Mikrobióm sa skladá z oveľa väčšieho množstva mikroorganizmov, ako je počet buniek tvoriacich ľudské telo. Ide o plejádu baktérií, kvasiniek, húb, ktoré zásadne ovplyvňujú naše fyzické aj psychické zdravie.

Najbohatšia časť mikrobiómu sa nachádza v tráviacom trakte. Ten je osídlený až 1000 druhmi baktérií, bez ktorých by sme neprežili – podieľajú sa na trávení, vstrebávaní živín, podporujú imunitu a ovplyvňujú aj ďalšie telesné funkcie. Črevný mikrobióm váži okolo jedného až dvoch kilogramov, čo zodpovedá váhe mozgu. Kým je jeho zloženie v rovnováhe a má bohaté zastúpenie rôznych druhov baktérií, prospievame aj my. Nerovnováha, odborne nazývaná dysbióza, vedie k takým ťažkostiam, ako sú alergie, zápalové procesy, nádorové, autoimunitné, srdcovo-cievne ochorenia. S nezdravým zložením črevného mikrobiómu vedci spájajú aj zápal hrubého čreva či syndróm dráždivého čreva. Rovnako môže podporiť vznik cukrovky, ale aj rôznych psychických porúch a depresií, alkoholizmus, syndróm chronickej únavy. Narušený mikrobióm je tiež za problémom obezity a môže byť jednou z príčin, pre ktoré sa nevieme zbaviť neželaných kilogramov.

Čo zistili vedci

Črevný mikrobióm môže ovplyvniť zdravie srdca. Potvrdila to štúdia, do ktorej sa zapojilo 1500 ľudí. Zistilo sa, že črevný mikrobióm zohrával dôležitú úlohu pri podpore „dobrého“ HDL cholesterolu a triglyceridov.

Zato patogénne druhy v črevnom mikrobióme môžu zdravie srdca zhoršiť. Produkujú totiž trimethylamín-N-oxid (TMAO), ktorý prispieva k upchaniu ciev, čo môže viesť k infarktu alebo mŕtvici. Z toho dôvodu sa neodporúča napríklad nadmerná konzumácia červeného mäsa.

Iné baktérie v črevnom mikrobióme (najmä lactobacil), ktoré sú súčasťou probiotík, môžu prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu.

Črevný mikrobióm pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, čo môže ovplyvniť riziko vzniku cukrovky 1. a 2. typu. Vedci sledovali tri desiatky dojčiat s genetickou dispozíciou na vznik cukrovky 1. typu. Zistili, že zloženie mikrobiómu sa náhle začalo meniť pred nástupom cukrovky, pričom sa zvýšili hladiny škodlivých druhov baktérií.

Na základe inej štúdie vedci potvrdili, že aj keď ľudia jedia presne tie isté potraviny, ich hladina cukru v krvi sa môže značne líšiť. Dôvodom je odlišné zloženie typov baktérií v črevnom mikrobióme.

Pri pokusoch na myšiach vedci dokázali, že črevný mikrobióm výrazne ovplyvňuje proces chudnutia a priberania. U skúmaných myší, z ktorých časť trpela obezitou a časť bola štíhla, hoci mali rovnakú stravu, zistili výrazné rozdiely v rozmanitosti črevnej mikroflóry. A keď tráviaci trakt štíhlych myší vedci nainfikovali mikrobiómom obéznych myší, začali priberať.

Newyorský lekár Raphael Kellman, ktorý sa už dlhé roky špecializuje na zloženie črevnej mikroflóry, potvrdzuje, že existuje súvislosť medzi mozgom a črevným mikrobiómom. Tvrdí, že traumy prežité v detstve môžu podporiť vznik väčšej náchylnosti na autoimunitné ochorenia.

Michael Mosley, známy britský moderátor a novinár, ktorý sa venuje zdravotníckym témam, zisťoval, aké prostriedky dokážu potlačiť nespavosť. Potvrdil, že zo všetkých metód sa u neho najefektívnejšie prejavilo podávanie prebiotík, ktoré pozitívne ovplyvnili mikrobióm.

 

Sme to, čo jeme

Jedlo, nápoje, lieky, ale aj emócie a stres. To všetko musí telo spracovať a to všetko môže ovplyvniť zloženie mikrobiómu. Newyorský lekár Raphael Kellman súhlasí s názorom, že keď sa mikrobióm dostane do rovnováhy, má úžasný potenciál podporiť liečebný proces.

Črevný mikrobióm začína ovplyvňovať naše telo v momente pôrodu, pričom bábätká, ktoré prichádzajú na svet prirodzenou cestou, osídľujú vaginálne druhy baktérií a bábätká, rodiace sa cisárskym rezom, zase kožné druhy. Najnovšie dôkazy naznačujú, že deti môžu prísť do styku s niektorými mikróbmi už počas vývoja v maternici. Pre správny vývoj črevného mikrobiómu je vhodné dojčenie, lekári potvrdzujú, že tieto bábätká majú väčšie množstvo prospešných bifidobaktérií dôležitých pre rast a vývoj oproti tým, ktoré rodičia kŕmili umelou mliečnou výživou.


Strava pre baktérie a mozog

Črevný mikrobióm dokáže podporiť zdravie mozgu viacerými spôsobmi. V prvom rade, určité druhy baktérií môžu podporiť produkciu chemických látok zvaných neurotransmitery. Jedným z nich je antidepresívne pôsobiaci sérotonín, ktorý sa prevažne tvorí v črevách. No a potom, črevo je fyzicky spojené s mozgom prostredníctvom miliónov nervov. Črevné mikrobiómy môžu ovplyvniť zdravie mozgu tým, že pomáhajú riadiť správy, zasielané do mozgu prostredníctvom týchto nervov. Viaceré štúdie tiež dokázali, že ľudia s psychickými poruchami majú v črevách iné druhy baktérií ako zdraví ľudia.

Vedci z Oxfordskej univerzity podávali skupine zdravých mužov prebiotiká (sú dôležitým typom vlákniny pre probiotiká) a zisťovali, či im takýto postup pomôže zlepšiť náladu a mozgové funkcie. Po štyroch týždňoch konštatovali, že s ozdravením črevného mikrobiómu sa u pozorovaných mužov skutočne zlepšil ich celkový psychický stav.

Podobná štúdia takéto účinky potvrdila aj u ľudí trpiacich úzkosťou a depresiami. Vedci upozorňujú, že takéto doplnky výživy nemôžu nahradiť antidepresíva, môžu však vhodne doplniť liečbu.

 

Črevná transplantácia

V súčasnosti sa testuje liečba, ktorá by mohla pomôcť obnoviť zdravý črevný mikrobióm – je ňou črevná transplantácia. Ide o zákrok, pri ktorom sa do zažívacieho traktu chorého človeka prenesú fekálne baktérie zdravého človeka. Táto tzv. transplantácia fekálnej  mikrobioty (TFM) znamená nádej pri liečbe nebezpečných infekčných ochorení. Vedecké štúdie zverejnené v odbornom časopise Yale Journal of Biology and Medicine informujú, že TFM môže pomôcť aj pri liečení obezity, cukrovky a iných.

 

Antibiotiká nás ničia

Antibiotiká zabíjajú užitočné baktérií v črevnom mikrobióme, čo spôsobuje množstvo problémov, medzi inými aj tráviace ťažkosti, bolesti hlavy či zvýšenie telesnej hmotnosti. Podľa výsledkov štúdií je známe, že jedna liečba antibiotikami vyplieni črevný mikrobióm takmer na rok.

 

Nakŕmte mikrobióm

Rozmanitosť mikrobiómu podporuje pestrá strava. Pridajte si na tanier strukoviny, najmä fazuľu, a ovocie, obsahujú veľa vlákniny a podporujú rast prospešných bifidobaktérií. Dajte si tiež jogurt, kyslú kapustu, kefír – obsahujú rôzne druhy baktérií, hlavne lactobacily, čím prispievajú k zníženiu rizika črevných ochorení. Zároveň obmedzte používanie umelých sladidiel. Existujú dôkazy, že napríklad aspartam zvyšuje hladinu cukru v krvi tým, že stimuluje rast nezdravých baktérií v črevnom mikrobióme. Zdrojom prebiotík, čiže istého druhu vlákniny, ktorý stimuluje rast zdravých baktérií, sú artičoky, banány, špargľa, ovsené vločky a jablká. Doprajte si ich čo najčastejšie. Jedzte celozrnné potraviny, obsahujú veľa vlákniny a prospešné sacharidy, ako beta-glukán, ktorý podporuje baktérie chrániace imunitu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.