Po zvýšenej konzumácii mastných jedlách nás môže poriadne potrápiť žlčníkový záchvat. Práve to býva počas vianočných sviatkov jedným z najčastejších dôvodov, prečo sanitky vyrážajú do ulíc. Tento záchvat, čiže kolika, sa však obvykle neprejaví bezprostredne po jedle, ale zachváti nás až za niekoľko hodín. Začne to pocitom plnosti, máte nafúknuté tvrdé brucho a cítite prudkú a intenzívnu bolesť pod pravým rebrom, ktorá vystreľuje do chrbta. Časté je grganie, môže vám byť na zvracanie, a mnohokrát človek naozaj zvracia. Niekedy sa objaví mierne zožltnutie očného bielka. Prvou pomocou je pochopiteľne prestať jesť, a to čokoľvek! Uľaví vám pokoj na lôžku a teplý obklad v oblasti pečene. Môžete si tiež vziať lieky na uvoľnenie kŕčov alebo na bolesť. Druhý deň po záchvate odporúčame popíjať len nesladený horký čaj a jesť sucháre alebo staré rožky.

 

Sviatky hojnosti majú aj druhú stranu

Okrem ťažkých jedál môže žlčníkovú koliku spôsobiť tiež prechladnutie a ‒ ako inak ‒ stres. Oba rizikové faktory nás v hojnej miere ohrozujú práve pred Vianocami. U niektorých ľudí môže žlčníkový záchvat vyvolať napríklad aj ovocie, a samozrejme nafukujúce alebo príliš korenené jedlá. Jednoducho všetko, čo máme práve počas sviatkov najradšej. Ak teda viete, že sa u vás tieto problémy už niekedy objavili, skúste držať svoj apetít na uzde, aj keď okolo sa stoly prehýbajú pod lákavými maškrtami. Zdržanlivosť by ste mali uplatniť aj v pití, pretože alkohol žlčníku absolútne neprospieva. Preslávený „panák pre lepšie trávenie“ len krátkodobo uvoľní svalovinu žalúdka, a tým nám pocitovo uľaví. Je to ale len chvíľková záležitosť, alkohol následne narobí ešte väčšiu spúšť.

Za obyčajnou bolesťou sa môže skrývať viac

Ak nás prepadne žlčníková kolika a bolesť však trvá niekoľko hodín, môže ísť o zápal žlčníka, a to si vždy vyžaduje lekárske ošetrenie! Chybu ostatne neurobíte, keď sa za lekárom vydáte pri akejkoľvek bolesti v brušnej dutine.

Keď máte bolesť dokonca chronickú, berte to ako volanie tela o pomoc. Neotáľajte a vypravte sa k lekárovi. Žlčníkové bolesti zvyčajne bývajú spôsobené žlčníkovými kameňmi. Tie vznikajú z niektorých súčastí žlče, ktoré z rôznych dôvodov vytvoria kryštáliky, a na ne sa potom nabaľujú ďalšie látky. Kamene sú veľmi častý problém, ale kým nezačnú robiť problémy, väčšina ľudí o nich ani nevie. Často sa stane, že ich existenciu odhalí ako „vedľajší produkt“ nejaké lekárske vyšetrenie.

Koliky však môžu spôsobiť aj oveľa horšie problémy. Keď zablokujú žlčovod, môžu sa stať príčinou veľmi vážneho zápalu pankreasu, ktorý je v niektorých prípadoch aj smrteľný. Ale aj keď kameň zostane v žlčníku, nie je to bez rizika: Zvlášť väčšie kúsky poškodzujú steny žlčníka a vyvolávajú jeho zápal. Môže sa vyvinúť aj rakovina žlčníka.
Lekári zvyčajne radia, aby sme si v takýchto prípadoch nechali žlčník odstrániť. Dnes sa táto operácia robí laparoskopicky, takže nie je ani potrebné počítať s dlhou pracovnou neschopnosťou. Niektoré druhy malých kameňov je možné rozpustiť alebo rozdrviť. Vtedy je ale potrebné dlhodobo užívať lieky, ktoré ovplyvnia zloženie žlče. Zo žlčovodov sa kamene môžu odstrániť tiež metódou tzv. endoskopickej retrográdnej cholangio-pankreatografie (ERCP). Nie vždy sú ale tieto postupy vhodné pre každého pacienta. Ale vždy počítajte s tým, že vás čaká diéta.

Žlčník je malý orgán v tvare hrušky uložený na spodnej strane pečene. Zhromažďuje žlč, ktorá sa tvorí v pečeni a upravuje sa v žlčovodoch a v žlčníku. Žlč sa po jedle dostáva do dvanástnika, kde pomáha tráviť potravu. Keď žlčník nemáme, využíva telo žlč priamo z pečene a žlčovodov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.