Hoci by sa mohlo zdať, že náš spánok funguje v základných fázach zaspávania, spania, prebúdzania a bdenia, v skutočnosti je ich viac a cyklicky sa opakujú počas celej noci. Sú charakterizované dvoma hlavnými stavmi – REM a NONREM. Ich základný rozdiel spočíva najmä v pohybe našich očí. Keď sa oči pod zavretými viečkami rýchlo pohybujú, ide o stav REM (z angličtiny Rapid Eye Movement). Naopak, ak sa naše oči takmer vôbec nehýbu, hovoríme o stave NONREM. Práve v ňom  počas spánku prechádzame štyrmi nasledujúcimi fázami:

 

FÁZA = ZASPÁVANIE

Trvá približne 10 minút. Oči pod viečkami sa prestávajú hýbať. Znižuje sa napätie svalov, dýchanie je pravidelnejšie. Môžu sa objaviť aj svalové kŕče charakteristické náhlym myknutím celého tela. Zároveň sme ešte stále citliví na vonkajšie vplyvy a zobudil by nás i menší zvuk. Človek prebudený v tejto fáze má pocit, že nespal, iba ležal so zatvorenými očami.

FÁZA = ĽAHKÝ SPÁNOK

Trvá približne 20 minút. Oči sa pod viečkami nehýbu, svaly sú mierne napnuté. Spomaľuje sa tep a klesá telesná teplota. Spiaceho človeka je ťažšie prebudiť, na odpočinok sa pripravuje nielen telo, ale aj myseľ.

FÁZA = STREDNE HLBOKÝ SPÁNOK

V tejto fáze je dýchanie hlboké a pravidelné, ide o prechod do hlbokého spánku.

FÁZA = HLBOKÝ SPÁNOK

Trvá asi 30 minút. Oči pod viečkami sa nehýbu, krvný tlak klesá. Ide o stav, v ktorom sme najodolnejší voči podnetom z vonkajšieho prostredia. Táto časť spánku je najdôležitejšia pre regeneráciu organizmu a nervového systému. Človek prebudený v štvrtej fáze sa môže cítiť dezorientovaný. Práve na jej konci sa najčastejšie prejavuje námesačnosť.

FÁZA = REM STAV

Prvé štyri fázy sú nevyhnutné najmä z fyziologického hľadiska. Telo naberá energiu, nastáva regenerácia a posilňuje sa imunitný systém. Celý NONREM stav so svojimi štyrmi fázami trvá približne 90 až 120 minút, a potom si spätne prechádzame jednotlivými fázami na začiatok cyklu.  V tejto chvíli začína tzv. REM stav = 5. fáza.

Zo začiatku trvá približne 20 minút, no každým cyklickým opakovaním sa trvanie REM predlžuje na úkor hlbokého spánku. Oči pod viečkami sa výrazne hýbu, dýchanie je rýchlejšie a činnosť srdca nepravidelná. Kým prvé štyri fázy sú nevyhnutné pre telo, v piatej sa do popredia dostáva myseľ. Mozog prejavuje nadmernú aktivitu a typické pre spiaceho človeka je snívanie. Veľakrát sa nám môžu zdať nelogické, až absurdné sny. Zaujímavosťou je, že naše svaly sú v tejto fáze úplne uvoľnené, čo spôsobí, že mozog nedokáže prijímať príkazy na ich pohnutie.

ZOBUĎTE SA V SPRÁVNEJ FÁZE

Celý cyklus spánkových fáz sa počas noci cyklicky zopakuje približne štyri až päťkrát. To, ako sa budeme cítiť počas dňa, môže výrazne ovplyvniť fáza, v ktorej sa prebudíme. Keď nám budík zazvoní v stave hlbokého spánku, nezbavíme sa pocitu malátnosti a únavy i napriek skutočnosti, že sme v posteli strávili dostatočný počet hodín. Naopak, prebudenie vo fáze ľahkého spánku bude mať za následok svieži pocit a dostatok energie počas celého dňa. A to aj v prípade, že sme spali kratší čas. Problém však môže nastať, keď sa náhle prebudíme v stave REM.

 

SPÁNKOVÁ PARALÝZA – HOROR POČAS NOCI

Chcete sa pohnúť, ale nemôžete. Snažíte sa aspoň zakričať, no neviete zo seba dostať ani hlásku i napriek obrovskej snahe. Aj takto sa dá charakterizovať nepríjemný, až desivý zážitok známy pod názvom spánková paralýza. Tento jav súvisí so svalovou nefunkčnosťou, ktorá je charakteristická pre stav REM. Keďže v tejto fáze človek sníva, úplné uvoľnenie svalov slúži ako prevencia, aby neprežíval sny príliš aktívne a neublížil si. Keď však v stave REM príde k náhlemu prebudeniu, pri ktorom sa svalstvo nestihne „aktivovať“, nastáva spánková paralýza a človek nie je schopný žiadneho pohybu. A keďže aj hlasivky sú tvorené priečne pruhovanou svalovinou, nedokáže zo seba vydať ani slovko. Tento nepríjemný až strašidelný zážitok býva často sprevádzaný halucináciami a pocitom, že sa vo vašej blízkosti nachádza zlý duch, démon alebo iná strašidelná osoba. Spánková paralýza však nie je zdraviu nebezpečná, v skutočnosti ide len o nepríjemný zážitok.

 

SPÁNOK NÁM KRADNÚ AJ MOBILNÉ TELEFÓNY

Na základe teórie o spánkových cykloch fungujú viaceré aplikácie, ktoré si môžete voľne stiahnuť do svojho mobilného telefónu. Zobudia vás vo chvíli, keď sa nachádzate v stave ľahkého spánku, aby ste sa na ďalší deň cítili plní energie. Má to však jeden háčik. Blízkosť mobilného telefónu počas spánku vám môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Jedna vedecká štúdia z roku 2008 totiž uvádza, že ak ste pred spánkom vystavení mobilnému žiareniu, do fázy hlbokého spánku sa dostanete o šesť minút neskôr a o osem minút skôr u vás táto fáza skončí. Čo nemusí byť práve najvhodnejšie, keďže ide o fázu najdôležitejšiu pre regeneráciu tela. Ak je to možné, umiestnite telefón do vedľajšej izby, zabudnite na budíky a spoľahnite sa na vlastné telo. Ono predsa najlepšie vie, kedy je čas zobudiť sa.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.