Po ťažkom alkoholovom večierku dostáva náš organizmus poriadne zabrať. V tele sa objavuje acetaldehyd, ktorý vzniká rozkladom alkoholu a rozhodne organizmu neprospieva. Acetaldehyd poškodzuje pečeň, pre bunky je jedovatý a podľa niektorých výskumov má aj rakovinotvorné účinky. Telo sa, pochopiteľne, snaží dostať acetaldehyd aj zvyšky alkoholu čo najskôr preč. To uberá telu energiu, avšak tiež vodu, minerály a vitamíny (najmä vitamín C). Navyše pečeň, ktorá musí tvrdo „makať“ na vylúčení alkoholu, nemá čas na svoju bežnú prácu. Napríklad nevyrába glukózu, čo môže viesť k prudkému a nebezpečnému poklesu hladiny cukru v krvi.

Trest za výdatné popíjanie je tvrdý

Alkohol je príčinou javu, keď telesné bunky späť „vťahujú“ vodu a, navyše, častejšie nutkanie na toaletu tiež prispieva k dehydratácii organizmu. To všetko vedie k opuchom, ale aj k úporným bolestiam hlavy. Práve tie, spolu s hnačkou, nechutenstvom, trasením, únavou a nevoľnosťou patria k typickým príznakom rannej „opice“. Navyše, ak ste druhy alkoholu miešali, alebo popíjali tmavý alkohol, môžu byť následky ešte horšie. Lenže čo s tým, keď už ich máme? Dať si „vyprošťováka“ v podobe ďalšieho poháriku alkoholu, kávy či pár tabliet acylpyrínu? Všetky tieto veci pomáhajú od niektorých prejavov kocoviny, ale nie je to zadarmo. Káva je močopudná, takže zhorší dehydratáciu. Trocha liehu „na poprávku“ spôsobí, že celková hladina alkoholu v tele klesá pomalšie, takže ťažkosti môžu byť miernejšie. V skutočnosti ale vznikne kombinovaný problém „alkohol-acetaldehyd“, čo je pre organizmus náročnejšie. Mimochodom, túžby po rannom dúšku sú jedným z poznávacích znamení alkoholizmu. Lieky na bolesť hlavy ju síce zaženú, ale zvyčajne zhoršia žalúdočné ťažkosti.

Určite vopred niečo zjedzte

Takže čo s „opicou“? Na žalúdočné ťažkosti pomáha roztok s jedlou sódou. Výborné sú bylinkové čaje, konkrétne mäta, harmanček a zázvor. Telu dodajte cukor, ideálne med alebo sladké ovocné šťavy. Osvedčuje sa cesnačka. Doplňte si vitamíny B a C.
Najlepšia je však prevencia. Prvé a základné pravidlo je pred popíjaním sa dostatočne najesť, pričom najvhodnejšie sú mastnejšie pokrmy. Dajte si pohár mlieka, to spomalí vstrebávanie alkoholu do krvi. Vezmite si vopred vitamíny B a C. Aj počas večierku je dobré zobať napríklad oriešky. Prekladajte alkoholické nápoje nealkoholickými, najlepšie vodou. A než pôjdete spať, vypite čo najviac vody.

Viete, akého typu je vaša opitosť?

Opitosť sa prejavuje u rôznych ľudí odlišne. V dobách Shakespearových slúžili na prirovnanie zvieratá. Opičiak bol taký opilec, ktorý vykrikujúc skáče a spievajúc tancuje až do aleluja. Sviňou sa nazýval jedinec alkoholom zmorený, oťažený a ospalý, zatiaľ čo cap ničoho iného než nemravnosti v hlave nemá. Zmenám pod vplyvom alkoholu sa venovala Rachel Winograd z univerzity v Missouri. Rozlíšila pijanov do štyroch skupín: Ernest Hemingway nestráca intelektuálne schopnosti, takmer sa nemení. Mary Poppins, pomenovaná podľa pestúnky z populárnej knihy pre deti, je v opitosti rozjarená, ale vie o sebe. Zamilovaný profesor (podľa filmu s Eddiem Murphym) začína ako introvert a končí ako extrémne priateľský tvor, ktorý niekedy až riskuje. Pán Hyde dostal meno podľa románu Doktor Jekyll a pán Hyde. Opitosť v ňom prebúdza najtemnejšie pudy. Viete, kým sa stávate vy?

 

Koktaily bývajú zradné

Pestrofarebných koktailov zvyčajne vypijeme viac, ako je zdravé, pretože nám vlastne ani nepripadajú ako alkohol. Inak nie sú nebezpečnejšie ako iné druhy alkoholu. Zákerné sú ale pre slabšie žalúdky. K pôsobeniu alkoholu sa môže pridať aj prekyslenie z ovocných štiav. Na druhej strane ale ovocie dopĺňa telu potrebné vitamíny.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.