Častá diagnóza cukrovkárov

Asi pred 3 rokmi Marianne situáciu nepríjemne skomplikoval otlak na ľavej nohe. Ako to často u diabetikov býva, rana miesto toho, aby sa zahojila, prehĺbila sa až ku kĺbu prsta. „Dva roky som chodila od lekára k lekárovi – k chirurgovi, ku kožnej, riešili to, čistili, starali sa o ranu. Na povrchu sa tvorila hrubá vrstva kože, tak to odstrihávali, defekt bol stále väčší a rana sa nie a nie zahojiť. Chodila som do práce, starala sa o 2 malé deti, takže nohu som stále zaťažovala a defekt bol stále väčší a väčší,“ spomína Marianna. Zápalový proces neustupoval a dlhodobé užívanie antibiotík zaťažovalo flóru v hrubom čreve, takže sa postupne pridávali aj iné zdravotné ťažkosti. Situácia začala byť pre ňu veľmi komplikovaná, keď ju počas vyšetrenia oslovil doktor Lang, chirurg z nemocnice v Malackách, a ponúkol je možnosť zapojiť sa do štúdie na novú metódu liečby diabetickej nohy pomocou kmeňových buniek. Povedala som si, že nemám čo stratiť, buď to zaberie, alebo nie a bude hroziť amputácia. Kto má podobné problémy, vie, o čom hovorím. Pán doktor povedal, že zhoršiť sa to nemôže, tak som sa na to dala,“ hovorí Marianna a opisuje spôsob aplikácie: „Liečba začala vyšetreniami, potom nám dali kmeňové bunky z pupočníkovej krvi. Aplikovali nám to formou injekcií do okolia rany a priamo do rany. Trvalo to asi polhodinu a potom asi o 2 týždne to zopakovali. Do 2 mesiacov sa rana na stupaji nohy úplne zatvorila. Rok ma ešte sledovali, naposledy som bola pred pár týždňami a noha je úplne zahojená.

Diabetická noha prináša komplikácie a obmedzenia

Diabetická noha je aj problém sociálny, pretože vyžaduje pravidelné ošetrovanie, dezinfikovanie a preväzovanie rany. Pre pacientov je časovo náročné a obmedzujúce. Takto spomína Marianna na neľahké časy: „Mám dve deti – chlapca a dievča, pričom syn je ťažký astmatik a vychovávam ich sama. Kým som mala tú ranu na nohe, tak sme nikam nemohli ísť, ani na výlet, ani na dovolenku. Veľmi ma to obmedzovalo. Toho roku na jar som však už bola s deťmi v kúpeľoch a môžem povedať, že si to teraz užívame. Alebo sadneme s deťmi na bicykle a ideme do prírody. Dúfam, že to takto bude už nastálo.“

Životospráva a liečebný režim sú pri liečbe dôležité

Keďže liečba nie je hradená zo zdravotného poistenia, je dôležité poznamenať, že po aplikácii kmeňových buniek je nutné prísne dodržiavať liečebný režim a životosprávu. Liečebný režim spočíva v odľahčovaní končatiny, pravidelnom preväzovaní a čistení v chirurgickej ambulancii. Častým problémom diabetikov býva, že zanedbávajú dodržiavanie diéty. Marianna nenechala nič na náhodu: Po aplikácii kmeňových buniek som veľmi prísne dodržiavala pokyny lekára, aj keď som bola tehotná, som si dávala veľký pozor, nechcela som, aby deti dostali diabetes. Aj ja niekedy dostanem chuť na sladké, je leto, láka ma dať si napríklad zmrzlinu, ale pri diabetickej liečbe si treba veľmi strážiť hladinu cukru“ a dodáva: „Keď má človek komplikácie, tak skúša všetko a využije každú pomoc a možnosť, nehľadiac na peniaze. Som šťastná, že som liečbu podstúpila, lebo sa to podarilo. Veľká vďaka patrí pánovi doktorovi.“

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi