Pokiaľ ide o udržanie dobrého zdravia ústnej dutiny, môžeme potvrdiť, že klasické, ako aj elektrické zubné kefky účinne odstraňujú zubný povlak. Každá z nich má však svoje jedinečné výhody a vlastnosti. Poďme sa im teda pozrieť na zúbok.

 

Výhody klasických zubných kefiek

Dostupnosť

Klasické zubné kefky majú širokú škálu tvarov, veľkostí, farieb a vlastností. Ich veľkou výhodou je, že si ich môžete zakúpiť takmer kdekoľvek – v drogérii, v potravinách či v lekárni. A dokonca, ak sa rozhodnete neskoro večer prespať mimo domova, zoženiete ich trebárs aj na čerpacej stanici.

 

Cena

Priemerná klasická zubná kefka stojí zlomok svojho elektrického náprotivku. A hoci klasické zubné kefky je potrebné vymeniť každých pár mesiacov, sú nákladovo efektívnejšie.

 

Žiadne nabíjačky a batérie

Okrem zubnej pasty nič nepotrebujete. Je to skrátka ideálny parťák na cesty.

Nevýhody klasických zubných kefiek

Správna technika

Klasické zubné kefky neurobia prácu za vás tak, ako by to bolo v prípade elektrických kolegov. Dbať o správnu techniku čistenia zubov musíte teda sami. Ak si ňou nie ste istí, poraďte sa so svojím zubárom alebo poproste dentálneho hygienika o pomoc. V opačnom prípade (aj keď si zuby pravidelne dvakrát denne čistíte) sa trošku míňate účinku.

 

Výhody elektrických zubných kefiek

Lepšie odstraňovanie zubného povlaku

Aj keď takmer každá zubná kefka dokáže účinne pracovať, výskum naznačuje, že elektrické zubné kefky sú účinnejšie pri odstraňovaní a znižovaní zubného povlaku. Prečo vlastne? Rotačné alebo sonické zubné kefky vykonávajú rotačno-oscilačný alebo vibračný pohyb. Ten rozkmitá vlákna na kefke, zároveň aj tekutinu v ústach a častice povlaku, ktorý je následne jednoduchšie odstránený zo zubného povrchu.

 

Ľahší pohyb

Elektrické zubné kefky robia väčšinu práce za vás – to znamená, že minimalizujú potrebu správnej techniky čistenia a vy sa tak môžete sústrediť viac na presúvanie z jednej časti chrupu na druhú. A keďže na ne nie je potrebné vyvíjať silný tlak, tieto kefky sú skvelou alternatívou pre ľudí s obmedzenou obratnosťou – napr. pre starších ľudí či ľudí s artritídou.

 

Vstavané časovače

Každý zubár vám potvrdí, že optimálne čistenie zubov má trvať minimálne dve minúty. Ale koľkí z nás skutočne strávia čistením presných 120 sekúnd? Pri najbližšom čistení zubov s klasickou kefkou si skúste tento proces stopnúť a uvidíte. Ak sa vám to nepodarí, elektrická kefka ponúka riešenie v podobe časovača, ktorý vám oznámi koniec čistenia. Vďaka tejto funkcii si môžete byť istí, že vaše zuby sú dôkladne vyčistené.

 

Bezpečnosť ďasien

Elektrické zubné kefky sú bezpečné pre sklovinu a ďasná, pretože čistia zuby jemne, ale dôkladne. Dokonca existujú aj modely s indikátorom tlaku, ktorý vás upozorní, že na zuby príliš tlačíte. Pri nadmernom tlaku na zuby sa môže totiž zubná sklovina opotrebovať a spôsobiť bolesť, citlivosť a zvýšené riziko zubného kazu.

 

Zábava pre deti

Elektrické zubné kefky môžu vniesť trochu zábavy pre inak nudnú aktivitu, najmä v čase, keď sú deti už trochu podráždené. Niektoré kefky dokonca prehrávajú zábavnú pieseň ako časovač, zatiaľ čo iné blikajú.

Nevýhody elektrických zubných kefiek

Náklady

Čo si budeme klamať – elektrické zubné kefky sú v niektorých prípadoch oveľa väčšou investíciou ako klasická verzia. A čo viac, hlavice elektrických zubných kefiek treba pravidelne vymieňať, takže utratíte o čosi viac.

 

Trvanlivosť

Rovnako ako klasická zubná kefka, aj tá elektrická niečo vydrží a používať ju môžete dookola. Až kým vám jedného dňa nespadne na tvrdú podlahu a neohlási svoj koniec. Aj to je jednou z nevýhod elektrických zubných kefiek, s ktorou by ste mali rátať.

 

Nabíjanie

Predstavte si, že ráno ponáhľate, ale vaša elektrická kefka zlyhala. Alebo lepšie povedané, vy ste zlyhali, keď ste si ju večer predtým zabudli nabiť. Neostáva vám už nič iné, len použiť starú dobrú klasickú verziu.

Či už ste zástancom klasického čistenia zubov, alebo ste podľahli trendu elektrických zubných kefiek, dôležitá je v prvom rade pravidelná a správna starostlivosť o ústnu hygienu. A na tú by sme rozhodne nemali zabúdať ráno ani večer.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi