Dnes už, našťastie, existujú prírodné dezodoranty, ktoré sú účinné a aj zdraviu prospešné. Ak ale ešte stále patríte k tým, ktorým sa už pri samotnom vyslovení prírodný dezodorant zmocnil strach zo spotených zapáchajúcich podpazuší, môžete sa upokojiť. 🙂

S trochou výskumu a sebapoznania o tom, čo funguje práve vám, môžete prejsť na prírodné dezodoranty a vzdať sa tých nebezpečných konvenčných. Čítajte ďalej a zistíte, prečo je prírodný dezodorant lepší oproti klasickým.

Antiperspirant a dezodorant sú pokrvní príbuzní

Na začiatku by sme si mali ujasniť jednu vec. Rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom skutočne existuje, aj keď sa na prvý pohľad zdá, že je to to isté. Dezodorant vo všeobecnosti zabraňuje zápachu potu, pričom antiperspirant zabraňuje samotnému poteniu. Ako to teda funguje? Ak používate antiperspirant na dennodennej báze, ktorý bezpochyby obsahuje nepriateľa menom hliník, iste už tušíte, že niečo nie je v poriadku. Antiperspirant vás síce udrží v suchu, ale za cenu upchávania potných žliaz, čím sa narúša regulácia teploty tela, ako aj odvádzanie škodlivých látok von z tela. Ak sa už neviete konvenčného antiperspirantu vzdať, radšej siahnite po dezodorante. Na každý deň je určite vhodnejšou voľbou.

 

Prečo by som mala používať prírodný dezodorant, keď mi ten môj „klasický“ vyhovuje?

Ste si istá? Možno počas dňa príjemne voniate, ale aj taký dezodorant má svoje neduhy. Rovnako ako antiperspirant obsahuje ďalšie potenciálne škodlivé zložky ako konzervanty či syntetické parfumy. Ich vedľajšie účinky majú často dopad nielen na zdravie ľudí, ale aj na životné prostredie. Preto ak chcete ochrániť seba aj našu matičku zem, pouvažujte pri ďalšom nákupe o prírodnejšej alternatíve.

5x ÁNO pre prírodný dezodorant

Ak sa pýtate, čo vám taký prírodný dezodorant môže ponúknuť navyše, čítajte ďalej.

  1. Podpazušie bez podráždenia – zatiaľ čo väčšina konvenčných dezodorantov môže upchávať póry a spôsobiť nepohodlie, prírodné dezodoranty pokožku zjemňujú.
  2. 2. Prírodná aróma – na rozdiel od mnohých prírodných dezodorantov, ktoré obsahujú éterické oleje, mnoho výrobcov konvenčných dezodorantov používa syntetické vône. Tie môžu často zapríčiniť podráždenie pokožky či rôzne alergie.
  3. Éterické oleje – ak ste nadšencom éterických olejov, váš nos zaplesá. Na rozdiel od vonných olejov sa éterické oleje nedajú synteticky spracovať. Preto si dôkladne prečítajte všetky ingrediencie v prírodných dezodorantoch, aby ste sa uistili, že spoločnosť používa 100 % čisté éterické oleje.
  4. Netestované na zvieratách – keďže v mnohých prísadách nie sú syntetické chemikálie, prírodné dezodoranty sa zvyčajne na zvieratách netestujú. Nezabudnite dôkladne skontrolovať etiketu, aby ste sa o tejto skutočnosti uistili.
  5. Žiadne žlté škvrny – hliník v niektorých dezodorantoch môže po dlhodobom používaní spôsobiť, že vaše oblečenie v oblasti podpazušia zožltne. Škvrny po prírodných dezodorantoch, ak vôbec vzniknú, by sa však mali ľahko vyčistiť.

 

Okej, presvedčili ste ma, idem do toho!

Ešte predtým ako prejdete na prírodný dezodorant, si uvedomte, že potenie je ľudské, prirodzené a pre náš organizmus má význam. Preto sa, prosím, nezľaknite a – v horšom prípade – nehádžte po prvom použití dezodorant do koša, keď vaše telo začne produkovať pot. Pôjde o prirodzenú reakciu zvanú detox. Áno, vidíte dobre. Namiesto konvenčných dezodorantov, ktoré upchávajú póry, aby sa zabránilo poteniu, spôsobujú prírodné dezodoranty určité potenie, aby sa vaše telo mohlo zbaviť toxínov. Takže žiaden stres, tých pár dní to zvládnete, veď to predsa robíte pre svoje zdravie.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi