Každý akademický titul sa po jeho udelení stáva neoddeliteľnou súčasťou mena jeho nositeľa. Preto je veľmi dôležité, aby sme ich vedeli správne napísať a aby sme nesprávnym tvarom nezdeformovali celé meno. Navyše je aj preukázaním úcty, ak dokážeme nositeľa titulu správne osloviť.
Písanie titulov v textoch
Tituly sa aj v súvislých textoch píšu podľa rovnakých pravidiel, ako sú uvedené v tabuľke. Treba dbať hlavne na správne dodržiavanie malých a veľkých písmen, bodiek a čiarok. Pri uvádzaní osobnosti s titulom za menom vo vetách treba pamätať na to, že titul za menom je voľným vetným členom (prístavkom) a vo vete sa teda vydeľuje z oboch strán čiarkou, napr:
MUDr. Štefan Novák, MPH,získal významné ocenenie. DrSc. Štefan Novák, PhD., MBA,sa stal vedúcim oddelenia.
Čiarky, pomlčky, ypsilóny, vybrané slová... Fenomény, ktoré v profesijnom živote jazykovej korektorky Martiny Bekešovej hrajú prím. Potrebné skúsenosti začala nadobúdať prácou v redakcii novín už počas štúdia slovenského jazyka a literatúry na PdF UK v Bratislave. Neskôr jej kroky viedli do agentúr, v ktorých sa venovala PR a ďalej rozvíjala aj svoje autorské zručnosti. Po pár rokoch za katedrou gymnázia sa rozhodla pustiť do projektu, ktorého cieľom je jednoduchým a hlavne zapamätateľným spôsobom vzdelávať dospelých aj mládež v tom, akým chybám je potrebné sa v spisovnej slovenčine vyhýbať. Bezplatné semináre a rovnako bezplatná online jazyková poradňa sú k dispozícii každému, kto chce tvoriť krásne texty bez gramatických chýb, pretože to dáva textu skutočnú hodnotu. Svoje viac ako 10-ročné skúsenosti dnes zúročuje aj pri zdokonaľovaní textov spoločností a organizácií, ktoré sa venujú zdravotníctvu, hotelierstvu, umeniu, poisťovníctvu a bankovníctvu, ale aj firmám z rôznych iných oblastí. Hra so slovami v podobe tvorby vlastných textov je tým najlepším korením jej práce.
Ak máte akúkoľvek otázku z oblasti gramatiky slovenského jazyka, nechajte si poradiť v online jazykovej poradni na stránke www.zuna.sk.