Polievky sú plné vitamínov a minerálnych látok, ktoré sa uchovávajú aj po uvarení, dokonca niektoré sa v takomto stave ľahšie vstrebávajú ako začerstva – napríklad betakarotén z mrkvy či lykopén z paradajok. Polievky sú tiež ideálne pre ľudí, ktorí majú ťažkosti so žlčníkom, alebo sú po jeho odstránení. Dodajú silu, keď sa zotavujete po chorobe, podporujú chuť do jedla. Vývary, pripravené z mäsa a kostí, sú zdrojom kolagénu – bielkoviny dôležité najmä pre zdravé kosti, kĺby, funkčné svaly, pokožku, pevné nechty a vlasy. Keď chcete posilniť svoje kĺby, zabudnite na gumené medvedíky – je to len mýtus. Za to mäsový vývar vám pomôže.

Zeleninové polievky posilňujú zdravie čriev, zlepšujú ich pohyblivosť, čím odstraňujú problémy s trávením a so zápchou. Pomáhajú tak predchádzať rakovine hrubého čreva a konečníka. Posilňujú imunitu a sú vhodným diétnym jedlom po prekonaní žalúdočnej infekcie a zápale čriev. Domáci mäsový vývar, najčastejšie slepačí, podávali v minulosti ženám po pôrode, vďaka takejto strave sa rýchlejšie dostali do kondície a ľahšie prekonali nástrahy šestonedelia. Husté zapražené polievky zase ženy jedli, keď chceli podporiť tvorbu materského mlieka.

Pozor na instantné chute

Polievky sú chutným a zdravým jedlom, tie instantné z vrecúška, téglika či plechovky však jedávajte skôr výnimočne. Napríklad aj preto, lebo väčšinou obsahujú viac soli a sodíka, ktorý zvyšuje krvný tlak a môže prispieť k srdcovým ochoreniam. Nevhodné sú tiež známe ázijské cestovinové instantné polievky, ktoré môžu obsahovať aj veľa nezdravého tuku, čo zvyšuje riziko cukrovky aj obezity. Ľudia, ktorí pravidelne jedia takéto polievky, môžu mať zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi, čo vedie k cievnym problémom a metabolickému syndrómu (následkom čoho vzniká cukrovka, zvyšuje sa riziko mŕtvice aj infarktu). Okrem toho ázijské instantné polievky môžu obsahovať škodlivé konzervačné látky, ktoré vo vyššom množstve majú karcinogénne (rakovinotvorné) účinky a pri dlhodobom užívaní aj nebezpečne pôsobia na endokrinný systém zodpovedný za produkciu dôležitých hormónov.

Spokojné bruško

Podľa odporúčania zdravotníckej organizácie American Heart Association by sme mali denne zjesť osem porcií zeleniny a ovocia – túto normu splníte aj vďaka polievkam. Okrem toho sú zdrojom tekutín, takže sú plnohodnotnou súčasťou pitného režimu, na ktorý počas chladnejších dní zabúdame.

Strukovinové a mäsové polievky dodajú telu bielkoviny a železo, zeleninové obsahujú napríklad vitamíny A a menšie množstvo céčka. Mliečne sú zdrojom vápnika a v rybacích je vitamín D. Keď sa v polievke vyvaria kosti, ktoré sú zdrojom vápnika, fosforu či jódu, pozitívne ovplyvňuje nervové funkcie, chráni svaly pred kŕčmi, čo je dôležité napríklad pri potení (pri pohybe alebo pri chrípke), keď sa minerálne látky vyplavujú z tela rýchlejšie.  

Polievky bez zápražky sú skvelým jedlom pre diabetikov. Tým, že naplnia žalúdok a zabezpečia pocit sýtosti, prispievajú k stabilnej hladine cukru v krvi. Nezaťažujú trávenie a keď obsahujú zeleninu alebo strukoviny, čiže zdroj vlákniny, tak zlepšujú citlivosť na inzulín.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.