Na Slovensku je v súčasnosti diagnostikovaných viac ako 100-tisíc pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním a ich počet pomaly stúpa tak, ako stúpa priemerná dĺžka života. Aj keď toto ochorenie sa prudko zvyšuje v populácii nad 65 rokov, ani mladší nie sú za vodou. Po štyridsiatke má vo všeobecnosti každý z nás až 20-percentné riziko, že sa mu nevyhne.

 

VYČERPÁVA SA A SLABNE

Srdcové zlyhávanie neznamená, že sa srdce odrazu zastaví. V skutočnosti sa srdce postupne vyčerpáva a slabne, čo je dlhodobý proces.

Pri tomto ochorení slabne schopnosť srdca rozvádzať krv v organizme, čo znamená, že k orgánom sa nedostane dosť kyslíka a živín. Srdce sa oslabuje – srdcové komory sa zmršťujú slabšie a rýchlejšie, aby dokázali zabezpečiť potreby organizmu. Je to vysiľujúci a potenciálne život ohrozujúci stav. Či sa podarí pacienta zachrániť, závisí od skorej diagnostiky a liečby. Základom všetkého je však poznať príznaky srdcového zlyhávania a nepodceňovať ich.

 

TOTO NIE JE STAROBA

Viete, ako sa cíti pacient so srdcovým zlyhávaním už pri malej námahe? Tak, ako sa cíti väčšina z nás po zabehnutí pár desiatok metrov. Príznaky srdcového zlyhávania si často zamieňame s prirodzenými príznakmi starnutia organizmu. Preto zbystrite pozornosť, keď máte takéto príznaky – nemusia znamenať starobu, ale poukazujú na srdcové zlyhávanie:

  • Dýchavičnosť (aj v ľahu)
  • Horší fyzický výkon
  • Opuch končatín v dôsledku zadržiavania tekutín
  • Silná únava a pocit vyčerpania
  • Suchý kašeľ
  • Pocit plnosti žalúdka a strata chuti do jedla
  • Nárast telesnej hmotnosti v dôsledku zadržiavania tekutín

AKO SÚVISÍ S INFARKTOM?

Chronické srdcové zlyhávanie je zvyčajne výsledkom alebo vyústením iných chorôb srdca. Sú to napríklad opakované infarkty myokardu, ischemická choroba srdca (je dôsledkom nedostatočného prekrvenia časti srdcového svalu), artériová hypertenzia (vysoký krvný tlak), ochorenie a zápal srdcových chlopní či arytmie srdca. Chronické srdcové zlyhávanie býva často posledným stupňom týchto ochorení, ktoré dlhodobo poškodzujú srdce alebo zhoršujú jeho činnosť. Lekári hovoria, že rastúci počet  pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním je tak čiastočne spôsobený aj úspechmi pri liečení opakovaných infarktov či iných akútnych stavov.  Vďaka nim totiž stále viac pacientov prežije srdcové príhody, avšak s poškodenými funkciami srdca, čo postupne vedie k jeho zlyhávaniu.

Srdcové zlyhávanie nepostihuje len srdce a jeho funkcie, ale druhotne aj ďalšie orgány. Diagnostika preto býva náročná. Žiadny z príznakov nie je totiž špecifický len pre túto chorobu, väčšina z nich môže signalizovať viacero zdravotných problémov. Preto pacient neraz obehá rôznych špecialistov, kým sa konečne zistí pravá príčina jeho problémov.

Najtypickejším prejavom chronického srdcového zlyhávania, ktorý môže veľa napovedať, je dýchavičnosť pri fyzickej námahe. Tá sa môže stupňovať až do pocitu nedostatku vzduchu v pokoji. Tento príznak však býva často spájaný aj s ochoreniami pľúc, preto sa u časti pacientov aj vážne ochorenia srdca identifikujú neskoro.

SRDCOVÁ FREKVENCIA

Významným rizikovým faktorom chronického srdcového zlyhávania je zvýšená srdcová frekvencia. Poznáte tú svoju? Mali by ste vedieť, že ak je pokojová frekvencia srdca zvýšená – rovnajúca sa alebo vyššia ako 70 úderov za minútu – prináša to dokázateľne vyššie riziko náhleho úmrtia, infarktu, ako aj vyšší počet hospitalizácií práve kvôli srdcovému zlyhávaniu. Srdcová frekvencia by mala byť pre ľudí, teda rovnako sledovaným parametrom ako tlak krvi, pretože významne ovplyvňuje stav srdca a ciev.

LIEČBA

Hlavným cieľom liečby pri srdcovom zlyhávaní je udržať pacienta v čo najlepšom fyzickom stave, predĺžiť a skvalitniť mu život a znížiť riziko  úmrtia. Okrem liekov, chirurgickej či prístrojovej liečby (v najhoršom prípade je možná aj transplantácia srdca) sú dôležité diétne a režimové opatrenia, cvičenie aj záťažové tréningy. Áno, pohyb je nesmierne dôležitý. Nedostatočná fyzická aktivita môže výrazne prispieť k vzniku ochorenia srdca a zároveň aj u pacientov s chorobami srdca je fyzický tréning  jeden  z najúčinnejších liečebných postupov.

 

Čo môžete urobiť pre zdravie srdca?

  • Strážte si telesnú hmotnosť, pravidelne si kontrolujte krvný tlak a srdcovú frekvenciu
  • Znížte príjem soli v potrave
  • Vyhýbajte sa kofeínu, alkoholu, cigaretám
  • Snažte sa hýbať, udržiavajte sa v kondícii

Je to vážne

Chronické srdcové zlyhávanie je skutočne vážne ochorenie srdca, ktoré ohrozuje život pacienta. Úmrtnosť je podobná ako pri rakovine hrubého čreva a vyššia ako pri rakovine prsníka a prostaty. Každý siedmy pacient s chronickým zlyhávaním srdca zomrie do polroka od stanovenia diagnózy. Kým iné srdcové ochorenia majú klesajúci trend, počet pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním, naopak, stúpa a tento trend sa zatiaľ nedarí zastaviť.

30-tisíc ľudí o tom nevie

  • V SR je v súčasnosti diagnostikovaných viac ako 100-tisíc pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním.
  • Odhaduje sa, že ďalších 30-tisíc ľudí nie je diagnostikovaných, teda majú príznaky ochorenia, ale ešte o ňom nevedia.
  • Každému piatemu človeku vo veku nad 40 rokov bude v priebehu života diagnostikované srdcové zlyhávanie.
  • Každý tretí človek si zamieňa príznaky srdcového zlyhávania s prirodzenými znakmi starnutia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.