Ak prežívame fyzickú bolesť, zájdeme úplne automaticky k lekárovi a nik sa za to nehanbí. Lekár nás vyšetrí a na boľačku predpíše mastičku či tabletku. Čo ale robiť, keď nás „bolí“ duša? Realita je, žiaľ, stále taká, že väčšinou bojujeme s problémami svojpomocne a neraz sa dlhé týždne, mesiace ba i roky utápame v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii. V tom lepšom prípade si nájdeme „bútľavú vŕbu“ a so svojimi starosťami sa zdôveríme blízkej osobe, v horšom prípade sa snažíme nájsť útechu na dne pohárika s alkoholom, alebo s pomocou iných omamných látok. To je však zaručená cesta do pekla a nie k vytúženému uzdraveniu! Navyše, niektoré psychické problémy bývajú tak spletité a komplexné, že myslieť si, že vám s nimi pomôžu trebárs hodinové telefonáty s trpezlivou kamarátkou je pomerne naivné…

Terapeutov nemajú len celebrity

Pritom si stačí uvedomiť, že odborná pomoc psychoterapeuta by dušu uzdravila rovnako účinne ako napríklad skúsený zubár pokazený zub. V našej spoločnosti však bohužiaľ stále prevláda mylná predstava, že návšteva psychoterapeuta je akousi známkou slabosti, či dokonca závažného duševného ochorenia. Že takáto sedenie absolvujú ľudia na pokraji šialenstva a že hrozí okamžitý prevoz do liečebne. To sú ale vyhrotené scenáre. Stačí sa pozrieť za „veľkú mláku“, kde osobný psychoterapeut už dávno nie je len výsadou zhýralých filmových hviezd. „Vyhľadať terapiu nie je zlyhaním, naopak je to známka toho, že máte guráž spoznať sám seba, a to chce veľa odvahy,“ potvrdzuje psychoterapeutka Jana Jonáková. „Koncom minulého storočia sa začala rozvíjať psychoterapia zameraná na rozvoj osobnosti. Nepracuje s diagnózou, ale s človekom, jeho schopnosťami a zručnosťami, ktoré sa snaží rozvíjať tak, aby jedinec uniesol záťaž dnešnej doby,“ upresňuje problematiku odborníčka.

Dnešná doba môže byť často náročná

Ako teda rozpoznať, že by bolo dobré vyhľadať pomoc? Signály sú jasné: „Ak si dlhodobo neviete rady, neviete ako ďalej, ste pod veľkým tlakom, strácate vitalitu, ste smutní, trpíte pocitmi, ktorým nerozumiete, máte strachy a obavy, zle spíte, opakovane v niečom zlyhávate, potrebujete si niečo „upratať v hlave“, siahate častejšie, než je obvyklé, po lieku na tlmenie bolesti, po alkohole, máte nezdravý vzťah k jedlu (prejedanie, zvracanie), trpíte bolesťami, ste často alebo dlhodobo chorí, staráte dlhodobo o chorého člena rodiny, a ste tak vo veľkej záťaži, prechádzate krízou vo vzťahu, trápite sa pre zamestnanie či kolegov, riešite finančné problémy…“ zhŕňa obrovské spektrum ťažkostí Jana Jonáková. V každom z týchto prípadov zahoďte predsudky či ostych a určite vyhľadajte pomoc psychoterapeuta.

V inom prípade sa môže stať, že si všimnete, že psychoterapeutickú radu by potreboval niekto z vašich blízkych. Nebýva výnimkou, že si tento človek cez všetky problémy neuvedomuje, že cesta zo začarovaného kruhu skutočne existuje. Vtedy mu môžete ukázať smer. Ale pozor, mali by ste tak konať s najvyššou mierou empatie a pomoc odborníka mu odporučiť citlivo s ohľadom na jeho nastavenie.

Čo ma čaká na terapii?

Počas sedenia sa rozoberajú témy, ktoré navrhuje dotyčný. Terapeut je mu akýmsi sprievodcom na ceste jeho terapiou. „Psychoterapia je náročná, pretože nemožno preniesť „prácu“ na terapeuta, tak ako je to napríklad pri liečení telesných ťažkostí, kedy problém rieši za pacienta lekár a pacient čaká, až bude uzdravený. V psychoterapii je celá ťarcha úlohy na klientovi, on sám musí prejsť tŕnistou cestou, aby sa dostal k vytýčenému cieľu,“ vysvetľuje Jana Jonáková.

Počet sedení je individuálny, jednoznačne však platí, že čím skôr s terapiou začnete, tým rýchlejšie bude vaša ťažkosť spracovaná. Ak chodíte po svete roky aj desiatky rokov s problémom, tak ho nemôžete vyriešiť v priebehu dvoch týždňov… Existujú rôzne terapeutické prístupy založené na rôznych princípoch, niektoré prinášajú zdanlivo rýchly efekt, ale často tu platí: Rýchlo nadobudol, rýchlo stratil. Terapia môže trvať týždne, mesiace, pri komplikovaných prípadoch i roky. Ale už po prvých sedeniach prináša človeku úľavu.

Rodičovstvo niekedy zmáha

Mať deti je pre mnohých zmyslom života. Avšak málo sa hovorí o tom, že rodičovstvo je rehoľa spojená s odriekaním a plným nasadením, tiež s únavou a večným nevyspaním. Nie je nič zlého si priznať, že na niečo nestačíte, že niečo nestíhate či nezvládate, že sa niekedy zlostíte a všetkého máte po krk. Byť rodičom ešte neznamená, že ste superman. Dobré je si nechať pomôcť, nájsť si čas pre seba, tráviť chvíle len s partnerom, alebo sa proste „len“ vyspať. Že nemá kto postrážiť deti? Riešenie vždy existuje, stačí chcieť ho nájsť. Aj v týchto prípadoch môže pomôcť psychoterapia. Veď spokojní rodičia majú spokojné deti.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.