Dobrú kondíciu do vysokého veku nám pomôže udržať si celkový zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa dostatočný spánok, pravidelný pohyb, menej stresu, relax, striedma a pestrá strava, stopka fajčeniu a alkoholu. To všetko poznáme, ale je tu ešte aj jedna telu vlastná látka, ktorá sa v našom organizme vyskytuje od narodenia, ale schopnosť buniek syntetizovať ju vekom klesá. Volá sa karnozín, čiže dipeptid dvoch aminokyselín. Je to veľmi silný antioxdant, ktorý dokáže neutralizovať kyselinu mliečnu a znižovať jej množstvo v namáhaných svaloch. Ak im dodáme karnozín, zvyšuje sa ich odolnosť voči únave. Inak povedané: pracujúci sval vytvára kyselinu mliečnu ako produkt svojej činnosti a to je príčinou svalovej únavy, tzv. „svalovky“. Pri podávaní karnozínu sa sval takmer okamžite zregeneruje a pracuje opäť, akoby nebol vôbec zaťažený. Pýtate sa, čo to má do činenia s predčasným starnutím? Nuž veľa, keď si uvedomíme, že karnozín pôsobí aj na srdcový sval. To je však len jeden z mnohých ďalších prospešných vlastností, preto so karnozín vyslúžil označenie superantioxidant.

 

Telu vlastný, ale časom sa stráca

Naše telo karnozín produkuje už od narodenia, je súčasťou kostrových svalov a nachádza sa všade tam, kde sú zvýšené energetické požiadavky (mozog, srdce, svaly, pečeň, obličky). Jeho tvorba však vekom (a najmä po štyridsiatke) výrazne klesá. Ak chceme predísť ochoreniam, ktoré sa spájajú s vyšším vekom, mali by sme si zásoby karnozínu pravidelne dopĺňať. Slovo karnozín pochádza z latinského slova „mäso“, z čoho vyplýva, že jeho najväčšou zásobárňou sú živočíšne bielkoviny (hovädzie mäso, vajíčka, menej hydinové mäso a mliečne výrobky, špeciálne srvátková bielkovina.)  Vstrebateľnosť karnozínu z bežnej stravy je však iba na úrovni okolo 30 %, ale ak ho podávame napríklad ako v podobe doplnku stravy, je to až 70 %.

Čaká ho veľká budúcnosť?

Výnimočný prírodný antioxidant karnozín má v procese starnutia buniek pozoruhodné omladzovacie schopnosti. Dokáže obnovovať ich funkčnosť a predĺžiť im životnosť, čo ukazujú laboratórne výskumy. Všetky odpovede na to, akým spôsobom bunky výrazne omladzuje, vedci zatiaľ nezodpovedali. Svojimi účinkami však výrazne prevyšuje tradičné antioxidanty, o ktorých ste už určite veľa čítali a počuli (vitamíny skupín A, C a E, flavonoidy, zinok, selén atď.). Podľa doterajších zistení by mohol byť mimoriadne užitočný pri mnohých ochoreniach viazaných na vek.

 

Karnozín ako superhrdina v boji s pribúdajúcimi rokmi

  • má univerzálnu a mnohostrannú antioxidačnú aktivitu
  • podporuje svalovú vitalitu, zvyšuje svalovú silu a vytrvalosť, urýchľuje svalovú regeneráciu
  • chráni nervové bunky a pôsobí ako prenášač vzruchov v mozgu a v nervoch
  • redukuje bunkové poškodenia spôsobené alkoholom
  • pôsobí na zníženie agresivity a hyperaktivity
  • pomáha pri odstraňovaní odpadových produktov metabolizmu
  • v budúcnosti sa počíta s jeho využitím aj pri Alzheimerovi, Parkinsonovi, epilepsii, schizofrénii, demencii, stavoch po cievnych mozgových príhodách, pri autistických ochoreniach (Aspergerov, Tourettov syndróm, ADHD, dyslexia…), pri svalovej dystrofii, cukrovke, kardiovaskulárnych ochoreniach…
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.