pevný chrbát, pomôcť môže vankúšik alebo hoci aj stočený sveter zasunutý medzi chrbát a stoličku. Pri správnom sedení by malo byť svalstvo primerane napäté, aby došlo k uvoľneniu brušného tlaku. Tak sa zníži aj tlak na orgány a platničky a sedenie potom nemá také devastujúce účinky na telo človeka a jeho zdravie.

Nohy sú položené chodidlami na zemi, kolená ohnuté v pravom uhle. Žiadne prekríženia pod stolom alebo stoličkou, pretože potom cievny systém trpí ešte väčším tlakom. A, najmä, túto zafixovanú polohu je potrebné pravidelne meniť. Okrem zásadnej zmeny polohy zo sedu do stoja a chôdze môžu pomôcť aj zdanlivé drobnosti ako točenie hlavou zo strany na stranu a zhora dole. Po minúte takéhoto minicvičenia sa najstuhnutejšie svaly šije uvoľnia.

 

  1. Sedenie na fitlopte má svoje úskalia

Niektorí ľudia, ktorým už dlhé sedenie za stolom spôsobovalo problémy, vymenili kancelársku stoličku za fitloptu. Ale aj na fit lopte je potrebné vedieť sedieť. Ide o takzvané dynamické sedenie, keď nás fakt, že lopta nemá operadlo, núti držať chrbát vzpriamený a zároveň sa môže v porovnaní so sedením na stoličke uvoľniť svalstvo trupu. Cieľom je, aby sme svalstvom udržiavali rovnováhu.

V tejto polohe však nepracujte celý deň, telu stačí dvadsať minút, aby sa uvoľnilo. V prvom rade si vyberte správnu veľkosť s ohľadom na vašu výšku aj výšku pracovného stola. Sadnite si do stredu lopty, nie na jej kraj. Nohy by mali byť na zemi od seba vzdialené na šírku ramien, špičky smerujú dopredu, lýtka sa nedotýkajú lopty. Hrudník by mal byť vypnutý, chrbtica vzpriamená, ramená smerujú dozadu.

 

  1. Nezabudnite na zápästia

Krúživými pohybmi nezabúdajme precvičiť aj zápästia, najmä, ak pracujete s počítačovou myšou. Úplne zriedkavé nie sú ani problémy dlhodobej fixácie dlane v jednej polohe. Je potrebné myslieť na to, že vhodné je precvičiť a uvoľniť napätie aj v dlaniach a prstoch. Pokiaľ to nepomáha, zápästie sa podkladá vhodnou podložkou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.