Dalibor Dvorský je prvý Slovák, ktorý sa otvorene v médiách priznal, že je HIV pozitívny. Keď verejne vystúpil na tlačovej konferencii, vedel, že bude musieť čeliť mnohým útokom. HIV stigma sa nesie s každým pacientom, predsudky sa týkajú najmä vnímania AIDS ako „choroby homosexuálov“ a vo všeobecnosti sa HIV infekcia považuje za ochorenie, ktoré si nakazený „zaslúžil“. Mnohí sa dodnes boja nákazy aj v rámci bežného spoločenského kontaktu, hoci infekciu nemožno preniesť podaním ruky, uterákmi ani bozkom.

„Bežne sa mi stáva, že mi niekto zo strachu nepodá ruku. Ten strach je prirodzený, chápem ho. Musím byť pozitívny, veď to mám aj v lekárskej správe, som HIV pozitívny,“ snaží sa odľahčiť tému Dalibor Dvorský. Infikoval sa pravdepodobne nechráneným sexuálnym kontaktom v Rakúsku.

Nárast na Slovensku, v Česku, Srbsku

„Veľa Slovákov sa nakazilo v Anglicku, kam je omnoho ľahšie vycestovať ako na rizikovú Ukrajinu,“ konštatuje Miloš Štefančík, predseda občianskeho združenia Dom svetla. „V postkomunistických krajinách narastá prípadov a ľudia sa nechodia testovať aj preto, že nedôverujú nášmu zdravotníctvu a majú strach z prezradenia. Mali sme prípad, keď slečna mala ženatého milenca, od ktorého sa nakazila. Keď mu to povedala, pán sa vrátil k svojej manželke,“ tvrdí Štefančík. „Ľudia sa boja imigrantov, ale každý z nich, ktorý žiada povolenie na pobyt, musí prejsť testovaním a v prípade HIV pozitivity sa vracia do krajiny svojho pôvodu.“

Od roku 1985 do júna 2017 bolo na Slovensku zaznamenaných 934 prípadov infekcie vírusom HIV. Za posledné tri roky ide o historicky najvyšší výskyt nových prípadov nakazenia vírusom ľudskej imunitnej nedostatočnosti. V susednom Maďarsku či Českej republike je nakazených HIV vyše tritisíc, v Poľsku vyše 20-tisíc, ale na Ukrajine až vyše 270-tisíc.

Zatiaľ kým v Holandsku, Litve, Španielsku, Írsku, Taliansku či dokonca v Rumunsku počet nových HIV infekcií klesá, Slovensko, Česko či Srbsko patria medzi krajiny, ktoré zaznamenávajú výrazný nárast novodiagnostikovaných.

Cieľ 90-90-90

„Cieľom programu organizácie UNAIDS, ktorá spája národné programy boja proti AIDS, je to, aby 90 % ľudí žijúcich s HIV poznalo svoj HIV status. Ďalej to, aby 90 % ľudí diagnostikovaných s HIV užívalo antiretrovírusovú liečbu. A 90 % pacientov na antiretrovírusovej liečbe by malo mať efektívne potlačenú replikáciu vírusu HIV,“ hovorí doktor Azzaden Shunnar z Centra pre liečbu HIV/AIDS v Bratislave.

Dnes už infekcia vírusom HIV nemusí byť smrteľnou nákazou. Je totiž možné kontrolovať ju s pomocou účinných antiretrovírusových liečiv. HIV sa tak vlastne stalo chronickým ochorením, s ktorým je možné žiť a dožiť sa takmer rovnakého veku, ako sa dožívajú zdraví ľudia. HIV pozitívny muž dnes s najväčšou pravdepodobnosťou nezomrie na AIDS, ale skôr na infarkt myokardu. Každý HIV pozitívny pacient by mal byť liečený čo najskôr. Nízke až nezistiteľné množstvo vírusu vďaka účinnej liečbe je totiž najlepšou prevenciou poškodenia imunitného systému, ale aj potenciálneho prenosu infekcie. Navyše vedľajšie účinky liečby sú v súčasnosti výrazne nižšie ako v minulosti.

Účinná liečba

Prvý účinný liek, ktorý dokázal potlačiť vírus HIV, bol objavený v roku 1985. Do klinickej praxe ho uviedli v roku 1987. Monoterapia tejto infekcie (liečba jednou účinnou látkou) však nebola dostatočne efektívna. A tak sa hľadali ďalšie možnosti liečby. V súčasnosti sa na terapiu HIV používa kombinovaná antiretrovírusová liečba, čo znamená tri účinné látky v jedinej tablete. Túto jednu tabletu treba užívať každý deň po celý zvyšok života. Dnešné účinné režimy dosahujú také potlačenie vírusu v organizme, že pacient prakticky nemá zistiteľnú vírusovú nálož v krvi a takisto hladinu CD4+ lymfocytov (bielych krviniek, ktoré HIV napáda) má v referenčnom rozmedzí. Obrovskou výhodou je aj to, že takýto pacient na úspešnej liečbe je minimálne infekčný, čo je ochranou aj pre jeho okolie. Nikdy však nebude úplne vyliečený.

„Pamätám si časy, keď pacienti na našom oddelení zomierali na AIDS, nakazení HIV mali pred sebou 5 –10 rokov málo kvalitného života. V štádiu AIDS prežívali 2 – 3 roky, boli vychudnutí, bojovali s infekciami, najmä s Kaposiho sarkómom (nádorové ochorenie spôsobené vírusom – pozn. red.). Množstvo nových molekúl a jednotabletové režimy prišli v roku 2014 a títo ľudia dnes majú perspektívu normálnej kvality života. Do štádia AIDS sa ani nedostanú,“ vysvetľuje doktorka Mária Vachalíková z Centra pre liečbu HIV/AIDS z Banskej Bystrice.

AIDS ešte stále nesie stigmu vysokonákazlivého ochorenia a život ohrozujúceho stavu. Považuje sa za ochorenie homosexuálov, prostitútok a neverníkov. Opýtajte sa však sami seba, koľkokrát ste pred nechráneným pohlavným stykom zisťovali zdravotný stav svojho partnera?

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.