Diagnóza HIV neznamená, že nemôžete mať deti.

Aj keď už existujú lieky, ktoré dokážu potlačiť príznaky HIV infekcie a ochorenia AIDS, je toto ochorenie liečitelné, ale nie vyliečitelné. HIV vírusom môžete infikovať svoje dieťa počas tehotenstva, pri pôrode alebo pri dojčení. Dobrou správou je, že existuje mnoho spôsobov, ako znížiť riziko prenosu HIV na vaše nenarodené dieťa takmer na nulu. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tomuto ochoreniu, je používať počas sexuálneho styku kondóm. Ak chcete s partnerom otehotnieť, mali by ste sa predtým nechať otestovať na prítomnosť vírusu HIV vo vašom tele.

Čo môžete urobiť predtým, ako otehotniete, aby ste znížili riziko prenosu HIV na svoje dieťa?

Ak plánujete otehotnieť, porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako môže HIV ovplyvniť vaše zdravie počas tehotenstva a zdravie vášho nenarodeného dieťaťa. Váš lekár vám priblíži priebeh tehotenstva skôr, ako otehotniete.

Každý, kto žije s HIV, má užívať antiretrovírusové (ARV) lieky proti HIV. Ak uvažujete o tom, že otehotniete a neužívate antiretrovírusovú liečbu, je dôležité, aby ste začali, pretože tak chránite nielen seba a svoje okolie, ale znížite tak pravdepodobnosť prenosu vírusu na vaše dieťa, keď otehotniete. Liečba by mala trvať počas celého tehotenstva. Po pôrode vaše dieťa takisto absolvuje preventívnu liečbu, aby sa zabránilo vzniku tohto ochorenia. V rámci prevencie by sa matka mala vyhnúť dojčeniu, pretože vírus HIV sa na dieťa môže preniesť aj prostredníctvom materského mlieka.

Existujú rôzne spôsoby, ako otehotnieť a pritom nevystaviť svojho partnera riziku HIV infekcie.

 

Nemám HIV, ale môj partner je HIV pozitívny. Môžem otehotnieť bez toho, aby som sa od neho nakazila?

Ženy sú vo vyššom riziku HIV infekcie počas vaginálneho pohlavného styku ako muži. Ak nemáte HIV, ale váš mužský partner áno, je možné znížiť riziko, že sa nakazíte vírusom HIV, kým otehotniete. Toto riziko sa však nedá úplne odstrániť. Porozprávajte sa so svojím lekárom o liekoch proti HIV, ktoré by ste mali užívať. Existuje tiež pred expozičná profylaxia (PrEP), ktorá pomáha chrániť vás aj vaše dieťa pred HIV. V inom prípade môžete zvážiť oplodnenie darcovskými spermiami alebo technológiu asistovanej reprodukcie a oplodnenie in vitro (IVF).

Mám HIV a som tehotná. Bude mať moje dieťa HIV?

Ak ste práve zistili, že ste tehotná, okamžite navštívte svojho lekára a zistite, čo môžete v tejto situácii urobiť pre seba a pre svoje dieťa. S pomocou lekára sa následne môžete rozhodnúť, ktorá antiretrovírusová liečba je najvhodnejšia pre vás a vaše dieťatko počas a po tehotenstve.

Len preto, že máte HIV, neznamená to, že vaše dieťa dostane HIV.

 

Čo môžem urobiť, aby som znížila riziko prenosu HIV na svoje dieťa?

Vďaka viacerým testom na HIV a novým antiretrovírusovým liekom počet HIV infikovaných detí počas tehotenstva, pôrodu a dojčenia klesá.

 

Nasledujúce kroky môžu znížiť riziko prenosu HIV infekcie na vaše dieťa:

  1. Povedzte svojmu lekárovi, že chcete otehotnieť. Váš lekár vám pomôže vybrať vhodnú liečbu na zníženie HIV vírusovej záťaže, poradí vám spôsoby, ako počas sexuálneho styku chrániť pred HIV infekciou svojho partnera a ako zabrániť prenosu HIV z vás na vaše dieťa. Neprestávajte používať kondómy a iný spôsob kontroly otehotnenia.
  2. Chodievajte na pravidelné tehotenské prehliadky. Počas celého tehotenstva musíte spolupracovať so svojím lekárom, ktorý bude starostlivo sledovať váš zdravotný stav, liečbu a zdravie vášho dieťatka.
  3. Užívajte lekárom odporučenú antiretrovírusovú (ARV) liečbu. Ak ešte nie ste liečená, začnite liečbu pred tehotenstvom. Ak sa už liečite, neprestaňte a poraďte sa so svojím lekárom, ktoré antiretrovírusové (ARV) lieky proti HIV sa môžu užívať v tehotenstve.
  4. Počas tehotenstva sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky ARV liekov proti HIV. Je dôležité, aby ste liečbu užívali presne podľa pokynov lekára. Váš lekár vám poradí, ako vedľajšie účinky rozpoznať a zvládnuť. Vedľajšie účinky antiretrovírusovej liečby vždy nahláste svojmu lekárovi.
  5. Nedojčite. HIV vírus môžete preniesť na svoje dieťatko prostredníctvom materského mlieka, aj keď užívate ARV lieky. Najlepší spôsob, ako zabrániť prenosu HIV na vaše dieťa, je namiesto dojčenia kŕmiť ho dojčenskou výživou.
  6. Vaše dieťa bude testované na HIV ihneď po narodení. Špecialisti so skúsenosťami v starostlivosti o deti vystavené HIV infekcii vás budú informovať, aké následné testy vaše dieťa ešte podstúpi a kedy.

Našťastie správna liečba počas tehotenstva môže výrazne znížiť riziko prenosu HIV infekcie na dieťa. Pôrod prostredníctvom sekcie, čiže cisárskym rezom, výrazne znižuje riziko prenosu vírusu HIV na vaše dieťa.

Tento článok bol podporený spoločnosťou GSK v spolupráci s odborníčkou v infektológii na podporu osvety pacientov s HIV. Podrobnejšie informácie dostupné na požiadanie: GlaxoSmithKline Slovakia, s. r. o. Galvaniho 7/A, 821 04 Bratislava 2 | tel.: 02 / 48 26 11 11 | fax: 02 / 48 26 11 10 | www.gsk.sk
Zinc kód: SK/HIV/0004/17(1)i
Dátum prípravy: Júl 2018

 

* Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

GSK Slovakia (GlaxoSmithKline) je súčasťou globálnej farmaceutickej spoločnosti, ktorá má významné obchodné zastúpenie vo viac ako 150 krajinách, robustnú sieť výrobných závodov v 36 krajinách a tiež špičkové výskumné centrá v Spojenom Kráľovstve, USA, Španielsku, Belgicku a Číne. Ich primárnym záujmom je skúmať, vyvíjať a vyrábať inovatívne liečivá, vakcíny a voľnopredajné zdravotnícke produkty, ktorými zlepšujú kvalitu ľudského života a umožňujú ľuďom cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.