Zbohom PMS

V priebehu jedného alebo dvoch týždňov pred menštruáciou môže predmenštruačný syndróm (PMS) spôsobiť množstvo fyzických a emocionálnych príznakov – od bolesti prsníkov, bolesti hlavy až po chuť k jedlu a podráždenosť. Teraz, keď už prechádzate do obdobia menopauzy, si konečne môžete užívať život bez hormonálnych výkyvov nálad. Tešíte sa?

 

Sex bez starostí

Koniec menštruácie pre vás znamená možnosť užívať si zdravý intímny život bez rizika nechceného tehotenstva. Dokonca mnoho žien považuje sex za príjemnejší, keď si už nemusia dávať pozor.

 

Koniec nákupom ženských výrobkov

Priznajme si to – pre väčšinu žien je obdobie menštruácie menej ako príjemné. Aj keď sme si zvykli na rutinu a nepohodlie raz za mesiac, budete ťažko hľadať ženu v menopauze, ktorej by chýbal nákup tampónov či vložiek. A ešte ťažšie by ste našli takú, ktorá by chcela bojovať proti účinkom PMS. Kŕče, zmeny nálady, nadúvanie a tiež pravidelné náklady na ženské produkty vás už naďalej trápiť nebudú.

 

Už žiadne hormonálne bolesti hlavy

Ak máte migrény alebo bolesti hlavy spojené s menštruačným cyklom, trpíte hormonálnymi bolesťami hlavy, ktoré sú zvyčajne sprevádzané zvracaním, citlivosťou na svetlo alebo zvuk a nevoľnosťou. Vyskytujú sa z dôvodu kolísajúcich hladín hormónov počas menštruačného cyklu. Po menopauze však klesá hladina estrogénu a progesterónu a často klesá aj počet hormonálnych bolestí hlavy. Ak ste teda v tomto období trpeli migrénou, môžete sa tešiť na zlepšenie.

Spoznávanie samej seba

Menopauza je ideálnym obdobím na to, aby ste prehodnotili svoj život. Možnosť odchodu do dôchodku, zníženie pracovného času či mnohé ďalšie faktory vám umožnia zamyslieť sa nad tým, ako využiť voľný čas. Prehodnoťte svoje vzťahy, koníčky, spôsoby starostlivosti o svoje zdravie a rozhodnite sa, čomu venujete svoju energiu. Nájdite samu seba a nebojte sa nových výziev.

 

Zvýšená starostlivosť o svoje zdravie

Kedy máte viac času na starostlivosť o seba, ak nie v období menopauzy? Buďte ochotné robiť zmeny, ktoré udržia alebo zlepšia vaše zdravie. Začať môžete pravidelnými zdravotnými prehliadkami, ako je napríklad mamografické vyšetrenie. Rovnako dbajte na vyváženú stravu s nízkym podielom tuku a vysokým obsahom ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na pravidelnú fyzickú aktivitu – od chôdze, bicyklovania po záhradníctvo a domáce práce. Popritom však nezabúdajte na oddych a psychické uvoľnenie.

 

Nové priateľstvá

Pamätáte sa, kedy ste dostali prvú menštruáciu? Alebo ako ste sa o tejto životnej zmene zdôverili svojim kamarátkam? To isté sa deje aj počas menopauzy. Hovoriť a často aj žartovať s inými ženami o príznakoch menopauzy, ktoré zažívate, vás ubezpečí, že v tom nie ste sama. Tak sa nebojte a rozvíjajte nové priateľstvá, pretože aj táto etapa života má svoje svetlé stránky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 2.8/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi