Čo je vlastne anémia z nedostatku železa, ako a prečo vzniká?

Anémia z nedostatku železa patrí medzi najčastejšie choroby na svete a trpí ňou takmer ⅓ svetovej populácie. Deficit sa v organizme vyvíja postupne – priam plýživo. Pre diagnostiku nie je dôležitá iba hodnota červeného farbiva (hemoglobínu), ale aj hodnoty sérového železa, zásobného železa – feritínu. V prvom štádiu vývoja anémie klesá v pečeni zásobná forma železa, pričom ostatné laboratórne hodnoty sú v poriadku, tzv. prelatentné štádium. Druhým krokom sa zníži aj sérové železo, ale hodnoty krvného obrazu, predovšetkým hemoglobín je stále v norme a organizmus sa tvári, akoby sa „nechumelilo“. Toto štádium voláme latentná sideropénia. Ak stav deficitu trvá pridlho, klesá aj samotná hodnota červeného farbiva, znižuje sa počet červených krviniek. Vzniká tak plne rozvinutá anémia.

Dôvodov je mnoho, preto spomeniem tie frekventovanejšie:

Nedostatočný príjem železa v strave, porucha vstrebávania pri chorobách tráviaceho systému, strata krvi u mladých fertilných žien v čase silného/dlhého menštruačného krvácania, pri gynekologických ťažkostiach (myómy), po pôrode, v tehotenstve.

 

Prečo veľa tehotných žien trpí anémiou?

Tehotenstvo je obdobím veľkých zmien. Stúpajú nároky na organizmus ženy, aby zabezpečil zdravý vývoj plodu, hladký priebeh tehotenstva a rýchle zotavenie sa po pôrode. Zmenami prechádza obehový systém, ako aj samotné zloženie krvi. V období 6. – 8. týždňa až 32. týždňa tehotenstva stúpa fyziologicky objem krvnej plazmy o 40 – 60 %, pričom pevná zložka krvi (červene krvinky) sa zvýši len o 20 – 30 %. Dôsledkom hemodilúcie (rozriedenia krvi) vzniká tzv. „fyziologická anémia“, ktorá sa v krvnom obraze prejaví ľahkým poklesom červeného farbiva – hemoglobínu – pod referenčnú hodnotu, pričom parametre metabolizmu železa (sérové železo, zásobné železo – feritín) sú v norme. Rovnako nie sú prítomné ani žiadne prejavy anémie. Nejedná sa teda v pravom zmysle slova o málokrvnosť ako chorobný stav. Príroda to zariadi tak, aby sa vplyvom hemodilúcie zmenila reológia krvi, zlepšil sa tak jej prietok placentou a väčší objem krvi slúžil v konečnom dôsledku ako  „autotransfúzia“ počas pôrodu. Telo sa tak rýchlejšie vyrovná so stratou krvi.

Tehotenstvo sa spája so zvýšenými nárokmi organizmu na železo.

Denná spotreba v prvom trimestri je cca 4 mg, v treťom až 6,6 mg. Je nevyhnutné pre vývoj a rast plodu a, samozrejme, aj placenty. Náš organizmus zareaguje na zvýšenú spotrebu železa uľahčením absorpcie (vstrebávania) až na 2,0 mg denne. Odporúčaný denný príjem železa by mal byť aspoň 15 mg denne.

Aj keď nie každá žena musí zákonite anémiou v tehotenstve trpieť, sideropenická anémia je prítomná v priemere u 75 % budúcich mamičiek. Jedným z častých dôvodov je nedostatočná zásoba železa ešte pred samotným tehotenstvom. Vplyvom nevhodných stravovacích návykov, vegetariánstvo, vegánstvo, diétne chyby – rôzne jednostranne zamerané diéty, pridružené ochorenia spojené s poruchou vstrebávania živín v tráviacom systéme (celiakia, vred žalúdka, pozitívny nález Helicobacter pylori) či celkový životný štýl (alkohol, dlhodobé užívanie analgetík).

Všeobecne práve životný štýl pred tehotenstvom a počas neho, ako aj celkový zdravotný stav a kondícia ženy sú rozhodujúcim faktorom pre možný rozvoj anémie.

 

Gynekológovia zvyknú predpisovať železo v tabletkách. Niektoré pacientky ho odmietajú užívať s tým, že sa rozhodnú zvýšiť príjem železa formou stravy. Stačí to?

Pokiaľ sa žena cíti dobre, má dostatočné zásoby železa a jej denný príjem spĺňa nároky organizmu, netrpí žiadnym ochorením, ktoré by spôsobovalo problém vo vstrebávaní, nemusí byť automaticky odkázaná na liečebné preparáty, a môže zvýšené nároky dopĺňať aj formou pestrej stravy či prenatálnych vitamínov.

Ak je však už prítomná anémia stredne ťažkého stupňa až ťažkého stupňa (Hbg pod 100 g/l)  s vyčerpanými zásobami železa a manifestujúcim sa anemickým syndrómom, môže byť v konečnom dôsledku ohrozený aj samotný vývoj plodu, a tu je už nutné včasné zahájenie substitučnej liečby preparátom železa.

Budúce mamičky sa sťažujú, že železo vo forme tabliet ich zapeká. Mnohé majú navyše v tehotenstve už aj tak problém so zápchou. Je podľa Vás dostatočný dôvod neužívať železo?

Zápche možno predchádzať pestrou stravou, zvýšeným príjmom vlákniny a tekutín, primeranou pohybovou aktivitou. V súčasnosti sú na trhu dostupné na lekársky predpis rôzne preparáty železa (napríklad: Ferro-folgamma, Tardyferon fol) dobre tolerované aj v tehotenstve. Zvyčajné dávkovanie sú 2 tablety denne, pri tráviacich ťažkostiach je možne upraviť a zredukovať dávkovanie na 1 tabletu denne, prípadne 1 tabletku 2 – 3x v týždni spoločne s úpravou stravy bohatej na železo a kyselinu listovú. Pri zlej tolerancii železa (hnačka, zápcha, bolesti brucha, vracanie) je možnosť meniť preparáty. Inou možnosťou je skúsiť voľnopredajné železo či iné prírodné alternatívy, ktoré sa ľahšie vstrebávajú a menej zaťažujú tráviaci trakt – avšak liečebný efekt nemusí byť vždy dostatočný.

Každá z nás je originál, preto by liečba mala byť „šitá na mieru“. Určite je žiaduce obrátiť sa na svojho gynekológa či hematológa, ktorý vám pomôže nájsť zlatú strednú cestu, aby bola spokojnosť na oboch stranách. Hľadať riešenia je predsa naša práca.

Niektoré argumentujú aj tým, že tabletka ma chemické zloženie, preto je nevhodná. Je to mýtus? Čo si o tom myslíte?

Odvolávanie sa na „chemické zloženie“ tablety je diskutabilné – ako som spomenula predtým, všetko sa odvíja od zdravotného stavu ženy a vývoja plodu. Pri dobrých zásobách železa postačí pestrá strava, prípadne si žena zvolí prírodné produkty. Ak je však anémia už manifestná, existuje riziko poškodenia plodu a je nutné zahájenie liečby. „Chemické zloženie“ sa stáva v tom prípade ozaj len minoritnou zložkou argumentácie.

Žena ma však právo rozhodnúť sa sama. V konečnom dôsledku aj prenatálne vitamíny, ktoré ženy húfne užívajú už pred graviditou, sú produktom farmaceutického priemyslu. A sú prospešné. Tu je dôležitý vzťah pacientky a lekára, ktorý by jej mal starostlivo všetko vysvetliť, zodpovedať otázky, upozorniť na možné riziká a dohodnúť sa na forme riešenia situácie.

 

Aké sú sprievodné znaky nedostatku železa?

Naše telo spotrebúva železo najmä na tvorbu krvného farbiva – hemoglobínu, ktorý je stavebnou zložkou každej červenej krvinky. Jeho hlavnou funkciou je okrem iného prenášať kyslík do buniek. Z tohto dôvodu sa pri zníženom množstve železa nedokážu dostatočne okysličovať tkanivá. Pacientky môžu pociťovať únavu, slabosť, vyčerpanie, zníženú fyzickú aktivitu, bolesti hlavy, poruchy koncentrácie a spánku, dýchavičnosť či rýchlejšie búšenie srdca. Medzi pozorovateľné znaky patrí bledosť kože, slizníc, bolestivé ústne kútiky, vypadávanie vlasov, lámavé nechty. Ich intenzita závisí od rýchlosti vzniku a stupňa anémie, od veku, od kapacity kompenzačných mechanizmov, ktorými sa organizmus prispôsobuje na nižšie hodnoty hemoglobínu.

Ohrozuje nedostatok železa aj vyvíjajúci sa plod?

Na rozdiel od iných druhov anémie nie je málokrvnosť v tehotenstve sprevádzaná len príznakmi u matky, ale môže postihovať aj plod. Pri anémii z nedostatku železa môže dôjsť k predčasnému pôrodu, k ťažkému nedostatku železa u dojčaťa, k poruchám chovania, koncentrácii a kognitívnych funkcií dieťaťa. Aj pri zníženom množstve kyseliny listovej taktiež nie je anémia záťažou len pre matku. Jej nedostatok býva spojený s rázštepom pery, podnebia a s rázštepom neurálnej rúry u novorodenca.

Môže žena ovplyvniť to, akú má hladinu tohto prvku vo svojej krvi?

Už pred samotným otehotnením by mala žena v strave zvýšiť príjem železa, kyseliny listovej a vitamínov, pretože mnoho žien už na začiatku gravidity má minimálne zásoby železa. Konzumujte najmä červené mäso (hovädzie, bravčové), vnútornosti (hovädzia, husacia pečeň), mäsové výrobky (pečeňová paštéta, trvanlivé salámy), strukoviny (bôb, fazuľa, šošovica, hrach). Zdrojom kyseliny listovej sú kvasnice, listová zelenina, brokolica, špenát, kel, karfiol, chren, paradajky, kapusta, olejnaté semená, orechy a niektoré druhy ovocia. Treba pripomenúť, že nešetrným tepelným spracovaním potravy sa kyselina listová znehodnocuje.

Čo by ste vo všeobecnosti poradili budúcim mamičkám, aby bol ich krvný obeh, ktorý vyživuje aj bábätko, v poriadku a bez zdravotných komplikácii?

Pestrá strava bohatá najmä na železo a kyselinu listovú, primeraný aktívny pohyb, dostatok spánku by mali byť samozrejmosťou v gravidite. Nezabúdajte, že ak sa do krvného obehu doplní chýbajúce železo, pomôžete sebe aj bábätku a vyhnete sa tak zbytočným zdravotným komplikáciám. Preto je dôležitá vzájomná dôvera a spolupráca medzi pacientom a lekárom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi