Každý z nás sa minimálne raz stretol s tým, že v noci nedokázal zaspať alebo sa zobudil o druhej či tretej nad ránom a hodinu či dve len tak zízal do plafóna. Dôvodom takýchto stavov môžu byť rôzne osobné problémy, situácie, ktoré sme cez deň zažili, ale aj ochorenia, zmena prostredia, dokonca aj počasia, na niekoho vplýva spln mesiaca. Väčšinou tieto stavy po pár dňoch prejdú. Problémom je ale dlhodobá nespavosť, ktorou trpí až 35 percent populácie.

NA TOTO SI DAJTE POZOR

Náš spánok ovplyvňuje množstvo vecí. Najčastejšie nám v spánku bráni:

Svetlo z ulice – dbajte na zatemnenie spálne, inak môžete ťažko zaspávať alebo sa v noci budete prebúdzať. Keď nespíte v úplnej tme, je narušená tvorba melatonínu, hormónu, ktorý posilňuje imunitu a chráni nás aj pred rakovinou.

Elektromagnetický smog – citlivý organizmus naň môže reagovať poruchami spánku, preto v spálni nemá čo robiť žiadny prístroj zastrčený v elektrickej zásuvke, treba vypnúť mobil aj wifi sieť.

Užívanie liekov a vitamínov – mnohé lieky spôsobujú problémy so spánkom a vitamínové doplnky vás zase môžu nabudiť, preto ich neužívajte krátko pred spaním.

Psychické choroby – je to začarovaný kruh: depresia, úzkosť, syndróm vyhorenia a iné psychické poruchy spôsobujú nespavosť a, naopak, nespavosť výrazne zvyšuje riziko psychických chorôb, a to najmä depresie a syndrómu vyhorenia.

Nadmerná fyzická aktivita a práca – keď večer pred spaním cvičíte, organizmus sa preberie a ťažšie upadá do spánku. Aj keď naplno pracujete na počítači do neskorých hodín, nepodarí sa vám len tak ľahnúť si a zaspať, lebo mozog šliape naplno. Minimálne hodinu pred spaním sa odporúča chystať sa už na odpočinok, môžete čítať alebo sa venovať ručným prácam, človek by sa už mal stíšiť a pomaličky „vypínať“.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.