Joga smiechu je unikátny koncept cvičenia, pri ktorom sa vychádza z toho, že sa každý môže smiať „len tak“, bez dôvodu,“ vysvetľuje v úvode smiechológ Petr Fridrich a dodáva: „Tým, že je smiech nepodmienečný, obchádza naše myšlienkové procesy, ktoré nám často bránia v uvoľnení a ktoré sú obvykle brzdou prirodzeného smiechu.“

Pri smiechu dochádza tiež k celému radu fyziologických zmien, napríklad k zvýšeniu srdcového tepu, stimulácii lymfatického systému aj k prekrveniu kože a svalov. Nastáva tiež vydychovanie zvyškového použitého vzduchu z nášho dýchacieho systému, „masáž“ srdca a ďalších vnútorných orgánov. Dochádza tiež k zníženiu vylučovania stresových hormónov (kortizol, adrenalín) a naopak, k zvýšeniu produkcie tzv. „hormónov šťastia“, akými sú endorfíny, dopamín a serotonín. Zvyšuje sa tiež tvorba imunoglobulínu A a C, ktoré sú bielkovinami dôležitými pre náš imunitný systém.

Vysmejte sa chorobe do očí

Ako vlastne jogu smiechu cvičiť? Využívajú sa tzv. smiechocviky a pomocný „cvičný smiech“, ktorého cieľom je v tele aktivovať prirodzený smiech. Hlavným cieľom jogy smiechu ale nie je smiech samotný, ale energia a uvoľnenie. V joge smiechu hrá okrem nácviku smiechu dôležitú úlohu skupinová dynamika a očný kontakt s ostatnými v skupine, čo pomáha zvýšiť „nákazlivosť“ smiechu. „Nákazlivosť“ emócií je vedecky overená. Hovorí sa o zrkadlových neurónoch, ktoré emócie prenášajú. Ďalším dôležitým faktorom je potom zapojenie a tréning našich svalov spojených so smiechom, teda predovšetkým v oblasti hlavy, ramien, šije, hrudníka, bránice a bedier. Najmä stimulácia pohybu bránice a brušných svalov pomáha aktivovať parasympatikový systém, ktorý je tzv. upokojujúcou vetvou nervového systému. Smiechom teda trénujeme odolnosť voči stresu. „Cieľom jogy smiechu je celkové uvoľnenie, a s tým je aspoň nakrátko spojená strata kontroly nad sebou, ktorú v dospelosti prežívame snáď len pri tanci a sexe,“ hovorí Petr Fridrich. Joga smiechu úzko súvisí s naším dýchaním, ktoré je samotnou podstatou nášho života. Smiech je vlastne vydychovanie spojené so zvukom a pohybom. V priebehu aktivít zvyškový vzduch vo vašom tele „vysmejete“ a jednoduchými dychovými cvičeniami do tela vraciame čistý kyslík, ktorý je najdôležitejšou zložkou života. Pomerne častým javom je, že ľudia nemajú odvahu sa jogy smiechu zúčastniť. Aj na to má náš odborník radu: „Nie je to nič zlého, s predsudkami sa počíta. Väčšina ľudí sa ich po pochopení princípov jogy smiechu rýchlo zbaví.“

Uzdravovať sa s úsmevom na perách

Smiech pôsobí protistresovo, vyplavuje endorfíny, teda hormóny šťastia. Prehlbuje náš dych, okysličuje mozog, podporuje imunitný systém. Pomáha prerušiť cykly negativity, spôsobuje intenzívny „vnútorný pohyb“, ktorý masíruje orgány a podporuje obeh v tráviacom a lymfatickom systéme. Smiech dokáže uvoľniť zablokované emócie uchovávané v tele. V neposlednom rade zlepšuje úroveň emocionálnej inteligence. „Smiech je určite dobrý aktivátor životnej energie a pre mnoho ľudí, ktorí sa dlho nesmiali, je to dôležitý zážitok, pretože im to pripomína, že napríklad hoci niekedy v minulosti boli smutní, skrze smiech si môžu životnú energiu a radosť znovu vrátiť,“ dodáva smiechológ a terapeut Petr Fridrich.

Skutočný Doktor Smiech

Snáď najznámejším odborníkom na smiech je aj u nás populárny český psychiater Karel Nešpor, ktorý o smiechu (a nielen o ňom) vydal niekoľko odborných kníh. Podľa neho k tomu, aby ste sa zasmiali, nemusíte sa pohybovať v mimoriadne duchaplnej spoločnosti. Smiech si môžete natrénovať, vyskúšať si na sebe niekoľko druhov smiechu a úsmevom nadväzovať i kontakty.

Vyskúšajte si Budhov úsmev

Zatvorte oči a uvoľnite svaly, ktoré nepotrebujete k zachovaniu vzpriamenej polohy, najmä tvárové svaly. Kútiky úst ťahajte šikmo vzad a nahor približne smerom k ušným lalôčikom. Súčasne sa snažte priťahovať ušnice smerom k hlave. Výsledkom je navodenie pocitu múdrej a mierumilovnej radosti.

Ako funguje smiech?

– Pri smiechu sa aktivizuje 17 svalov na tvári, brzdia sa stresové hormóny a telom sa preháňajú hormóny šťastia. Bránicu a hrudný kôš sťahuje trasľavý kŕč, tvár očervenie, tep sa zrýchľuje na 120. Horná časť trupu sa ohýba, aby sa uvoľnilo napätie brušných svalov.

– Natriasanie bránice pri smiechu dráždi aj pohlavné orgány. Dych sa ženie priedušnicou rýchlosťou 100 km/h a v hrdle klokotajú prerušované zvuky s frekvenciou 270 Herzov u mužov a 500 Hz u žien. Vysoké tóny dosahujú dokonca frekvenciu až 6 000 Hz.

– Prvý záchvat smiechu trvá 6 sekúnd, nasledujú ďalšie. Keď napätie poľaví, telom sa šíri príjemná únava.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.