Konferencia bola určená všetkým ženám, mamám a dcéram, no rovnako aj mužom, ktorí majú záujem o proaktívny prístup k prevencii. Hlavný program pozostával z prednášok a diskusií odborníkov a lekárov, sprievodný program vyplnili workshopy a odborné lekárske vyšetrenia.

 

Téma neplodnosti vzbudila záujem

Program otvárala panelová diskusia na tému neplodnosti s doc. MUDr. Silviou Toporcerovou, PhD., MBA,Ing. Ivetou KonýčkovouCentra pre asistovanú reprodukciu Gyncare. V rozhovore prezradili, že problém s plodnosťou je stále reálnejším problémom dnešnej spoločnosti. Stúpa počet párov, ktoré sú nútené vyhľadať pomoc reprodukčnej medicíny. „Tehotenstvá sa posúvajú do vyšších vekových kategórií, s čím sú spojené nielen výhody, ale aj riziká. Už po 35. roku života ženy je kvalita vajíčok ohrozená. Klesá nielen ich počet, ale aj percento vajíčok so správnou genetickou výbavou. Vek ženy je teda jedným z najvýznamnejších faktorov, ktorý ovplyvňuje jej plodnosť,“ vysvetľuje docentka Toporcerová. Účastníčky preto upozornili, aby rodičovstvo neodkladali do vysokého veku, pretože šanca na otehotnenie sa s pribúdajúcim vekom znižuje. Pre ženy, ktoré ešte nie sú pripravené mať dieťa z akýchkoľvek dôvodov, priblížili možnosť zmrazenia vajíčok, tzv. social freezing.

Návštevníčky si vypočuli skutočný príbeh pacientky

Na pódiu vystúpila aj pacientka, ktorá sa podelila o svoju skúsenosť s cestou k vytúženým deťom. Ako sestrička na novorodeneckom oddelení prirodzene nepochybovala, že by sa jej sen o dieťatku mohol skomplikovať. Keď sa jej však s partnerom dlhší čas nedarilo otehotnieť, obrátila sa na centrum pre asistovanú reprodukciu. Dnes je šťastnou mamou dvoch synov. Na konferencii vyzvala ženy, aby rodičovstvo neodkladali a v prípade dlhodobého neúspechu otehotnieť odporúčala včas vyhľadať pomoc.

 

Pozornosť upútala aj téma potravinových intolerancií

Ďalšiu zaujímavú tému, ktorá vzbudila v publiku záujem, prezentovala MUDr. Renáta Lenártová, PhD., zástupkyňa medicínskej riaditeľky pre východné Slovensko v spoločnosti Medirex. V rozhovore o potravinových intoleranciách upozornila, že nežiaduce reakcie na potraviny sú v súčasnosti neustále narastajúcim problémom. „Tento trend sa pripisuje zhoršovaniu životného prostredia, používaniu rôznych aditív, nadmernému užívaniu niektorých liekov a pod. Návštevníčkam som vysvetlila, aký je rozdiel medzi potravinovými intoleranciami a alergiami na potraviny i aké sú najčastejšie prejavy potravinovej intolerancie. V neposlednom rade som predstavila účinný spôsob, akým možno telu odhaliť škodlivé potraviny – vyšetrenie potravinových intolerancií v našich laboratóriách,“ spresňuje doktorka Lenártová.

Konferencie sa zúčastnilo viac ako 130 žien

Na pódiu vystúpilo takmer 20 spíkrov z rôznych oblastí, ktorí zaujali viac ako 130 žien. Okrem množstva lekárov prehovorili odborníčky na zdravú životosprávu, fyzioterapiu, psychológiu či správne cvičenie. Počas celého dňa mohli návštevníčky absolvovať súbežne množstvo prednášok, vyšetrení, testov, diskusií a individuálnych konzultácií s lekármi. Program ukončila večerná talkshow akčných žien v sprievode dievčenskej kapely 2voicis.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi