Koho najviac ohrozujú žlčové kamene?

Na problémy so žlčníkom a vznik žlčových kameňov sú náchylní najmä obézni ľudia, ďalej tí, ktorí trpia rôznymi civilizačnými chorobami (napríklad srdcovocievnymi a cukrovkou) a tehotné ženy. „Pri tehotenstve vzniká mechanický útlak, pretože ako sa zväčšuje maternica, tlačí na žlčník aj odtok, žlč sa hromadí a spomaľuje sa jej prúdenie, čím vznikajú dobré podmienky na tvorbu kameňov. Ak je to nevyhnutné, niekedy musíme operovať ženy aj počas tehotenstva,“ hovorí vedúci lekár gastroenterologického a hepatologického oddelenia Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov Martin Huorka.

 

Ktoré potraviny najčastejšie vyvolávajú žlčníkovú koliku?

  • tučné smažené jedlá
  • ťažké mäsové výrobky
  • tučné syry, tučné mliečne výrobky a vajíčka
  • majonéza, smotana, krémové zákusky a čokoláda
  • kysnuté koláče a čerstvé pečivo
  • mak, orechy, arašidy, semienka (tekvicové, slnečnicové)

Čo robiť, keď sa ozýva žlčník?

Ak máte podráždený žlčník a ozvú sa prvé problémy – bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, pocit nafúknutia, neustále grganie, pocit na vracanie, prípadne až vracanie, skúste si dať 24-hodinovú hladovku, počas ktorej budete piť len čistú vodu (nie bublinkovú, pretože aj tá dráždi žlčník) a prípadne mätový čaj. Na ďalší deň môžete zjesť trochu ryže, ktorú uvaríte len vo vode (bez masti), prípadne jablkové pyré alebo dusené jabĺčko. Dbajte na to, aby ste nezjedli naraz veľké množstvo jedla, jedzte radšej častejšie malé množstvá.

V ďalšie dni môžete pridať ľahko stráviteľné diétne potraviny – hydinové, králičie, prípadne teľacie mäso, tekvicové alebo cviklové pyré (bez mlieka), sucháre, slabý zeleninový vývar.

Keď sa problémy so žlčníkom opakujú, určite vyhľadajte lekára.

 

Na operáciu som čakala ako na spasenie

U mnohých žien sa problémy so žlčníkom prvýkrát prejavia počas tehotenstva. Zažila to aj Mária z Bratislavy, ktorá nakoniec skončila na operačnom stole a už osem rokov funguje bez žlčníka. Ako hovorí, nepatrila k typicky rizikovým pacientom. Nebola obézna a nestravovala sa až tak nezdravo. „Všetko sa začalo asi v siedmom mesiaci tehotenstva a dosť drasticky, krutými záchvatmi, pri ktorých som vždy skončila na pohotovosti, nakoľko bolesť bola neznesiteľná. Diagnóza znela: žlčníkové kamene. Lekár mi ich na sonografii aj ukázal na monitore. Pripomínali jemný štrk, ktorý bol usadený v dolnej tretine žlčníka a pekne sa tam vznášali,“ spomína Mária. Dodáva, že lekár jej zároveň vysvetlil, že väčšie kamene obyčajne vyvolávajú len mierne záchvaty a pobolievanie v boku, kým tie menšie zvyknú upchať žlčovod, čo má za  následok kruté bolesti, aké postihli aj ju. „Liečbu veľmi komplikovalo tehotenstvo, lebo som si nemohla dať hocijaké tabletky na utíšenie bolesti. Aj preto som vždy volila pohotovosť a infúzie,“ spomína.

Mária si spočiatku myslela, že keď si bude dávať pozor na stravu, záchvaty pominú. No nestalo sa tak. „Dokonca by som povedala, že opak bol pravdou. Záchvaty boli čoraz častejšie, niekedy aj dvakrát do týždňa napriek prísnej žlčníkovej diéte. Popravde, pri pomyslení na tú krutú bolesť mi už napokon ani nechutilo jesť. Aj keď som už porodila, operácii som sa bránila. Mala som 24 rokov a nevedela som si predstaviť, že mi vezmú nejaký orgán. Nakoniec som ale na operáciu čakala doslova ako na spasenie. Kým som sa dostala na rad, ubehli tri mesiace od pôrodu, počas ktorých som schudla 12 kíl, pretože som už nemohla takmer nič jesť a keďže som navyše dojčila, telo sa snažilo dať všetko do mlieka,“ hovorí. Máriu operovali laparoskopicky a ako vraví, všetko prebehlo bez problémov, akurát pár dní po narkóze bola zoslabnutá a bolelo ju miesto zákroku. „Sestričky nám čo najskôr kázali chodiť, aby sme sa dali rýchlo do poriadku. Na tretí deň ma pustili domov a hneď som bola sebestačná, len som sa najmä v prvý týždeň po zákroku rýchlejšie unavila, než zvyčajne. No keďže som mala doma malé dieťa, nebol čas ľutovať sa a rýchlo som sa dostala späť do kondície. Zrejme k tomu prispel aj fakt, že ma nerezali klasicky a tri dierky po laparoskopii dnes už nie sú ani vidieť,“ tvrdí Mária. Dodáva, že po operácii jej lekár nariadil žlčníkovú diétu a dostala zoznam potravín, ktorým sa treba vyhýbať. Priznáva, že diétu dodržiavala maximálne štyri týždne, potom už do jedálneho lístka zaradila aj inú stravu. „No pravda je, že odkedy mi žlčník vyoperovali, môjmu telu sa kritické potraviny ani nežiadajú. V mojom prípade to boli najmä tavené syry, vajcia, paprika, hríby a smažené rezne. Síce ich niekedy zjem, ale som si vedomá toho, že môj organizmus ich ťažšie trávi. Avšak taký typický žlčový záchvat som od operácie, chvalabohu, nezažila,“ konštatuje Mária.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.4/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.