Moderná doba so sebou okrem technického pokroku prináša aj nežiadúce javy – objavujú sa stále nové zdravotné diagnózy, nepriaznivé vonkajšie faktory silnejú, množia sa a miešajú sa jeden cez druhého. Nie je to len naše zdanie – ľudia napríklad pred štyridsiatimi rokmi nemuseli zápasiť s takým množstvom smogu v ovzduší ako dnes my, či nemuseli vyhľadávať psychológa, pretože sa stali napríklad závislými na internete. A ako sa za tie roky zmenil náš imunitný systém? Je aj ten odlišný od obranyschopnosti našich starých rodičov?

 

Nielen oblečenie, ale i alergie poznajú trendy

Podľa štatistík trpel pred 150 rokmi alergiou jeden z desiatich ľudí. A dnes? Z alergie sa stala doslova pandémia a niektorou z jej druhov trpí takmer každý tretí človek. Nie je to tým, že by sa tak výrazne zmenila genetická predispozícia civilizácie, ale spôsobom života a prostredím, v ktorom žijeme. Vedecké štúdie ukázali, že farmársky spôsob života môže významne zabrániť rozmachu alergií u detí. V tomto prostredí sa totiž nachádzajú baktérie, ktoré pozitívnym spôsobom ovplyvňujú rozvoj obranyschopnosti detského organizmu do jedného roku. Ďalším aspektom je užívanie antibiotík, pretože s počtom antibiotických liečebných postupov u detí do 6 rokov priamo úmerne stúpa i riziko vzniku alergie.

 

Čo oslabuje našu imunitu dnes?

Chronický stres – najsilnejší hráč v procese oslabovania obranyschopnosti organizmu dnešnej civilizácie. Kým v minulosti bol poháňaný strachom z nedostatku jedla, dnes za ním stojí najmä snaha o čo najlepšie materiálne zabezpečenie.

Extrémne športovanie – ľudia sa chcú často z dňa na deň prehupnúť do aktívneho športovania, pričom si stanovia až prehnaný cieľ (do roka zabehnem maratón, budem mať vyrysované brucho a pod.) Ak ste však doteraz boli zvyknutí na svoje pohodlie, môže sa po nasadení vysokého tempa vaša imunita doslova vyšokovať. Pohyb je zdravý, no nemal by byť nárazový a v rozumnej miere.

Životné prostredie – stále viac sa centralizujeme vo väčších mestách, kde je imunita vystavená horšiemu ovzdušiu ako na dedine. Ľudia žijúci na vidieku trávia oveľa viac času vonku, v záhradke, častejšie sa prechádzajú alebo bicyklujú po okolí. Navyše, skutočné bio produkty majú na dosah ruky.

Nezdravá životospráva a obezita – dnes už nie je výnimkou, keď sa celá rodina vyberie na obed do fast foodu. Je to však to najlepšie pre nás i naše deti? Koľko vitamínov či iných prospešných látok im takýmto obedom zabezpečíme? Nečudo, že imunita potom nemá „palivo“ na normálne fungovanie.

Prehnaná čistota – Možno to znie ako paradox, ale zdravá dávka špiny imunitný systém z dlhodobého hľadiska trénuje. Totálnym dezinfikovaním domácnosti si tak len robíte medvediu službu.

Málo času – Večne nás tlačia nejaké termíny a dátumy povinností a na chorobu jednoducho nemáme čas. Okrem toho, že našej imunite nedáme priestor na akciu a nedoprajeme si čas na zotavenie, stávame sa aj nebezpečným šíriteľom choroby do okolia.

Pohodlná doba – Priznajme si, koľko hodín strávite za počítačom, pred televízorom alebo proste len medzi štyrmi stenami. Naši predkovia boli o poznanie aktívnejší a užili si viac čerstvého vzduchu. A za to sa im obranyschopnosť plnohodnotne odmenila.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.