Aj keď si to neuvedomujeme, za mnohými problémami s písaním stojí zlý úchop, ktorý sme si vypestovali v detstve. Písanie rozvíja grafomotoriku a nielen to – pri písaní sa aktivuje až 500 svalov, ktorých súčinnosť oživuje centrum mozgu, čím dochádza k lepšej fixácii pamäti a tiež k väčšej sústredenosti.

 

Aké je správne držanie pera?

To, akým spôsobom držíme v ruke pero alebo ceruzku, má veľký význam pri type nášho písma, efektivite písania a aj pri fyzickom zaťažení ruky. Špeciálna pedagogička Světlana Drábová poukazuje na dôsledky vyplývajúce z chybného úchopu pera alebo ceruzky: „Chybný úchop môže zapríčiniť značnú bolestivosť ruky a jej rýchlu únavu. To má za následok chybovosť písania, potenie, stres, a teda aj veľmi nepríjemné pocity detí pri písaní a kreslení.“ Pokiaľ sa deti nebudú cítiť už v skorom veku s perom v ruke pohodlne, môže to u nich vyvolať nechuť ku kresleniu a písaniu.

  • Celá ruka by mala byť uvoľnená vrátane prstov.
  • Ceruzka alebo pero by mali ležať na poslednom článku prostredníka a zhora si ich pridržiavame bruškami palca a ukazováka.
  • Ceruzka alebo pero smeruje k papieru šikmo, nie kolmo, pretože leží v priehlbine medzi palcom a ukazovákom.
  • Prsty by mali byť asi 2 až 3 cm od hrotu písacieho náčinia.
  • Obidva lakte sú položené na doske stola.
  • Zošit spravidla natáčame súbežne s predlaktím (praváci s pravým, ľaváci s ľavým).

 

Vyberte vhodné písacie potreby

Najmä u prváčikov môže správne návyky pri písaní ovplyvniť voľba vhodného pera alebo ceruzky. Pero by preto malo zodpovedať schopnostiam dieťaťa a podporovať správny úchop. Medzi ovplyvňujúce faktory patrí hmotnosť a dĺžka pera, jeho obvod, úchopová zóna, povrch a dizajn. Veľmi dôležitý je aj tvar pera vo verzii pre pravákov alebo ľavákov. Pokiaľ pero ľahko kĺže po papieri, dieťa si pri písaní ľahšie uvoľní ruku a línia ťahu bude plynulá.

 

Začnite so správnym držaním odmalička

Aby sme predišli zlému úchopu a mnohým problémom s tým spojeným, deti by mali už od troch rokov vedieť, ako správne držať ceruzku v ruke. To je dnes možné aj vďaka školským pomôckam, ktoré majú ergonomický tvar. Ten sám nabáda deti na správny úchop. Trojhranný ergonomický dizajn ideálne zapadne do detskej ruky a priehlbinky prirodzene vedú prsty k správnemu držaniu. Vďaka nim dieťa nebude farbičku v ruke otáčať a všemožne ohýbať, ale naučí sa základy správneho držania. Ešte pred prvým kontaktom s písacími potrebami môžete precvičovať zručnosť prstov dieťaťa navliekaním korálikov, hraním s rôznymi stavebnicami či maľovaním prstovými farbami.

 

Správny sed je alfou a omegou

Doma pri kreslení či písaní a neskôr aj v škole za lavicou bežne vidieť deti, ktoré pri písaní doslova ležia na lavici. Alebo sedia bez opory nôh, školáci si nohy často krčia pod seba alebo obtáčajú nohy okolo nôh stoličky. Ak dieťa leží na stole alebo si počas písania podopiera hlavu, nedokáže sa sústrediť, treba ho upozorniť. Špeciálna pedagogička Světlana Drábová  hovorí: „V okamihu, keď deti musia mať zvýšenú pozor-nosť počas hodiny, napríklad majú písať, je dôležité, aby správne sedeli. Základom je zafixovať nohy, to zna-mená nohy musia byť celou plochou položené na podložke. Zohnutie v kolenách nesmie byť menej ako 90 stupňov, päty by mali byť na zemi kolmo pod kolenami. Kolená by mali byť od seba asi na vzdialenosť dvoch pästí. Ruky by mali byť  opreté na stole, ruka, ktorá nepíše, by mala ¬pridržiavať zošit.“
Zlé držanie písacích potrieb nám môže spôsobiť problémy, ktoré by sme si s tým možno nikdy nespájali.

 

Zlý úchop môže spôsobiť aj bolesti hlavy

„Ak dieťa zle drží ceruzku, má spastický – kŕčovitý, úchop, prehnutý ukazovák, spôsobí to, že keď mu stuhnú prsty pri písaní, stuhne mu aj rečové ústrojenstvo. Spomalia sa aj myšlienkové pochody, aj očné pohyby a stuhne celé telo. Preto dieťa, ktoré kŕčovito drží pero, môže mať napríklad aj problémy pri čítaní. S kŕčovitým úchopom a zlým sedením dieťaťa sa môžu dokonca spájať aj bolesti hlavy, pretože ako dieťa zle sedí, skracujú sa mu šijové svaly aj hlavný chrbtový sval a často  tam vznikajú skoliózy, lordózy (zakrivenie chrbtice v driekovej alebo krčnej oblasti).

Tiež nie je jedno, na akom mieste v triede bude váš prváčik sedieť. „Ak má dieťa očnú chybu a sedí ďalej od tabule, môže sa rýchlejšie unaviť. Deti, ktoré nosia okuliare, by mali sedieť vpredu, najďalej v tretej lavici, pokiaľ možno v prostrednom rade v triede. Ak má dieťa poruchu priestorovej orientácie a v jednej triede sedí napravo, v inej naľavo a tabuľa je vždy na inom mieste, dieťa môže mať narušenú pozornosť počas hodín.“

 

Na dieťa môže mať vplyv miesto v triede

„Niekedy môže prekážať aj to, s kým sedí. Aj miesto v lavici má svoj význam. Ak má žiak slabšiu pravú ruku, môže mu prekážať, ak sedí naľavo. Ľavák by mal sedieť v lavici na ľavej strane, aby sa nedrgali, pravák na pravej strane,“ hovorí odborníčka.

 

Ako namotivovať dieťa na správne držanie písacej potreby?

Ak vidíte, že dieťa drží ceruzku nesprávne, upozornite ho na chybu a opravte ho. Prehnutý ukazovák znamená príliš veľký tlak na písaciu potrebu. Takýto spôsob písania môže vyústiť až do bolestivosti prsta a kŕč. Dieťaťu môžete jednoducho vysvetliť správne držanie preňho zrozumiteľnou, hravou formou: prostredník je postieľkou pre ceruzku, ukazovák vankúšikom a palec perinkou, ktorou sa ceruzka prikryje. Pretože ak ležíme v posteli, vankúš aj perinka sú mäkké a nikde nás to netlačí. Ak by dieťa počas písania znovu stiahlo prostredník vedľa ukazováka a držalo ceruzku nesprávne, nekarhajte ho, ale upozornite, že ceruzka zase spadla zo postieľky. Ak dieťa tlačí pri písaní na ukazovák, povedzte mu: „Ten vankúš ale tlačí!“ Tak bude mať dieťa pocit, že nie je nešikovné, a hravou formou si osvojí správne držanie ceruzky a neskôr pera.

 

Varovné príznaky pre rodičov:

  • dieťa nechce písať
  • veľká chybovosť
  • dieťa zle číta
  • príliš dlho si píše úlohy
  • často chodí počas robenia úloh na záchod
  • často si robí prestávky na čokoľvek, len aby sa nemuselo venovať písaniu – zistiť, čo je príčina, môže to byť zlý úchop, ale aj iné príčiny, napríklad dysgrafia, dyskalkúlia, dysortografia – v tej chvíli by mal nastúpiť špeciálny pedagóg, ktorý zistí príčinu a pomôže s riešením problémov žiaka
  • signálmi, že niečo nie je v poriadku môže byť aj hryzenie pasteliek, trhanie si vlasov, obhrýzanie nechtov – dieťa má v sebe nahromadené vnútorné napätie a potrebuje ho vyventilovať von
  • hojdanie na stoličke – znamená nepozornosť, nudím sa, ale môže to byť spôsobené aj problémom, keď dieťa nestíha písať a nevie, čo s tým.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.