Každé ročné obdobie prináša špecifické dary prírody, z ktorých môžeme vyťažiť maximum pre naše zdravie. Neskorá jeseň sa nesie v znamení do červena vyfarbených šípok, ktoré zdobia pichľavé kríky. Ak ste si ich nestihli nazbierať, alebo netúžite po škrabancoch z pichľavej oberačky, plody ruže šípovej pripravené na priame použitie si môžete pohodlne kúpiť v lekárňach alebo v obchodoch s bylinkami. Krík ruže šípovej dorastá do výšky maximálne štyroch metrov a aj po opadaní listov je posiaty krásne vyfarbenými plodmi. Správne zrelé šípky majú tuhú šupku a sú ostro červené. Nájdete ich prakticky kdekoľvek – lemujú medze, okraje lesov, ale aj cesty a polia. Pre konzumáciu sú vhodné len plody ruže šípovej, nie šľachtené odrody, ktoré rastú na záhradách.

 

Na lekvár poštípané mrazom

Ak túžite po vlastnoručne nazbieraných plodoch, stíhate to aj po prvých mrazíkoch. Niekto dokonca zbiera šípky na lekvár vyslovene až po prvom „poštípaní“ mrazmi. Ak ich ale chcete sušiť, musíte stihnúť zber do prvých mrazíkov. Na zber sa oblečte najlepšie do hladkého odevu, ideálna je staršia „silonová“ bunda, na ktorú sa tŕne šípok ťažko zachytávajú. Kto si potrebuje chrániť ruky, mal by si na zber šípok obliecť aj ochranné rukavice, v ktorých ale bude mať cit (staré kožené alebo bavlnené). Šípky trhajte do látkového vrecúška, aby sa vám cestou domov nezaparili. Ak si chcete nazbierané šípky usušiť, na tento proces ich precízne pripravte: odstráňte vetvičky, poškodené, chybné, nahnité alebo namrznuté plody. Pri preberaní šípok takisto nožíkom odstráňte zvyšky okvetí (niekto to nerobí). Šípky umyte vo vode a na utierke dokonale usušte. Takto sú pripravené na sušenie. Šípky môžete sušiť aj v sušičke alebo v rúre pri 70 stupňoch Celzia a nechajte pootvorené dvierka. Šípky nesmiete pripáliť, ale zároveň nesmú ostať mäkké ani lepkavé. Skladujte ich na suchom a chladnom mieste, a to maximálne jeden rok. Plody šípok či produkty z nich ale dostanete pohodlne počas celého roka v lekárňach alebo v obchodoch s bylinkami či zdravou výživou. Takto si ušetríte veľa času i námahy, pretože vnútro šípky priamo z prírody obsahuje mnoho nepríjemných chĺpkov, ktorých sa zbavíte len prácnym postupom (pasírovaním cez husté sitko a prípadne aj cez látku).

A prečo podstupovať neľahký zber a prípravu produktov zo šípok?

Za námahu to určite stojí. Veď len uznajte: o povzbudzujúcich účinkoch šípovej ruže vedeli už starovekí liečitelia, ktorí v ľudovej medicíne zužitkúvali kvety, korene i plody. Okvetné lístky slúžili ako preháňadlo, z kvetov sa získavala silica alebo ružový olej, ktorý tvoril súčasť vonných kúpeľov. Využijete ich na mnoho spôsobov, čaj je klasika. Komplexnou vitamínovou bombou sú však samotné šípky. Používajú sa čerstvé i sušené. Majú množstvo céčka aj karoténu. Okrem toho obsahujú vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Plody šípovej ruže sú bohaté na pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice. Vďaka šípkam si posilníte imunitu, a tak predídete prechladnutiam, kašľu či chrípkovým stavom. Ochraňujú bunky, vychytávajú voľné radikály z tela, detoxikujú celý organizmus, sú účinnou prevenciou aj proti vzniku rakoviny. Plody sa osvedčili aj v boji proti ochoreniam močových ciest alebo cukrovke. Podporujú a prečisťujú trávenie, hrubé črevo, zlepšujú pravidelnú stolicu, odstraňujú plynatosť, majú močopudné účinky, odvádzajú nadbytočnú vodu z tela, prečisťujú a podporujú funkciu obličiek a pečene. Šípky sa považujú aj za prevenciu vzniku osteoporózy, podporujú tvorbu kostného a kĺbového tkaniva, zlepšujú kvalitu vlasov, nechtov a pokožky. Zlepšujú krvotvorbu, mierne riedia krv, pôsobia ako prevencia vzniku anémie, zlepšujú menštruačné ťažkosti (kŕče, silné krvácanie). Vďaka  vysokému obsahu vitamínu C a vlákniny sú vhodným doplnkom aj pri trávení, pretože podporujú trávenie. Silné uzdravujúce účinky má najmä šípkový čaj. Z typických jesenných plodov však možno vyrobiť aj chutné džemy, kompóty, domáce víno alebo omáčky k mäsu.

 

Šípkový olej pre krásnu pleť

Olej z plodov ruže šípovej pomáha pri mnohých kožných problémoch: odstraňuje jazvičky po akné, starecké a pigmentové škvrny; pomáha s hojením rán; zjemňuje strie; vhodný namiesto denného krému; zlepšuje účinnosť krémov; pomáha pri psoriáze; odstraňuje jazvičky po kiahňach; lieči popáleniny i spáleniny od slnka; vhodný ako pomáda na pery; zbavuje pleť toxínov; masážny olej; prevencia proti vráskam; na suché vlasy; pri lámavých nechtoch; regeneruje po pílingu; zbavuje lupín.

Neuvädnú!

Mrzí vás, že za oknami už nekvitnú muškáty ani petúnie? Vytvorte si jesennú dekoráciu napríklad v podobe šípkového venčeka. Postačí vám akýkoľvek základ pre veniec, do ktorého pozapichujete vetvičky so šípkami. Môžete ho dozdobiť aj inými plodmi jesene nazbieranými pri potulkách prírodou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.