Ak cítite, že vaše nohy sú ťažké a akoby naliate vodou, nie je to len pocit. Opuch je skutočne nadmerné nahromadenie voľnej tekutiny v priestore mimo ciev a buniek. Po čase jej však už toľko, že to nielen cítite, ale aj vidíte na vlastné oči.

Aby ste vašim „oloveným“ nohám uľavili, majte na pamäti, že v prvom rade im neprospieva prílišné teplo, ale ani dlhodobé státie a naopak, ani sedenie. Veľmi im nepomôžete, ani ak priveľa polihujete.

Ako pri mnohých iných diagnózach, aj stav vašich nôh významne ovplyvňuje to, čo si nakladáte na tanier. Za väčšinou opuchov dolných končatín môžeme hľadať najmä soľ v potravinách! Veď vo všeobecnosti jej prijímame až príliš veľa v hotových jedlách, ako sú údeniny, solené oriešky či čipsy. Niet preto dôvodu, aby soľnička mala stabilné miesto na vašom stole. Okrem toho dbajte aj na správny pitný režim ‒ alkohol sem však nepatrí. Doprajte si minerálne vody, ale aj tu sa ešte pred kúpou prizrite etikete a nepreháňajte to s minerálnymi vodami s vyšším obsahom sodíka. Čo môže znieť prekvapujúco, pri opuchoch nôh by ste sa mali vyhýbať aj tesnému oblečeniu, a to najmä v oblasti stehien. Príliš úzke nohavice totiž bránia žilovému návratu krvi. Nevhodné sú aj príliš vysoké alebo naopak žiadne opätky. Ich ideálna výška je okolo 4 centimetre.

 

Opuch nesmie dlho trvať

Ak sa k opuchom, bolesti, pocitu ťažoby, nepokoja a únave v nohách pridá aj mravčenie, pálenie, brnenie, tŕpnutie, začervenanie, pocit horúčavy alebo chladu, zbystrite. Ľudia totiž tieto príznaky veľmi často považujú za nepríjemnú, ale bežnú daň za náročnú prácu, celodennú únavu či vyšší vek. Nesťažujú sa, pretože nevedia, že ide o závažné varovné signály chronického žilového ochorenia. Pri chorých žilách sa opuchy zvýraznia v teple, na konci dňa a tiež pri hormonálnych zmenách v tehotenstve či pri menštruácii. Navyše, opuch žíl sa neraz skombinuje aj s lymfatickým opuchom. Ak sa edémy nestratia ani po niekoľkých dňoch alebo sa často opakujú, je rozhodne dôvod navštíviť lekára.

Kto vám pomôže pri opuchoch?

Ak vás trápia opuchnuté nohy, vaše prvé kroky by mali smerovať do ordinácie všeobecného lekára. Ten posúdi závažnosť opuchu a v prípade potreby vás pošle k odborníkovi. Opuchy nôh, ktoré súvisia so žilovou nedostatočnosťou a žilovou trombózou, patria do rúk cievnych lekárov a chirurgov. Komplexný prístup sa odvíja od celkového zdravotného stavu človeka i pridružených diagnóz. Lekár spraví objektívne vyšetrenie, odber krvi, moču, EKG a cievne vyšetrenie. Skúsený lekár odhalí príčinu, od ktorej závisí liečba venotikami mikronizovaným diosmínom a hesperidínom a liekmi na posilnenie žilovej steny a zlepšenie dynamiky žilového systému.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.