Dospelý človek býva prechladnutý minimálne dvakrát do roka, u detí sa s virózami stretávame bohužiaľ častejšie. Nádche či chrípke sa nedokážeme vždy vyhnúť. „Pri infekčnom ochorení ako je prechladnutie a chrípka sa vírusy šíria najmä vzduchom, a to v podobe malých kvapôčok – pri kýchaní alebo keď sa dostanú do priameho kontaktu so sliznicou úst a nosa. Prvými náznakmi ochorenia je kýchanie, bolesti hlavy, hrdla a usoplený nos. Príznaky nepodceňujte, choroba môže vypuknúť do vážnejšieho stavu,“ varuje detská lekárka Katarína Šimovičová.

Prechladnutie pritom nespôsobujú baktérie, ale vírusy. Nesnažte sa preto za každú cenu získať recept na antibiotiká, ich užívanie vám v takomto prípade nepomôže. Nádchu a prechladnutie nespôsobuje samo o sebe ani chladné počasie, je iba podporným faktorom a nástup ochorenia urýchli. Teplotné zmeny môžu oslabiť váš imunitný systém, preto je dôležité, aby ste na prudšie výkyvy dostatočne reagovali a do mínusových teplôt sa vhodne obliekli. Vírusom sa dobre darí najmä v teplých a zle vetraných miestnostiach. Doma pravidelne vetrajte a preplneným nevetraným priestranstvám sa podľa možností vyhýbajte.

Aj váš nos potrebuje zvlhčiť

Každodenné čistenie zubov nám príde samozrejmé, rovnako ako krémovanie si pleti, aby sme ju hydratovali a udržiavali bez vrások. Ale kedy ste venovali špeciálnu pozornosť nosu? Na ten neraz zabúdame a pritom práve v ňom vzniká väčšina ochorení. Suchý a teplý vzduch nosovú sliznicu oslabuje, preto je dôležité udržiavať ju v dobrej kondícii a zvlhčovať ju. Ako prevenciu proti sezónnym ochoreniam veľmi výdatne pomáha pravidelné inhalovanie. Zvlhčuje nielen sliznicu, ale celé dýchacie cesty. V minulosti bola inhalácia považovaná za procedúru, ktorú môžeme podstúpiť  u lekára, prinajmenšom u špecialistu – pneumológa či na nemocničnom oddelení alebo v kúpeľoch. Ak sa dáte na domáce inhalovanie, pokojne nechajte staré hrnce v komore, tento starý spôsob naparovania sa mnohí poznáme z detstva, avšak dnes už máme modernejšie spôsoby. Dnes vám poslúžia domáce inhalátory, ktoré bežne zoženiete v lekárni či v predajniach so zdravotníckymi potrebami. Mať doma inhalátor je dnes čoraz rozšírenejšie – rovnako ako je úplne bežné vlastniť tlakomer, stáva sa aj tento prístroj súčasťou stále väčšieho počtu domácností.

Pre koho je inhalovanie vhodné

Ak patríte k ľuďom, ktorí sa radšej liečia bez chémie, je inhalovanie veľmi vhodná procedúra.  Inhalovanie má lokálny antiseptický účinok a pôsobí uvoľňujúco. Pri vdychovaní sa zvlhčujú sliznice a znižuje sa tvorba hlienu v dýchacích cestách. Hlien sa stáva redším, ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sa dezinfikujú. Vďaka transportu liečivých látok priamo na miesto potreby dochádza k rýchlejšej liečbe kašľa a iných sprievodných prejavov nádchy, chrípky či prechladnutia. Výsledkom včasného nasadenia inhalačnej liečby ihneď po nástupe prvých príznakov inhalovanie pomáha uvoľniť dutiny či zastaviť záchvaty dusivého kašľa. Oproti kvapkám a sprejom do nosa vás domáca inhalačná liečba vyjde po prvotnej investícii doslova na pár centov. Kašeľ a plný nos dokážete liečiť bez chemických prípravkov, liekov a sladkých sirupov, za ktoré ste doteraz v lekárni utrácali nemálo eur.

Obláčiky pary bez nežiadúcej chémie

Ako inhalačný roztok sa do inhalátora najčastejšie používa liečivá minerálna voda, určená na inhaláciu. Podstatu inhalovania vysvetľuje odborníčka: „Prístroj rozprašuje inhalovaný roztok vďaka unikátnej technológii na malé čiastočky, ktoré efektívne prechádzajú až do spodných dýchacích ciest. Preniknú priamo až k pľúcnym alveolám, kam sa žiadny sirup proti kašľu nedostane. Dokonca ani vodná para z hrnca s bylinkami – častice horúcej pary sú na to príliš veľké. Preto je inhalovanie omnoho účinnejšie ako klasická metóda – naparovanie,“ tvrdí doktorka  Šimovičová. Pri inhalovaní nevdychujete horúcu paru, ale aerosól izbovej teploty – deťom pokojne povedzte, že sú to užitočné obláčiky, ktoré pomôžu rýchlejšie „odplašiť“ chorobu.

Kvalitný inhalátor vám vydrží roky a využije ho celá rodina. Ak ste sa rozhodli zaobstarať si túto zdravotnú pomôcku, vedzte, že je to investícia rádovo niekoľko desiatok eur. Nechajte si preto poradiť napríklad od lekárnika v lekárni. Odborník z kamennej lekárne by vám mal ochotne vysvetliť, aký model je pre vás najvhodnejší a prečo. Alebo si po zhromaždení dostatku informácií objednajte inhalátor cez oficiálny web autorizovaného distribútora. Najnovšie modely inhalátorov sú malé, praktické, bezpečné a ľahko sa obsluhujú. Poskytujú okamžitú úľavu pri celom rade respiračných ochorení.

Na čo si posvietiť pri výbere inhalátora

Existujú dve skupiny inhalátorov: kompresorové (tlakové) a ultrazvukové. Na domáce použitie najlepšie poslúži kompresorový inhalátor, ktorý pomocou tlaku vzduchu premieňa liečebný roztok (najčastejšie minerálnu vodu) na jemný aerosól – hmlovinu izbovej teploty. V ultrazvukových inhalátoroch je roztok s obsahom liečivej látky rozprašovaný do formy aerosólu ultrazvukom (prípadne ďalej cez nanometrickú mriežku). Ultrazvukové inhalátory majú úplne tichú prevádzku, sú však určené najmä na inhaláciu liekových foriem (voľnopredajných alebo na lekársky predpis) a teda vhodné skôr na špeciálne medicínske použitie. Sú to profesionálne zdravotnícke pomôcky, aké nájdeme napríklad na špecializovaných oddeleniach nemocníc, v kúpeľoch a pod.

Pre bežné používanie v domácnosti je vhodný klasický kompresorový inhalátor, pri ktorom si treba všímať najmä:

– nebulizačný výkon – od 0,2 do 0,7 ml/min. Pri vyššom výkone stačí kratší čas inhalovania.

– veľkosť produkovaných častíc – od najmenších (3µm MMAD) po najväčšie (10µm MMAD). Väčšie častice ostávajú v horných dýchacích cestách, menšie putujú hlbšie do pľúc

– príslušenstvo – zabudovanú odsávačku hlienov, pribalené hračky pre motiváciu detí, masky viacerých veľkostí, počet náustkov.

– ďalšie funkcie – možnosť nastavenia veľkosti častíc podľa výkonu – presné zacielenie na tú časť dýchacích ciest, ktorú treba preliečiť. Niektoré prístroje ponúkajú na výber z troch úrovní, podľa toho, či ide o horné, stredné či dolné dýchacie cesty.

– druh liečiva, ktorý hodláte používať – ak zvažujete liečbu s pomocou viskóznych liečiv na báze kyseliny hyalurónovej, vyberte si silnejší kompresorový piestový inhalátor.

– záručný a pozáručný servis – je rozdiel, či si inhalátor kúpite cez ktorýkoľvek e-shop, alebo cez autorizované zastúpenie zdravotníckej techniky, ktoré slúži ako servisné stredisko. Iba v takom prípade môžete počítať s trojročnou zárukou a tiež záručným i pozáručným servisom.

Výhody používania inhalátora

– jednorazová investícia pre celú rodinu,
– proces inhalovania je príjemný a bezpečný,
– nenáročná obsluha,
– silný lokálny účinok bez zbytočného zaťaženia organizmu medikamentmi – vyhnete sa nadmernej spotrebe liekov a riziku vzniku závislosti od návykových nosových sprejov či kvapiek,
– roztok pri inhalácií preniká až do spodných častí dýchacích ciest (nielen do nosovej dutiny, ako je tomu pri vdychovaní horúcej pary),
– účinne pomáha pri akútnych i chronických ochoreniach horných i dolných dýchacích ciest – včasným nasadením liečby sa môžete vyhnúť prechodu choroby do horšieho štádia,
– cielene inhalujete a viete zasiahnuť všetky časti dýchacej sústavy – horné, stredné a dolné dýchacie cesty,
– je dobrým doplnkovým liečebným postup aj pre astmatika a alergikov,
– vhodný aj pre bábätká a malé deti.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.