Martina mala 34 rokov a pred sebou svoju prvú veľkú cestu. S partiou priateľov sa vybrali do Mexika. Aby si v práci mohla vziať dva týždne dovolenky, musela si čo-to nadrobiť, preto sa tešila, ako sa v lietadle konečne vyspí, veď v ňom mala stráviť 13 hodín. Aby bol spánok zaručený, dokonca si vzala aj pol tabletky na spanie. Podarilo sa. Takmer celú cestu prespala.

Ibaže keď vystúpila z lietadla, začala ju silno bolieť jedna noha, trochu napuchla a mala pocit, že na dotyk je teplejšia. Keď sa to nezlepšovalo, vybrala sa k lekárovi. V nemocnici Martine nakoniec diagnostikovali trombózu. Keby neprišla včas, krvná zrazenina by sa z nohy mohla krvným systémom dostať až do pľúc či do mozgu a Martina mohla v Mexiku zomrieť. Odvtedy už pri dlhých letoch nespí. Nosí sťahovacie pančuchy, neustále pije vodu a hýbe nohami. Robte to tiež.

 

Krvná zrazenina je potvora

Už takmer 50 rokov je známy tzv. syndróm ekonomickej triedy. Lekári si všimli súvislosť medzi trombózou (upchanie ciev krvnou zrazeninou) a dlhými letmi, zvlášť, keď pasažieri cestujú v ekonomickej triede, kde je málo miesta na nohy a väčšinu času presedia v nepohodlnej polohe. Dlhé sedenie, pri ktorom málo hýbete nohami a ešte aj málo pijete (a nemusí to byť len v lietadle) je rizikovým faktorom vzniku krvnej zrazeniny. Najčastejšie sa utvorí v nohe (často je to v lýtku alebo v oblasti slabín) a prejavuje sa bolesťou, opuchom, pocitom pálenia. Niekedy sa môžu zvýrazniť aj povrchové žily, prípadne bolesť môže byť intenzívnejšia pri niektorých polohách.

Krvná zrazenina čiastočne alebo úplne upchá prietok krvi v cieve a môže sa odtrhnúť, pričom prúd krvi ju unesie kamkoľvek – môže skončiť v akejkoľvek cieve v niektorom z dôležitých orgánov (najčastejšie sú to pľúca alebo mozog) a vtedy už ide naozaj o život.

 

Kúpte si pančuchy a pite

Zistilo sa, že už keď letíte dlhšie ako 4 hodiny, riziko vzniku krvnej zrazeniny sa zvyšuje. Preto vždy počas cestovania hýbte nohami – stačia aj minimálne pohyby (krúženie v členkoch, krčenie prstov na nohách, napínanie a uvoľňovanie lýtkových svalov, môžete si nohy aj masírovať). Ideálne je, keď sa každú hodinu postavíte a trochu sa prejdete alebo pochodujte aspoň na mieste. Keď ste rizikový pacient a už ste napríklad mali trombózu, v lietadle by ste mali sedieť pri uličke, aby ste mohli lepšie hýbať nohami.

Výborným pomocníkom sú aj kompresívne (sťahovacie) pančuchy alebo podkolienky. Vytvoria tlak zvonka na rozšírené žily, vďaka čomu žilové chlopne lepšie pracujú a krv prúdi rýchlejšie. Keď budete zároveň aj veľa piť, krv bude redšia, pričom riziko zrazeniny stúpa vtedy, keď je hustejšia.

 

Hrozí aj vám?

Aj keď krvná zrazenina môže nepríjemne prekvapiť každého, sú rizikové skupiny, ktorým hrozí najčastejšie:

  • Obézni ľudia – málo sa hýbu, mávajú problém s kŕčovými žilami a najmä obezita sa spája so zápalom v tele, ktorý podporuje vznik krvných zrazenín.
  • Fajčiari – fajčenie ničí žily aj cievy.
  • Tehotné ženy – na vine je hormón estrogén aj pribúdajúca hmotnosť, navyše väčšie dieťatko v brušku môže tlačiť na krvné cievy v bruchu a v oblasti panvy, čím sa zhoršuje prietok krvi a môže vzniknúť zrazenina.
  • Užívateľky hormonálnej antikoncepcie – vo všeobecnosti hormonálna antikoncepcia zvyšuje riziko vzniku krvnej zrazeniny.
  • Ľudia so zápalovým ochorením – či už ide o autoimunitnú chorobu alebo akútnu infekciu, zápal v tele je rizikový.
  • Ľudia, ktorí už prekonali trombózu – ak ste už niekedy zažili trombózu, pred každým letom sa poraďte s lekárom, ako minimalizovať riziko jej návratu. Môže vám predpísať liek na riedenie krvi alebo pichnúť injekciu s takýmto účinkom alebo vám predpíše aj sťahovacie pančuchy vyššej triedy.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.