Najprv si povedzme, čo to zubný kameň je. Zjednodušene ide o stvrdnutý zubný plak, teda povlak na zube (alebo na zubnej náhrade) tvorený baktériami. Plak je možné odstrániť mechanicky pomocou zubnej kefky. Pri nedokonalej zubnej hygiene sa ale povlak navrství a postupne sa do neho ukladajú minerály zo slín. Mení sa na tvrdý nános ‒ zubný kameň. Ten už v rámci bežnej domácej zubnej hygieny neodstránime, musíme navštíviť špecialistu. Zubný kameň odstraňujú aj zubári, ideálne je pravidelne navštevovať zubnú hygieničku. Slabou útechou nám ohľadom výskytu kameňa môže byť, že ním trpí 90 – 95 % populácie.

 

Nie je to len estetický problém

Je dôležité si uvedomiť, že zubný kameň je jedným z hlavných rizikových faktorov vzniku zápalových ochorení parodontu. Tak nazývame závesný aparát, ktorý zub upevňuje v zubnom lôžku a fixuje ho, aby mohol správne plniť svoju funkciu. Súčasťou parodontu je ďasno a bez náležitej starostlivosti o ďasná sa nedá predísť ochoreniu, ktoré je postrachom mnohých ľudí ‒ parodontitíde.

Zubný kameň sa tvorí v oblasti kraja ďasien. Je viditeľný zubným zrkadlom, ale často aj voľným okom a pacienti ho vnímajú pri dotyku jazykom ako zdrsnený povrch. Zdá sa im, že majú pri ďasnách „niečo navyše“. Ďalším miestom, kde sa kameň usádza, je oblasť tesne pod okrajom ďasna, kde ho už nemôžeme vidieť, napriek tomu je však potrebné ho profesionálne odstrániť.

Najspoľahlivejšie je mechanické odstraňovanie. Používajú sa na to škrabky a zubný merač, prípadne sa kameň odstraňuje ultrazvukom. Vždy sa postupuje po etapách, jednotlivých skupinkách zubov. Tento proces môžu niektorí pacienti vnímať ako nepríjemný, je ale úplne nevyhnutný. Inak hrozia spomínané zápaly ďasien, ktoré postupne narúšajú štruktúru celého parodontu a môžu skončiť vypadaním zubov.

Prizrite sa vašim zubom na zúbok

Jednoduchšie než liečiť komplikácie je predchádzať im, čo, samozrejme, platí aj v prípade zubného kameňa. Ako sme už naznačili, prevencia spočíva v dokonalej zubnej hygiene a pravidelných prehliadkach u zubného lekára. Pre domácu starostlivosť je veľmi dôležitá správna voľba zubnej kefky a správna technika čistenia. Vhodné je poradiť sa so zubnou hygieničkou, ktorá pacientov správnemu čisteniu naučí. To zahŕňa aj používanie medzizubných kefiek a dentálnych nití. Aj ľudia, ktorí nemajú žiadne problémy s ďasnami a nepozorujú na svojich zuboch kameň, by mali raz do roka profesionálne zubnú hygienu absolvovať z preventívnych dôvodov. Ak však pacient už parodontitídu má, je odborná zubná hygiena tiež metódou liečby.

Predchádzať zubnému kameňu možno tiež profesionálnym odstraňovaním zubného plaku a pigmentov (zafarbenie, či dokonca škvrnky, vznikajúce predovšetkým kvôli pitiu kávy a čaju a fajčenia).
Táto metóda sa nazýva polishing povrchu zubov (polishing je anglicky leštenie). Zubný lekár či hygienička pomocou čistiacich a leštiacich pást a rotačných kefiek docieli absolútne hladkého povrchu zubov. Cieľ nie je zďaleka len estetický, aj keď sú potom zuby belšie. Predovšetkým sa na hladkom lesklom povrchu horšie usádza povlak, teda plak. Tým pádom je zabránené aj skorému vzniku nového zubného kameňa. Polishing zubov sa robí až na záver pri odstraňovaní zubného kameňa. Odporúča sa raz za pol roka.

Ako a z čoho kameň v ústach vzniká

Zubný kameň tvoria mikroorganizmy a rôzne organické látky predovšetkým zo slín. Z minerálov sú tu zastúpené dva základné prvky, a to vápnik a fosfor. Prvé mikroskopicky preukázateľné ložiská možno vypozorovať už v plaku starom deň až dva. Udáva sa, že tvrdý nános sa vytvorí počas 12 dní. Je to však veľmi individuálne. Rozdiely sú aj v mieste, kde kameň vzniká. Najviac postihnuté sú dolné rezáky a horné stoličky, kde do ústnej dutiny ústia slinné žľazy.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.