Cukrovka za volantom? Toto vám hrozí

Vlastníctvo vodičského preukazu patrí v súčasnej dobe k samozrejmostiam praktického života. Diabetickí pacienti nie sú výnimkou. Ako ovplyvňuje táto diagnóza v bežnom živote vodičov?

Cukrovkárov za volantom ohrozuje najmä hypoglykémia. Ide o nebezpečný stav, kedy hladina glukózy v krvi klesne pod kritickú hodnotu. „Následne sa dostavia symptómy ako potenie, búšenie srdca, bolesti hlavy či podráždenosť,” objasňuje predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti, doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

Zhoršenie mozgovej činnosti, ktoré je ďalším logickým následkom, môže bezprostredne ohroziť nielen samotného vodiča, ale aj ďalších účastníkov cestnej premávky. Prejavuje sa totiž spomaleným a často chybným rozhodovaním, nerozoznávaním okolia či rozmazaným videním. Tieto stavy zhoršujú reakčné schopnosti vodiča a môžu tak zapríčiniť dopravnú nehodu.

Okamžitou pomocou v takýchto prípadoch je rýchle užitie vstrebateľných cukrov, napríklad v podobe hroznového cukru, no postačí aj sladený nápoj. Príznaky zvyčajne ustupujú do 15 minút.

Najlepšia prevencia je kontrola

Ešte užitočnejšie je však hypoglykémii predchádzať, a to platí najmä za volantom. Touto zásadou sa riadia nové pravidlá EÚ pre vodičov – diabetikov. Na Slovensku ich nie je málo: podľa štatistík Policajného zboru SR má u nás vodičský preukaz približne 200-tisíc diabetických pacientov.

Doterajšia legislatíva bola v tomto smere k diabetikom pomerne benevolentná. K vydaniu vodičského preukazu im stačilo podstúpiť pravidelné vyšetrenie a dodať lekársky posudok.

Od Nového roka by však mali tisícky diabetikov za volantom čakať zmeny. Na svedomí ich má nová smernica EÚ za účelom zvýšenia bezpečnosti premávky. „Každý vodič, ktorý nesie riziko vyvolania hypoglykémie, musí od 1. januára 2018 preukázať primeranú kontrolu diabetu a pochopenie rizika, ktoré s ním súvisí. V praxi to znamená, že vodič  – diabetik môže viesť vozidlo iba v stave, keď mu hypoglykémia nehrozí,” približuje Plk. Ing. Ján Ignaták, riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia PZ.

Zvýši sa vďaka novým, prísnejším pravidlám pre diabetikov bezpečnosť na cestách? Experti veria, že áno. Nové požiadavky totiž rátajú s tým, že vodiči s cukrovkou budú v dôsledku uvedenia nových pravidiel do praxe častejšie a najmä svedomitejšie kontrolovať svoju diagnózu, a to predovšetkým monitorovaním hladiny cukru v krvi. Práve jej hodnota je pre vznik hypoglykemického stavu kľúčová.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi