Život so syndrómom dráždivého čreva nie je vôbec jednoduchý. 49-ročná pacientka Petra hovorí: „Kvôli neznesiteľným bolestiam brucha niekedy nie som schopná ani vstať z postele. Kľačím na zemi na kolenách a nepomáha mi vôbec nič, nie som schopná sa ani pohnúť. Väčšinou musím skrátka počkať, kým to prejde. Raz to trvalo viac než pol hodiny. Myslela som si, že mám črevnú koliku alebo niečo také. Vtedy som sa doslova plazila po štyroch do vane a osprchovala si brucho teplou vodou. To mi od bolestí pomáha.“

Ako sa prejavuje dráždivé črevo?

„Pre dráždivé črevo sú typické bolesti brucha sprevádzané problémami s vyprázdňovaním stolice – zápchou alebo hnačkou. Častým problémom býva tiež nafukovanie a pocit brušného diskomfortu. Aj napriek tomu, že ide o veľmi častý problém, nejde o závažné ochorenie. Pokiaľ je diagnóza stanovená správne, nie sú títo pacienti ohrození vo zvýšenej miere ani rakovinou hrubého čreva či iným závažným ochorením,“ hovorí lekár Peter Minárik, známy gastroenterológ a obezitológ. Syndróm dráždivého čreva (často tiež označovaný skratkou IBS z anglického Irritable Bowel Syndrome) môže byť spojený s chronickou únavou, poruchami spánku, bolesťami hlavy, svalov a chrbta alebo výkyvmi nálady (ktoré ochorenie ďalej, ako v začarovanom kruhu, zhoršujú). Tento syndróm sa objavuje tiež u  6 – 14 % školákov. Na rozdiel od vážne chorých sú ľudia na svoje zdanlivo banálne zdravotné komplikácie často sami. Či už z pocitu hanby, alebo kvôli bagatelizovaniu a presvedčeniu, že diéta všetko spraví, sa boja o nepopulárnych príznakoch hovoriť, a to často aj s rodinou. K lekárovi sa tak dostane iba necelá tretina z nich. Málokto sa hanbí povedať, že musel zostať doma, pretože mal črevnú chrípku alebo zjedol niečo zlé. Prečo sa teda bojíme zdôveriť s tým, že rovnakými príznakmi trpíme častejšie?

Čo nám spôsobuje ťažkosti?

Neexistuje jedna univerzálna príčina vzniku, často sa na ňom podieľa viac faktorov. Medzi najdôležitejšie patria dlhodobý stres, narušenie bakteriálnej flóry čreva, väčšia dĺžka čreva, väčšia citlivosť mozgu na niektoré podnety, v minulosti prekonaná infekcia tráviaceho traktu alebo niektoré potravinové alergie vedúce k zmene fungovania imunitného systému v čreve. Práve stres je pritom príčinou, ktorej je v poslednom čase venovaná veľká pozornosť. Stres totiž prepne naše telo do obranného režimu a u mnohých ľudí sa napätie prenáša práve do tráviacej sústavy a ovplyvňuje tak priebeh a frekvenciu záchvatov syndrómu. Skutočnosť, že sa zdravotné komplikácie objavujú častejšie, môže viesť k novému stresu a strachu z atakov. Následkom potom môže byť výrazné zníženie kvality života – ataky ochorenia narušujú denný režim, ľudia sa obmedzujú v jedle a kvôli obave z nepríjemných situácií sa vyhýbajú športovým aktivitám, dlhším cestám a spoločnosti.

Stanoviť diagnózu býva problém

Kvôli rôznorodosti príznakov syndrómu dráždivého čreva je zložitá aj diagnóza. Tá spočíva v prvom rade vo vylúčení iných závažných ochorení. „Podobné prejavy ako dráždivé črevo môžu sprevádzať celý rad ochorení, napríklad črevné zápaly, celiakiu, divertikulárnu chorobu alebo rakovinu hrubého čreva. Vzácnejšie sa takto môžu prejavovať aj ochorenia iných orgánov – napríklad obličiek, diabetes alebo depresia. Správna diagnóza preto vyžaduje vylúčenie iných chorôb, a to predovšetkým v situácii, keď sa objavia niektoré alarmujúce prejavy, napríklad nechutenstvo, chudnutie alebo krvácanie v stolici,“ pokračuje lekár. Diagnózu syndróm dráždivého čreva alebo IBS pritom pravdepodobne budete počuť, pokiaľ máte bolesti brucha sprevádzané nafukovaním, hnačkou alebo, naopak, zápchou najmenej 3-krát mesačne dlhšie než 6 mesiacov.

Ktorý typ ochorenia trápi vás?

Syndróm dráždivého čreva môžeme podľa príznakov rozdeliť na 3 typy, pričom pri každom je potrebné zvoliť iné režimové opatrenia:

IBS sprevádzaný hnačkami

Príznakom sú bolesti brucha súvisiace s riedkymi stolicami (niekedy s obsahom hlienu) a častejším alebo náhlym nutkaním si odskočiť. Tieto príznaky pritom vyrieši iba návšteva toalety, po ktorej dôjde k dočasnému zlepšeniu. K zmierneniu príznakov prispieva úprava jedálneho lístka a probiotická liečba doplnená o tzv. probiotické kvasinky s menej obvyklým názvom Saccharomyces Boulardii (na trhu existuje niekoľko voľne predajných prípravkov s touto kvasinkou, niektoré dokonca v kombinácii s ďalšími probiotickými kmeňmi).

IBS sprevádzaný zápchou 

Príznakom sú bolesti brucha spojené so zápchou, tvrdou alebo hrudkovitou stolicou a s problémami pri vyprázdňovaní, ku ktorému dochádza obvykle menej než 1-krát za tri dni. V tomto prípade je dôležitý nielen príjem probiotík, ale tiež vlákniny. Aj pri pestrom a vyváženom jedálničku je však pomerne náročné zaradiť toľko vlákniny, koľko je potrebné, preto aj v tomto prípade sú vhodné doplnky stravy dostupné v lekárni.

IBS zmiešaného typu (striedanie zápchy a hnačky) sprevádzané nafukovaním

Nafukovanie a diskomfort  môžu byť nielen samostatnými prejavmi syndrómu dráždivého čreva, ale môžu tiež sprevádzať príznaky zápchy. Nafukovanie a pocit plnosti sú následkom nadmernej tvorby črevných plynov. Riešením je zodpovedajúca úprava jedálneho lístka, probiotiká a doplnky s tráviacimi enzýmami. Tie v našom tele pomáhajú tráviť ťažko stráviteľné jedlá, uľahčujú rozklad makroživín a vstrebávanie mikroživín, znižujú množstvo cukrov, ktoré sa dostanú do hrubého čreva, a tak znižujú nafukovanie.

Otestujte sa

  1. Mávate bolesti brucha minimálne 3x do mesiaca?
  2. Sú tieto bolesti brucha spojené s jedným z ďalších príznakov: zápcha, nafukovanie, hnačka?
  3. Opakujú sa tieto problémy dlhšie než tri mesiace?
  4. Stáva sa vám, že kvôli zažívacím problémom musíte prerušiť svoje plány či upraviť svoj denný režim?
  5. Zhoršujú sa vaše problémy v období stresu?

Pokiaľ ste odpovedali 2- a viackrát áno, je možné, že trpíte syndrómom dráždivého čreva. Vyplňte si podrobnejší test na www.cojeIBS.sk. V prípade pozitívneho výsledku je dôležité začať čo najskôr s liečbou. Vhodné sú probiotiká, ktoré by mali byť doplnené o ďalšiu špeciálnu zložku v závislosti na prevládajúcom príznaku. V prípade opakovaných bolestí brucha spojených s hnačkou probiotické kvasinky Saccharomyces Boulardii, pri bolestiach spojených so zápchou vlákninu a pri ťažkostiach spojených s nafukovaním tráviace enzýmy.

8 vecí, ktoré pre seba môžete urobiť pri bolestiach brucha

  1. Píšte si

Predtým, než začnete so zmenou režimu, je vhodné zistiť, čo príznaky vyvoláva. Najpriamejšou cestou je denník. Ten by mal obsahovať informácie o jedálničku, pohybe, stresových situáciách a poznámku, či sa v daný deň objavili nechcené príznaky. Pri konzultácii s lekárom vám bude denník pomocníkom.

  1. Upravte svoj jedálny lístok

Keďže individuálne príznaky sa pri syndróme dráždivého čreva líšia, je dôležité prihliadnuť na to aj pri dodržiavaní jedálnička. Konkrétne odporúčania sa líšia podľa príznakov. Prvým krokom je vytipovať a vylúčiť jedlá, ktoré fungujú ako spúšťače vašich problémov (líšia sa podľa typov príznakov). Denný príjem energie by mal byť rozdelený do piatich menších porcií. Dobré je pritom plánovať vo-pred a pripraviť si jedlo vopred, aby sa ráno nestalo prvou stresovou situáciou. Tiež sa vyplatí vyhradiť si na jedlo dostatok času.

  1. Probiotiká podporia črevá

Črevné baktérie, ktoré udržujú náš tráviaci systém v rovnováhe, sú veľmi citlivé, a rovnováhu tak môžu narušiť nielen zloženie jedálneho lístka, ochorenie a užívanie liekov, ale aj celkový životný štýl a stres. Každé narušenie rovnováhy pritom vedie k menej či viac závažným problémom. Probiotiká predstavujú vhodný spôsob, ako správnu činnosť čriev podporiť. V prípade IBS je možné ich účinok podporiť doplnením o ďalšie špecifické zložky podľa akútnych príznakov.

  1. Pohyb prospeje telu aj duši

Pri pohybe je dôležitá pravidelnosť, preto je dobré vybrať si takú činnosť, ktorá vás baví. Na pohyb by ste si mali nájsť čas minimálne 3-krát týždenne 20 – 30 minút. Pokiaľ sa ale aktuálne necítite dobre, občasná jednodenná prestávka iste nevadí. Ale pozor, nie všetky športy sú pre ľudí trpiacich syndrómom dráždivého čreva vhodné. Počúvajte svoje telo a vyhnite sa napríklad posilňovaniu brušných svalov alebo skákaniu, pokiaľ u vás zhoršujú hnačku. Naopak, vhodný je nordic walking, jazda na bicykli (so sebou si zabaľte radšej vlhčené obrúsky), tanec, taj-či, joga alebo pilates.

  1. Pokúste sa spomaliť

Je jasné, že to sa jednoducho povie, ale horšie urobí. Keďže na rozvoji syndrómu dráždivého čreva sa podieľa do veľkej miery stres, je pravidelný odpočinok a venovanie sa koníčkom, rodine a priateľom dôležitou súčasťou liečby. Pri rozhodovaní o tom, ako budete tráviť voľný čas, je dôležitý hlavne váš dobrý pocit a spokojnosť. Keďže všetko sa začína ráno, nastavte si budík s dostatočným predstihom.

  1. Nie ste na to sami

Téma črevných komplikácií je iste nepríjemná, ale myslieť si, že si priatelia nič nevšimli, je naivné. Budú radi za dôveru, ktorú im prejavíte tým, že sa im zdôveríte. Navyše, väčšina z nich má skúsenosti s črevnou chrípkou alebo pokazeným jedlom, a tak budú vedieť, o čom hovoríte. Pokiaľ svoje pocity chcete zdieľať s ľuďmi, ktorí trpia rovnakými problémami, pozrite sa na niektorú z diskusných skupín, ktoré sa téme syndrómu dráždivého hrubého čreva venujú na internete. Nepodceňujte ani rady lekárnika. Pokiaľ vám prekáža prítomnosť ďalších nakupujúcich v lekárni, vyčkajte na vhodnú príležitosť a opýtajte sa, aký prípravok by vám odporúčal na dlhodobé riešenie problémov. Erudovaný lekárnik už bude vedieť, ako sa správne opýtať, aby identifikoval, čo vás trápi a ako vám najlepšie pomôcť. Pri dlhodobejších komplikáciách je tiež vhodná konzultácia s gastroenterológom alebo psychológom.

  1. Užívajte si každý deň

Pre mnohých z nás je základom stereotyp. Zamyslite sa, či v ňom nie sú veci, ktoré neradi robíte a s ktorými je možné prestať. Skúste nájsť aj na stresových situáciách niečo pozitívne – pri rannej do-pravnej špičke premyslite, čo je nutné urobiť cez deň; pri čakaní v rade naplánujte víkend. Snažte sa, aby zdravotné komplikácie obmedzovali váš život čo najmenej. Pokiaľ sa zdôveríte priateľom, iste nájdete spoločné aktivity, ktoré budú vyhovovať všetkým.

  1. Nevzdávajte to

Je dôležité počítať s tým, že zmena sa neprejaví okamžite. Pri úprave životného štýlu je potrebné vy-držať. Nič sa nevyrieši samo a vaša námaha bude odmenená tým, že sa príznaky zmiernia a budú prichádzať menej často.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.