Vek? To je len číslo. Dnes ženy bežne rodia po tridsiatke, hoci v minulosti to bolo skôr okolo dvadsiatky. V štyridsiatke často rozbiehame novú pracovnú kariéru a zmeny sa dejú aj v našom súkromnom živote. Päťdesiatnici boli v minulosti považovaní za osoby „vo veku“, dnes sú to psychicky zrelí a fyzicky skvelo vyzerajúci ľudia, ktorí si naplno užívajú život a nemusia si nič odopierať. Aby ste sa však udržali dlho v dobrej kondícii, je dôležité organizmu dodávať látky, ktoré práve v danej životnej etape potrebuje.

Puberta je záťažou pre kosti

Pubertálne obdobie sa môže začať už naozaj skoro, okolo 11. až 14. roku, je to veľmi individuálne. Organizmus v tomto čase prechádza mnohými zmenami, preto mladí ľudia často potrebujú podporiť aj psychickú stabilitu. Je dôležité telu dodať veľa vitamínu D a vápnika, zminimalizujete tak riziko osteoporózy v neskoršom veku. Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Problém nastáva v zimnom období od novembra do februára. Dávka slnečných lúčov vtedy nie je dostatočná na to, aby sa v pokožke vyprodukovalo dostatok vitamínu D. V zime sa dostáva do tela zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu (rybie mäso – treska, platesa, sleď, sardinka, losos). Menšie množstvo je v mäse, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch. Vitamín D sa v detstve a puberte podieľa na správnom vývoji organizmu, má aj pozitívne účinky na centrálny nervový systém. Deficit tohto vitamínu spôsobuje únavu, depresívne naladenie. Vápnik je dôležitý pre svoj vplyv na stavbu, pevnosť a vývoj kostí. Je totiž základným stavebným kameňom všetkých kostí a zubov. Práve vďaka nemu sú kosti pevné a tvrdé a správne sa vyvíjajú. Vápnik vplýva aj na činnosť svalov, zmierňuje poruchy trávenia a podporuje činnosť nervov.

Tip na voľné chvíle: Dostaňte sa do pohody na hodinách zumby alebo inými tanečnými formami pohybu.

Začiatok pracovného života

Na zdravé stravovanie či dokonca prípravu domáceho jedla nám odrazu nezostáva čas. Jeme nárazovo, sme často v strese, čo má väčšinou za následok priberanie a ochabnutie svalov. V tomto období by sme si popri práci mali nájsť dostatok času na jedenie, pomedzi prácu si dať desiatu a olovrant z ovocia či zeleniny, ktoré telu dodajú dostatok vitamínov a minerálnych látok. Imunitný systém organizmu v tomto období posilní dávka vitamínu C a vitamínu B6 (celozrnné potraviny). Vitamín C je dôležitým antioxidantom, ktorý chráni telesné tkanivá a ostatné bunky pred starnutím, zvyšuje obranyschopnosť organizmu proti infekčným a vírusovým chorobám. Je potrebný pre reguláciu normálneho telesného rastu, hojenie rán. Vitamín B6 napomáha prevencii srdcových ochorení, pôsobí preventívne proti ateroskleróze, zmierňuje príznaky syndrómu karpálneho tunela. Je veľmi dôležitý pre celkový správny rast a rozmnožovanie buniek v tele.

Tip na voľné chvíle: Skúste si rozdeliť deň tak, aby ste si našli čas na krátke prestávky, cez ktoré si oddýchnete od práce. Prejdite sa, porozprávajte sa s kolegami, prestaňte sa na chvíľu sústrediť. Pravidelné cvičenie jogy nielenže spevní vaše svaly, ale zároveň aj upokojí dušu.

Stresujúce bežné dni

Je jedno, či chodíte do školy, zamestnania, alebo sa venujete rodine, počas bežných dní často prežívame množstvo stresujúcich situácií. Často sme vyvedení z miery a k tomu sa na nás začínajú prejavovať vyčerpanosť a únava. Ak sme dlhodobo zaťažení stresom, môže sa to na našom tele podpísať oslabením imunitného systému či dokonca ochoreniami. Preto sa nedajte zvalcovať starosťami a organizmus zásobujte vitamínmi skupiny B a horčíkom.  Nielenže bojujú proti únave, ale zároveň dokážu navodiť pocit psychickej pohody. Horčík sa tiež podieľa na správnej funkcii svalov a na normálnom priebehu metabolických dejov. Čo sa týka únavy, funguje to, paradoxne, práve naopak: čím menej sa hýbete, tým unavenejší sa budete cítiť. Preto nevylihujte na gauči pred televízorom, ale venujte sa nejakej pohybovej aktivite. Pri pohybe telo začne produkovať hormóny šťastia a natankuje sa chýbajúcou energiou. Stačí sa hýbať 2- až 3-krát týždenne a uvidíte, že pocit únavy a vyčerpania zmizne. Počas cvičenia totiž vypíname myslenie, a tak si oddýchne aj  náš mozog.

Tip na voľné chvíle: Z času na čas si môžete dovoliť malý luxus v podobe masáže alebo návštevy kozmetičky, kde sa nechajte rozmaznávať odborníkmi. Vynikajúco pôsobí aj pravidelná návšteva sauny.

Od snaženia sa o bábätko až po obdobie dojčenia

V tomto období by ženy mali organizmus zásobovať dostatočným množstvom stopových prvkov, ktoré pokryje ich potrebu a udrží stabilnú hladinu hormónov. Pre zdravý vývoj bábätka je dôležitá kyselina listová. Potrebujeme ju na delenie buniek, predovšetkým u rýchlo rastúcich tkanív, ako je napríklad kostná dreň, kde sa tvoria nové krvné bunky. Podporuje rast zárodočných tkanív počas tehotenstva. Inozitol je tiež dôležitou látkou, ktorej by mali mať budúce mamy dostatok. Je významnou súčasťou bunkových membrán a podieľa sa na výmene informácií medzi bunkami. V čase snaženia sa o bábätko by ste organizmus mali zásobovať aj týmito vitamínmi a minerálnymi látkami: zinok (má veľký význam pre udržanie plodnosti a reprodukčných schopností), jód (podporuje činnosť štítnej žľazy; dostatočný príjem jódu má význam obzvlášť v období pred otehotnením a v priebehu tehotenstva), horčík (prispieva k zníženiu pocitu únavy a vyčerpania, podieľa sa na správnej funkcii svalov), vitamín B6 a B12 (prispievajú k normálnemu priebehu metabolických dejov a k zníženiu miery únavy a vyčerpania), vitamín C (je to dôležitý antioxidant, ktorý prispieva k normálnej funkcii imunitného systému).

Tip na voľné chvíle: Snažte sa myslieť nielen na to, že chcete mať bábätko alebo ho už čakáte, ale nezabúdajte ani na seba, prečítajte si dobrú knihu alebo choďte von, prechádzka na čerstvom vzduchu skvele prevetrá hlavu.

Prechod v pohode

V období klimaktéria klesá produkcia estrogénu, čo má za následok výkyvy nálad, zvýšenú nervozitu, návaly potenia a, naopak, zimnicu. Následkom hormonálnych zmien môže byť dokonca osteoporóza aj zvýšenie krvného tlaku. Lekári vám pri ťažkostiach odporučia vhodnú hormonálnu liečbu, ktorú by ste v tomto období mali podporiť príjmom dostatočného množstva vápnika a fluóru, ako prevenciu proti osteoporóze. Zmenám nálad predídete vďaka vitamínu D.

Tip na voľné chvíle: Mnoho žien v čase prechodu upadá do depresie, toto obdobie si spájajú s hranicou staroby a podobne, preto je dôležité udržať si nadhľad a optimizmus. Venujte sa kolektívnym športom, v žiadnom prípade sa nezatvárajte pred svetom doma, pohyb vám nielenže rozhýbe telo, ale prídete pri ňom aj na iné myšlienky.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.